Biele zlato

Rozhodnutie byť mamou v sebe nesie veľkú zodpovednosť. Každá mamička chce pre svoje dieťatko to najlepšie a materské mlieko tým najlepším určite je.

Ako je možné, že príroda to zariadila tak dokonalo? Prečo je materské mlieko také úžasné a nenahraditeľné? Aké má vlastnosti a aký vplyv na dieťa? Odpovede na tieto a aj iné otázky vám dajú nasledujúce riadky.

Čo to je materské mlieko a aké má vlastnosti?

Hoci ľudstvo prešlo stáročiami obrovskými zmenami, niektoré veci ostali rovnaké. Sme cicavce a pre naše mláďatá je prirodzenou potravou materské mlieko.

Je to jedinečný nápoj obsahujúci všetky bielkoviny, vitamíny a minerálne látky, ktoré dieťatko potrebuje. Jeho súčasťou sú taktiež nenasýtené mastné kyseliny, ktoré tvoria dôležitú zložku mozgu, nervového, endokrinného, metabolického a imunitného systému.

Materské mlieko obsahuje okrem živín aj množstvo protilátok a imunokompetentných buniek, hormónov, rastových faktorov a množstvo ďalších bio-aktívnych molekúl. Práve tie ovplyvňujú celkový imunitný systém dieťaťa, rast a vývoj vnútorných orgánov.

Mamine mliečko dokáže to, čo umelé náhrady nedokážu. Prispôsobuje sa aktuálnym potrebám bábätka.

V materskom mlieku sa nachádzajú aj zdraviu prospešné baktérie, ktoré sú spolu s laktoferínom schopné zabíjať plesne, vírusy a nádorové ochorenia. Ďalšie zložky materského mlieka ako väzbové cukry, lyzozým a protivírusové tuky viažu na seba všetky toxíny (jedy) a bránia vzniku hnačkovitých ochorení, zápalu stredného ucha a dýchacích ciest.

Hoci výrobcovia umelých náhrad sa snažia všetky tieto prísady do svojich mliek dostať, stále v nich veľa zložiek chýba. Problémom je aj to, že obsahujú pre bábätko neprirodzenú – bielkovinu kravského mlieka, ktorá je ťažko stráviteľná a ja aj silným alergénom.

Prečo je dobré dojčiť?

Dojčenie je pre vaše bábätko nenahraditeľné a nie je len o kŕmení. Dôvodov je nespočetne veľa, ale medzi tie hlavné určite patria:

 • Ľahká stráviteľnosť materského mlieka.
 • Zloženie mlieka sa prispôsobuje veku a potrebám dieťaťa.
 • Posilnenie imunity dieťaťa.
 • Zlepšenie citového rozvoja dieťaťa.
 • Ak kojíte priamo z prsníka, tak aj praktickosť a dostupnosť materského mlieka.
 • Zníženie rizika zápalu, ale aj rakoviny prsníka u matky.
 • Rýchlejšie zbavenie sa “prebytočnej“ hmotnosti matky.

Ako sa vyvíja tvorba mlieka a dokedy je dobré dojčiť?

Prsia sa na tvorbu mlieka pripravujú ešte pred pôrodom. Nie je zriedkavé, že z nich vyteká tekutina ešte počas tehotenstva – mledzivo (colostrum).

Je to pomerne riedka číra tekutina s vysokým obsahom protilátok, ktoré zvyšujú obranyschopnosť novorodenca proti infekciám. Ide o „silný extrakt“ toho, čo bábätko potrebuje po príchode na svet.

Čítajte tiež:

Mledzivo sa neskôr mení na prechodné mlieko a okolo 10. až 14. dňa na zrelé materské mlieko, ktoré v prvých šiestich mesiacoch uspokojuje všetky požiadavky na výživu dieťatka. Dokonca plne dojčenému dieťaťu netreba dávať piť nič iné ako práve materské mlieko, pretože riedke “predné“ mlieko je plne postačujúce.

Otázka, koľko mlieka potrebuje dieťa, je ťažká. Ideálne je, keď je ho toľko, aby plne uspokojilo potreby dieťaťa.

To, či je mlieka dosť, závisí od mnohých faktorov a mohlo by to byť témou na celý článok.

V skratke tvorba mlieka závisí od toho či:

 • Má matka psychickú a fyzickú pohodu.
 • Má matka kvalitnú stravu, nevhodné sú akékoľvek diéty.
 • Nemá príliš veľké obavy a strach, že príde o mlieko.
 • Dôležitá je motivácia dojčiť a správna technika dojčenia – pravidelné a časté vyprázdňovanie prsníkov, správne prikladanie novorodenca k prsníku (celý dvorec, nielen bradavku).

Dojčenie je odporúčané aspoň do pol roka, kedy začíname s príkrmami. Ideálne je ale dojčiť do jedného roka dieťaťa, prípadne aj dlhšie, čo však nie vždy ide.

Je nesporné, že materské mlieko je tou najlepšou stravou, ktorú môže matka dieťaťu zabezpečiť. Ak sa vám dojčenie úspešne podarí, je to úžasný dar pre vaše dieťatko. Prajeme vám pri tomto úsilí čo najviac radostí a čo najmenej starostí čo bolesti 🙂

29.11.2018 4:25| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist