Zázračný kokteil? Materské mlieko! Nechýbajú ani probiotiká a prebiotiká

Materské mlieko je to najlepšie, čo môžete svojmu bábätku dať. Obsahuje mnoho cenných vitamínov, minerálov a živín. Neopomenuteľnou zložkou sú probiotiká a prebiotiká, ktoré tvoria dôležitú súčasť črevnej mikroflóry bábätka. Dojčenie je proste nenahraditeľné.

Keď sa bábätko narodí, jeho tráviaci trakt je prakticky sterilný, bez akýchkoľvek baktérií, ale počas niekoľkých dní po pôrode sa už postupne zapĺňa baktériami. Svoj podiel na tom má aj dojčenie. Tieto baktérie postupne vytvoria tzv. črevnú mikroflóru, ktorá je zásadná pre imunitu a zdravie dieťaťa. Práve črevnej mikroflóre prospievajú probiotiká a prebiotiká. Znie to podobne, ale každé je dôležité na inú vec.

PROBIOTIKÁ – OBRANNÁ SILA ORGANIZMU

Sú to priateľské živé baktérie, ktoré sa usádzajú na črevných stenách, kde ochraňujú organizmus novorodenca pred škodlivými baktériami prenikajúcimi do vnútorného systému dieťaťa. Pre boj so škodlivými baktériami ale potrebujú množstvo energie. Tú im dodávajú prebiotiká.

Čítajte tiež:

PREBIOTIKÁ – ENERGIA PRE PROBIOTIKÁ

Prebiotiká sú špecifické sacharidy, ktoré baktérie (probiotiká) potrebujú na svoj rozvoj. Bez prebiotík, ktoré dodávajú probiotikám silu bojovať so škodlivými baktériami, by probiotiká nemohli dlhodobo existovať. Preto je vo výžive dieťaťa dôležitá prítomnosť oboch zložiek súčasne.

Ako je vidieť, ide o zohranú dvojku, ktorá v brušku bábätka prispieva k vyváženej črevnej mikroflóre. To znamená, že zlepšujú bábätku zažívanie a tiež ovplyvňujú imunitu dieťaťa.

Niekedy sa však stane, že dojčenie nie je možné a mamička má obavy, že dieťa nedostáva všetko, čo by malo. To však nie je neriešiteľný problém. Probiotiká aj prebiotiká obsahujú aj následné mlieka. Vhodne zvolené dojčenské mlieko, totiž môže dieťaťu uľaviť od vetríkov a súčasne posilniť jeho imunitu. Správnu funkciu imunitného systému podporujú vitamíny A, C, D. Preto starostlivo čítajte ich zloženie a vyberte to najlepšie pre vaše bábätko.

8.1.2024 5:05| autor: Redakcia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist