Banky materského mlieka – laktáriá

O prospešnosti dojčenia dieťaťa materským mliekom zrejme ani netreba písať. Každá mamička je rada, ak ho môže pre svoje bábätko zabezpečiť. Množstvo článkov či kníh sa venuje podpore dojčenia a rieši problémy spojené s nedostatkom materského mlieka. Čo však v prípade, že máte mlieka viac, ako potrebujete? Na tieto aj iné otázky vám radi odpovieme.

Aj prebytok mlieka je problémom

Ak svoje bábätko úspešne dojčíte a ešte máte mlieko na rozdávanie, mnohé mamičky vám isto závidia. O nepríjemných pocitoch spojených s plnými prsníkmi či hodinách strávených odsávaním už vie len málokto. Keď sa domáca mraznička zapĺňa materským mliekom a mamička už nevie, čo s ním, prichádzajú na rad laktáriá.

Kde môžem ponúknuť svoje prebytočné mlieko? Ako tým pomôžem iným aj sebe?

Na Slovensku fungujú tzv. banky materského mlieka, ktoré zbierajú, skladujú prebytočné mlieko od mamičiek. Po dôkladnej kontrole ho poskytujú najprv nemocniciam a potom aj do ambulantnej starostlivosti. Prednosť majú nemocnice, pretože tam mliečko potrebujú pre nedonosených novorodencov a pre bábätká s rôznymi vážnymi poruchami.

Práve pre tieto účely je veľmi osožné, ak sa rozhodnete pre darcovstvo. Bola by to obrovská škoda iba tak mliečko vyliať do umývadla. Banky materského mlieka sa snažia vyjsť vám v ústrety, aby vás čo najviac odbremenili. Netreba nikam chodiť, mlieko si prídu vyzdvihnúť v závislosti od toho, kde bývate. Ako náhradu vám zaplatia okolo 6 eur ako príspevok na stravu za každý liter vášho mliečka.

Ako na to?

Najprv sa treba skontaktovať s pracovníkom v laktáriu. Tam si s vami dohodnú stretnutie. Zhodnotia, koľko máte mlieka a ako často vás budú navštevovať. Dohodnete si vstupné lekárske vyšetrenia, pričom výtery robia sestry väčšinou priamo u vás, odber krvi u nich v nemocnici. Vysvetlia vám zásady odberu a skladovania mlieka a donesú vám sterilné fľašky. Testy sa opakujú o tri mesiace.

Prečítajte si tiež: Ako uchovávať materské mlieko?

Aké kritériá musím spĺňať?

Predovšetkým musíte byť celkovo zdravá, to znamená žiadne chronické alebo infekčné ochorenie. Ak máte akútnu chorobu, prípadne beriete aj antibiotiká, tak sa odber prerušuje. Okrem antikoncepcie nesmiete brať žiadne lieky. Samozrejmosťou je, že neužívate žiadne drogy, alkohol, ani nefajčíte. Neprekonali ste žltačku a nedostali ste aspoň rok žiadnu transfúziu.

Je potrebné sa zdravo stravovať a nejesť niektoré potraviny, ktoré sa počas dojčenia neodporúčajú.

Banky materského mlieka od vás zoberú mliečko iba dovtedy, kým vaše bábätko dovŕši šesť mesiacov. Uvažuje sa však o zvýšení tejto hranice na jeden rok.

Okrem toho je potrebná už len drobnosť, a to mať mrazničku, pričom je potrebné mlieko skladovať v oddelenej polici, nie s inými potravinami. Niektoré laktáriá vám dokonca zapožičajú odsávačku mlieka na celé obdobie darcovstva.

Aké sú možnosti zaobstarať si materské mlieko?

Slovensko ako prvá krajina na svete uznala materské mlieko ako liek, takže je možné požiadať aj lekára o predpis a poisťovňa vám skoro celú cenu preplatí. O tejto možnosti sa treba informovať u lekára aj v laktáriu. Tam vám predajú mlieko aj bez receptu, ale zaplatíte približne 30 eur za liter. Mlieko tu prechádza dôkladnou kontrolou. Najprv sa odoberú vzorky, potom sa pasterizuje a následne uskladní. Von sa dostane až po absolvovaní týchto testov.

Okrem toho je možnosť zohnať si mlieko aj na inzerát alebo od priateľky. Prvú možnosť naozaj neodporúčame, pretože nemáte zaručenú kvalitu mliečka. Sú známe prípady, kedy podnikavé matky prilievali do materského mlieka vodu, či dokonca kravské mlieko!

Pri vašich známych je to už lepšie, ale mlieko kupujte len vtedy, keď ich poznáte naozaj dobre a ste ochotní podstúpiť riziko s tým spojené. Takéto mlieko totiž neprechádza žiadnou kontrolu a môže tak spôsobiť viac škody ako úžitku.

Na Babywebe tiež nájdete:

Je dojčenie stále tabu?
Je dojčenie antikoncepcia?
Keď sa dojčenie nedarí

14.5.2015 12:42| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist