26. 10. 2016  |  Meniny: Demeter

Ako správne dojčiť

Veľký počet žien má problémy s dojčením. Je to zavinené nepripravenosťou, často nedostatočnou informovanosťou či bohužiaľ malú alebo neúplnú podporou v pôrodnici samotnej. Ako teda správne dojčiť?
foto: Profimedia

Správne prisatie je základom úspešného dojčenia. Správne prisaté dieťa pije veľa, má dostatok živín a dobre priberá, dieťa s nesprávnou technikou prisatie má často hlad, pôsobí matke bolesť a tým, že nedostatočne odsáva, nestimuluje správne laktáciu.

Poloha „tanečníka“

Dieťa v mierne naklonenej polohe, bruškom k matke, jeho spodná ruka objíma matkin hrudník. Matka má pohodlne položené obe paže, uvoľnený krk a chrbát, zvýšeným kolenom ľahko pridržiava dieťa v ideálnej vzdialenosti pri prsníku. Jedna ruka podopiera prsník, druhá jemne hlavičku dieťaťa. Vhodné pre novorodencov i dojčatá.

Správny spôsob pricicania: naširoko otvorené ústa, pery vytočené von, brada pritisnutá k prsníku, voľný nos, jazyk pod bradavkou, niekedy vidieť, ako kopíruje peru. Bradavka vrátane dvorca zasahuje hlboko do ústnej dutiny. Dieťa pije pravidelne bez nasávania vzduchu. Dieťa má počas celého dojčenia pohodlie, je voľne opreté o vankúš či dojčiacu podkovu, jeho hlavička je v strednej línii trupu, v predĺžení chrbtice (nie v záklone ani v predklone).

Poloha „madony“

Dieťa na predlaktí matky, za predpokladu dodržania všetkých nevyhnutných detailov správneho spôsobu pricicania a pohodlia dieťaťa i matky. Vhodné pre dojčatá.

Poloha „bočná“

Dieťa leží na podložke na úrovni prsníka, nožičkami smerujúcimi do podpazušia matky, za predpokladu dodržania všetkých nevyhnutných detailov správneho spôsobu pricicania a pohodlia dieťaťa i matky. Ak má matka väčšie prsia, je lepšie, ak ich podopiera voľnou rukou. Vhodné pre dojčatá i novorodencov.

Poloha ležmo

Matka má podloženú hlavu, aby nenapínala krčné svalstvo, voľnou rukou pridržiava dieťa natočené bruškom k svojmu telu, druhou rukou podopiera prsník... Dieťa má počas celého dojčenia pohodlie, jeho hlavička je v strednej línii trupu, v predĺžení chrbtice (nie v záklone ani v predklone). Vhodné na nočné dojčenie v každom veku.

Najčastejšie chyby:

Ruka podopierajúca hlavu uvádza do napätia prsné svalstvo s následkom horšieho uvoľňovania mlieka. Dieťa leží na chrbte, nie na boku, má neprirodzene vyvrátenú hlavu.

Nesprávna poloha dieťaťa a nesprávne uchopenie prsníka brániace plynulému uvoľňovaniu mlieka.

Prílišný tlak na hlavičku dieťaťa, sprevádzaný nepríjemnými pocitmi, navyše pritom nemôže dýchať.

Príliš vyťažená bradavka – nebezpečenstvo poranenia bradavky a dieťa sa nedostane k mlieku.

Nesprávna poloha matky s následkom bolestí chrbta, stuhnutého krku a postupne horšie sa uvoľňujúce mlieko.

9. 2. 2016 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázok používateľa

skvely clanok, naozaj skoda ze som ho neobjavila skor, ja som velmi podcenila dojcenie, podla mna to asi vacsina mamiciek, ze ake je to jednoduche, no pre mna to bolo nieco hrozne a hlavne prve dva tyzdne som sa naplakala viac ako dieta, len som sa sprchovala, odsavala a kremovala bepanthenom bolave bradavky, ale nastastie sme to zvladli a kojila som do roka

Obrázok používateľa petus
petus

kojenie netreba podcenovat, ja som si myslela, aka som pripravena, ale zaskocilo ma to, mala som strasne plne prsia, bradavky ma hrozne boleli a dako nam to s malou neslo...nastastie mi sestricka v porodnici ukazala bocnu polohu a prvy mesiac som vedela malu nakojit len tak, to bolo priprav, kym som ju nakojila a na bradavky mi zas poradila tay kremik bepanthen a ten mi tiez velmi pomohol, vlastne ho doteraz pouzivam, lebo ked malej idu zubky zvykne ma pohrzyzt a poranit...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené