Nie je dojčenie v tehotenstve nebezpečné pre plod?

OTÁZKA TÝŽDŇA Som v 9. týždni tehotenstva a stále dojčím desaťmesačnú dcéru. Nemôžem tým uškodiť novému tehotenstvu? Mám 39 rokov a čakám štvrté dieťa. Ďakujem, Ivana.

dojcenie_istock_000008873591medium-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Názor odborníka:

Dojčenie nenarodenému bábätku neprekáža. Ide o úplne prirodzenú vec. Príroda všetko zariadila tak, že na prvom mieste je nenarodené dieťa. Takže aj všetky živiny a energia smerujú k nemu. V dôsledku toho sa môže tvoriť menej mlieka a pod vplyvom hormonálnych zmien aj inak chutí. Dojčenému dieťatku tak mlieko nemusí stačiť a ani chutiť. V tehotenstve je úplne obvyklá citlivosť prsníkov a bradaviek, čo môže ženě dojčenie tiež znepríjemniť.

Ak však matka aj dojčené dieťa tieto úskalia prekonajú, môže po pôrode dojčiť obe deti naraz, čo sa nazýva tandemové dojčenie. Niekedy sa stáva, že keď sa matka po pôrode rozbehne s dojčením, začne sa ho dožadovať aj staršie dieťa. Nie je dôvod nevyhovieť mu a nedojčiť obe deti súčasne.

Tehotná dojčiaca žena by mala dbať na dostatočný príjem tekutín, jesť pestrú stravu bohatú na vitamíny a minerálne látky, predovšetkým vápnik. Nemenej dôležitý je aj odpočinok. Ak sa dostavia tehotenské nevoľnosti a žena sa necíti dobre, nie je žiaduce dojčiť za každú cenu.


Odpovedala: MUDr. Radka Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist