3 dobré dôvody, prečo dieťa nechať, nech sa naje samo (už od 6. mesiaca!)

BLW (Baby-Led Weaning) je metóda, ktorá umožňuje odstavenie alebo, presnejšie povedané, zavádzanie príkrmov riadené dieťaťom.

prikrmy-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Len je potrebné pripraviť pokrm tak, aby dieťa bolo schopné vziať ho do ručičky a požuť (hoci ešte nemá plné ústa zubov). Znie to sofistikovane, ale je to prirodzený spôsob prechodu z mlieka na pevnú stravu, ako to deti robili, skôr než sa jedlo začalo deliť na jedlo pre deti a pre dospelých. Dieťa skrátka je samo, rukami.

Príkrmy klasické nebo do ruky?

Pri klasických príkrmoch (mixované zmesi z rôznych kombinácií ovocia a zeleniny, výživy, instantné kaše a pod.) sa dieťa najprv učí prehĺtať a potom hrýzť. Je to v pohode, kým nenarazí na prvý väčší kúsok. Niektoré deti potom dokonca jedlo s kúskami odmietajú. S BLX sa deti naučia najprv hrýzť, potom vypľuť a až potom prehltnúť. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) odporúča začať s príkrmami okolo 6. mesiaca veku dieťaťa, pretože má zvýšenú potrebu energie a živín, ktorá by mohla presiahnuť možnosti materského mlieka.

Príkrmy by túto potrebu mali začať pokrývať. Neznamená to však koniec dojčenia. Jednoducho dojčíme ďalej a dieťa si k tomu občas niečo oslintá alebo odhryzne. Keď bude chcieť ochutnať, tak to spraví, a ak nie, tak si nedá. A tak je to v poriadku. Dieťa samo najlepšie vie, koľko toho potrebuje a kedy je skutočne pripravené pevnú stravu prijať.

Dať mu možnosť voľby

Tým, že mu pokrm predložíme, dáme mu možnosť, nech sa samo rozhodne, čo si strčí do úst. Stačí len dieťaťu veriť a nechať to na ňom. „Riadené dieťaťom“ znamená, že rodič dieťaťu umožní, aby sa učilo hrou, objavovaním a ochutnávaním. Učí sa napodobňovaním a chcú si tiež začať strkať do úst tie veci, čo si tam strkajú rodičia, ktoré potom záhadne zmiznú. Všetky hračky už ochutnalo, je načase skúsiť niečo nové.

Jedálny lístok dieťaťa je potom odrazom toho, čo konzumuje rodič. Ten sa musí snažiť udržať, netlačiť a nepomáhať, aj keď to vyzerá, že dieťa sa trápi. Nie je to tak, hoci už desiatykrát napichuje zemiak na vidličku a stále sa mu nedarí. Učí sa. Niekedy je ťažké nepomáhať mu, ale skúste to. Nechajte svojho drobčeka, nech sa napapá sám. A vy sa tiež v pokoji najedzte. A bude to zábava, za to vám ručíme!

A teraz už tie 3 dôvody, prečo dieťa nechať, nech sa naje samo

DÔVOD Č. 1: NAJEM SA JA

Žiadne čakanie, kým dieťa zaspí, alebo tešiť sa, že ma napríklad raz denne nechá v pokoji sa najesť ako bonus. Dojčenie a starostlivosť o dieťa 24 hodín denne je skutočne náročná činnosť, na ktorú musíte získať odniekiaľ energiu.

A čo tak zo stravy? S BLW je to jednoduché, jesť môžete totiž spolu. Mamička tak bude najedená, spokojná a plná energie a presne takú mamu potrebuje každé dieťa.

DÔVOD Č. 2: DIEŤA JE SAMOSTATNÉ, ROZVÍJA SA A BUDE MU CHUTIŤ

Drobček sa sám napapá a veľa sa toho naučí. Rozhodne sa, čo ochutná a čo nie. Neuveriteľne rýchlo sa rozvíjajú jeho motorické schopnosti, lebo má možnosť veľmi často trénovať, ako zaobchádzať s jedlom. Stane sa z neho spokojný jedák.

Naučí sa samostatnosti. V reštaurácii alebo na návšteve každého očarí, aký je šikovný. Trénuje aj mimické svaly tváre, čo sa hodí neskôr, keď začína hovoriť. A čoskoro spapá toľko, že babička naňho bude pyšná.

Čítajte ďalej:

DÔVOD Č. 3: NEUVERITEĽNÁ ÚSPORA ČASU, PEŇAZÍ AJ JEDLA

Vyhnete sa mixovaniu, mixovaniu, strúhaniu, mixovaniu a hlavne kŕmeniu. A to je obrovská úspora času. Netreba dieťa naháňať po byte s lyžičkou, pretože môžete jesť spolu a v pokoji pri stole. Keď necháte dieťa, nech sa rozhodne samo, či jesť, alebo nejesť, nebude mať dôvod jedlo odmietať. Deti väčšinou neodmietajú jedlo, ale nátlak rodiča.

Navyše nevarím zvlášť príkrmy pre dieťa a zvlášť pre seba. Varím naraz, konzumuje celá rodina. Každý, ako vie. Nekupujem balené jedlo pre deti, varím zo základných surovín, čo je lacnejšie. A väčšinou nám nič neostane alebo už uvarenú zeleninu použijem aj do ďalšieho jedla. Žiadne plytvanie.

Prajem vám aj vášmu dieťaťu množstvo zábavy pri spoločnom jedle.

24.3.2023 4:04| autor: Gabriela Hebká | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist