Čo musíte vedieť skôr, než začnete s príkrmami

Už sa blíži 6. mesiac veku bábätka, v ktorom sa začína pripravovať na ďalší veľký krok. Jedlo!

prikrmy-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Dieťa sa teší a ani ešte netuší, aké skvelé to bude. Vy môžete byť plná obáv, nie ste si istá, čo už tomu svojmu dieťatku môžete dať, ako to spolu zvládnete a ako zabezpečiť, aby jedlo skutočne zdravo.

AKO SPOZNAŤ, ŽE JE DIEŤA PRIPRAVENÉ?

Dieťa už zvláda chytiť do ruky akýkoľvek predmet a vložiť si ho do úst, naťahuje sa po vašom jedle, fascinovane vás pozoruje. V tejto fáze odporúčame, aby ste ho vzali k sebe k stolu, aby bolo súčasťou rituálu jedenia.

Väčšinou je to okolo 6. mesiaca. Každé dieťa je iné. Niektoré sa na jedlo vrhá už v 5. mesiaci a iné otáľa do 7. Ak si myslíte, že už je čas, jedlo mu ponúknite. Ak chce, ochutná ho. Ak nie, je to tiež v poriadku. Riaďte sa vlastným dieťaťom, jedlo mu nenúťte, ale nemusíte ho od jedla držať ďalej, ak už chce jesť samo.

AKO PRÍKRMY OVPLYVNIA DOJČENIE?

Ak dojčíte, nič nemusíte meniť, dojčite ako doposiaľ. Ja som dojčila na požiadanie a dojčenie po niekoľkých mesiacoch vôbec nebolo skutočným jedlom ovplyvnené. Materské (ale aj umelé) mlieko je aj naďalej hlavným zdrojom energie a živín.

Niektorým deťom príkrmy tak zachutia, že si pýtajú menej mlieka. Naopak, iné deti ešte počas niekoľkých mesiacov od prvého skutočného jedla len ochutnávajú a ďalej sa výdatne dojčia.

Niekedy môže nastať aj obdobie, že dieťa nechce vôbec jedlo, len mlieko. To sa môže stať napríklad pri chorobe, raste zúbkov alebo inej situácii, keď sa musí detské telíčko sústrediť na niečo iné ako na trávenie skutočného jedla. A tak je to v poriadku. Verte svojmu dieťaťu, že vie, čo je preň najlepšie, a podporujte ho v tom.

KOĽKO TOHO MÁ ZJESŤ A KEDY?

Začínajte jedným chodom denne, zvyčajne obedom. Potom pridajte večeru a raňajky. Neskôr aj desiatu. Môžete malému ponúknuť, čo ste preňho pripravili, a rozhodnutie, či chce jesť a v akom množstve, nechajte naňho. A či vôbec je práve hladné a má chuť jesť. Možno nie, možno bude ten pravý čas až o hodinu. Dôležitejšie ako obed presne o dvanástej je podávanie jedla bez nátlaku a v pohode.

Prvé mesiace s príkrmami sú o objavovaní, skúmaní a ochutnávaní. Nie je to o tom, ako dieťatku čo najrýchlejšie zaplniť bruško. Nie je namieste trápiť sa tým, či chce alebo nechce jesť. Netlačte naňho, nechajte ho jesť podľa vlastnej chuti a tempa. Vďaka tomu si samo vytvorí vzťah k jedlu. Časom zistí, že ho nasýti, a bude chcieť viac.

Váš nátlak, nespokojnosť s tým, že to, čo ste pripravili, nezjedlo, alebo strach, že ho budete musieť dojčiť príliš dlho, pretože vôbec neje, nie je namieste. Dieťa to vníma a vie, ako sa cítite. Ovplyvňuje ho to a môže sa voči tomu začať vymedzovať a jedlo odmietať. Negatívne emócie skúste nechať stranou, tie k jedlu nepatria.

NECHAŤ DIEŤATKO, KÝM SA NENAJE SAMO, ALEBO HO KŔMIŤ?

Netušila som, že by mohla byť aj iná možnosť, ako šesťmesačné bábätko kŕmiť mixovanou stravou. Ale ide to aj inak. Aké sú možnosti?

  1. Klasické príkrmy

Pri klasických príkrmoch sa podáva dieťaťu mixované jedlo lyžičkou. Začína sa zvyčajne jednodruhovou zeleninou. Postupne sa pridávajú ďalšie druhy zeleniny, ovocia a iných potravín. Z kašičiek sa prechádza na kaše s tuhými kúskami, ktoré sa postupne zväčšujú, aby si na ne dieťa zvykalo.

  1. Metóda BLW

Pri metóde BLW (z anglického Baby-Led Weaning alebo aj príkrmy riadené dieťaťom) sa podáva dieťatku jedlo nakrájané na veľké kúsky. Tie sú uvarené tak, aby bolo dieťatko schopné vziať ho do ručičky a strčiť si ho do úst. A možno trochu ocmúľať, kúsok odhryznúť (aj keď ešte nemá zuby) a prehltnúť. Pri tejto metóde sa dieťa učí najprv hrýzť a potom prehĺtať. Jedlo má úplne pod kontrolou. Dieťatko papá úplne samo. A naje sa pri tom aj mama, pretože nemá plné ruky práce s kŕmením.

Buďte nad vecou

Rovnako ako pri všetkých otázkach týkajúcich sa výchovy detí ani pri jedle neexistuje jediná správna cesta. Nehľadajte ju. Spravte to tak, ako to bude vyhovovať vám a vášmu dieťaťu. Či už v časovaní, zjedenom množstve, alebo v rozhodnutí, či má kŕmiť mama, alebo dieťatko papá samo.

12.10.2020 5:43| autor: Gabriela Hebká

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist