Ja sám! Nechajte ho, nakŕmi sa bez vašej pomoci

Okolo šiesteho mesiaca si dieťa nevystačí s dojčením, a tak nastáva čas začať s príkrmami. Zapojte ho do chvíľ strávených pri spoločnom jedle a vyskúšajte metódu Baby Led Weaning – metódu kŕmenia, ktorú si riadi samo dieťa. Stačí jedlo nakrájať na malé kúsky a nechať dojča, aby chute a potraviny objavovalo po svojom.

baby-1636317_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

V deväťdesiatych rokoch vydala pôrodná sestra Gill Rapleyová knihu, kde opísala svoju metódu nazvanú Baby Led Weaning (BLW), v češtine by sme mohli hovoriť o kŕmení, ktoré si riadi samo dieťa. Nech to znie akokoľvek zložito, princíp tejto metódy je jednoduchý. Spočíva v tom, že jedlo nakrájate na malé kúsky, s ktorými sa bude dať dobre manipulovať, a naservírujete ich dieťaťu.

Niektorí rodičia nabehli na túto metódu bez toho, aby o nej nejako zvlášť premýšľali, je totiž vcelku prirodzená – bábätká veľmi rady niekoho napodobňujú, snažia sa zobrať jedlo z taniera rodičov či súrodencov a sú šťastné, že sa dokážu nakŕmiť samy ako ostatní.

„O tejto metóde počujem prvý raz, ale praktizovala som ju bez toho, aby som vôbec vedela, že ide o nejaký oficiálny postup. Petrík dostáva po kúskoch surovú i varenú zeleninu, ovocie, vlastne dosť často sa kŕmi sám, veľmi ho to baví. Polovica z toho síce skončí na zemi, na oblečení a všade navôkol, ale je to dieťa a takéto veci neriešim. Samozrejme, tiež ,lyžičkujeme´, máme to však tak pol na pol,“ hovorí tridsaťročná Iveta.

Výhodou tejto metódy je, že dodáva deťom možnosť objavovať jedlo po svojom. Dieťa si tak môže na vlastnej koži ohmatať odlišné textury potravín. Rodičia bývajú skutočne nadšení, nenásilne naučili dieťa zvykať si na pevnú stravu a dieťa zjedlo všetko, čo dostalo.

Štúdia navyše preukázala, že deti, ktoré rodičia nechali, aby sa nakŕmili samy, už od útleho veku skonzumujú širokú škálu potravín. Je dokonca pravdepodobné, že sa dieťa aj v budúcnosti bude ľahšie držať správnych stravovacích návykov. Navyše je ušetrené neskoršieho preučovania z mixovanej na pevnú stravu.

Ako začať

Ak chcete kŕmenie riadené dieťaťom vyskúšať, ponúknite mu nutrične vyváženú, na kúsky nakrájanú stravu, najlepšie v čase, keď vy sami jete. Ak bábätko zapojíte do rodinného stolovania, naučíte ho správnym návykom a možno vám odpadnú starosti s prehováraním, aby niečo zjedlo – odmietať, keď ostatným chutí, je skutočne ťažké.

S dieťaťom sa môžete pokojne deliť o väčšinu zdravého jedla, ktoré konzumujete v rodine. Na mieste je umiernenosť, pri príprave jedla obmedzte soľ, cukor a korenie. Vhodné sú ovocie, zelenina, mäso, ryža, cestoviny, nemusíte sa obávať vykostených rýb. Čím pestrejšia bude strava, tým bude mať dieťa väčšiu šancu spoznať nové chute a potraviny. Vyhnite sa polotovarom, medu, údeninám, nafukujúcim potravinám, sladkostiam a ďalším, ktoré sú nevhodné pre dojčatá.

Keď si jedlo pripravíte, posaďte dieťa vo vzpriamenej polohe smerom k stolu. Uistite sa, že môže dobre manipulovať oboma rukami. Následne naservírujte pred dieťa kúsky jedla alebo mu ho postupne podávajte a nechajte ho, nech si jedlo vezme z vašej ruky. Začnite s jedlom, ktoré sa dá ľahko uchopiť. Nečakajte, že zo začiatku dieťa zje všetko, čo mu dáte. Ak skonzumuje aspoň niekoľko kúskov, bude to úspech.

Staršiemu dojčaťu môžete počas jedla ponúknuť aj vodu, aby sa mohlo napiť, kedykoľvek bude potrebovať. Dôležité je nestrácať trpezlivosť a neponáhľať sa, nechajte dieťa, nech sa s kúskami jedla pohrá a skúsi ich uchopovať. Nezabudnite, že prvé pokusy s pevnou stravou sú skôr o zábave a objavovaní.

Čítajte tiež:

Už žiadne kašičky

Na rozdiel od tradičného kŕmenia, BLW mení postup – tradične dieťaťu podávate pyré, ktoré najskôr prehĺta a až neskôr sa učí stravu hrýzť, pri riadenom kŕmení je to naopak, najskôr dieťa musí jedlo rozhrýzť, a až potom prehltnúť. Dôležité je nechať dieťa, aby s ponúkaným jedlo urobilo, čo chce. Aby samo prišlo na to, ako správne jesť. Neriešte prípadný neporiadok, keď bude dieťaťu padať jedlo na zem, nesnažte sa ho obmedzovať v tom, ako by malo jesť.

Rodičia, ktorí metódu BLW už vyskúšali, odporúčajú popátrať na internete a nájsť si riadené kŕmenie v praxi. Dostupný je celý rad videí, keď pyšní rodičia natočili svoje dieťa, ako sa samo kŕmi. Len čo sa pustíte do experimentov s pevnou stravou, môžete s pokojným svedomím zabudnúť na mixovanie kašičiek a pyré. Čím bude vaše dieťa pri jedle obratnejšie, tým môžu byť kúsky jedla menšie, dieťa sa tak bude musieť viac snažiť, aby stravu uchopilo, a precvičí si tak jemnú motoriku.

Musíte sa však pripraviť na to, že okolo vášho dieťaťa to bude pri jedení vyzerať všelijako. Nezabudnite preto na ľahko umývateľné materiály, prípadne podložku, ktorú umiestnite pod detskú stoličku. Platí tu pevná zásada – nevkladať dieťaťu jedlo do úst. Nechajte ho, aby sa najedlo úplne samo.

Je BLW vhodné aj pre moje dieťa?

Ak sa vaše dieťa nevyvíja rovnako dobre ako ostatní v jeho veku, radšej zostaňte pri klasických kašičkách alebo sa poraďte s pediatrom. Istú opatrnosť zachovajte aj v prípade, že sa u vášho dieťaťa dá očakávať potravinová alergie. Tu je namieste pridávať opatrne nové druhy potravín a s každou novou počkať tri dni, kým sa potvrdí jej neškodnosť.

Niektorí rodičia sa obávajú, že by sa dieťa mohlo pevnou stravou jednoducho dusiť alebo dáviť, no zástancovia metódy argumentujú, že len čo dieťa dokáže vzpriamene sedieť a bude vedieť jedlo správne uchopiť či rozžuť, malo by byť všetko v poriadku. Napriek tomu by ste pri jedle nikdy nemali nechávať dieťa samo a v prípade, že mu zabehne, byť poruke.

Niektoré kúsky stravy môžu byť pre dieťa náročné na rozžutie, ak konzumuje roztlačenú stravu, zje toho pravdepodobne viac. Možnosťou je teda kompromis – zo začiatku poskytnúť dieťaťu roztlačenú i pevnú stravu. Nech si vyberie.

9.11.2023 5:48| autor: Eva Kouřimová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist