10 vecí, ktorými môže otecko pomôcť pri pôrode

Chystá sa partner sprevádzať vás pri pôrode? Je dobré usmerniť ho, čím by vám v tejto životnej chvíli mohol byť užitočný. Konkrétne úlohy sú najlepším pomocníkom, ako ho zbaviť stresu.

otec_pri_porode-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zaoberať sa logistikou

Príchod do nemocnice býva narýchlo a v strese. Mamička má dosť starostí sama so sebou a navyše sa obáva o vlastné veci, napríklad, kde má kabelku, tašku s vecami do pôrodnice, či sú niekde bezpečne uložené. Znepokojuje ju, či ste nezaparkovali na zákaze, a za nič na svete si nevie spomenúť, kam založila kartičku poistenca. Tieto záležitosti by ju nemuseli strašiť, ak požiada partnera, aby sa o to postaral a ubezpečil ju, že všetko je v poriadku.

Regulovať teplotu

Návaly tepla alebo chladu, buď spôsobené teplotou v miestnosti, alebo kontrakciami, môžu žene pri pôrode spôsobiť nepohodlie navyše, s ktorým jej partner ľahko pomôže. Napríklad ju bude ovievať, použije nejaký rozprašovač na zvlhčenie vzduchu alebo naopak prinesie žene deku, ak jej je zima, nastaví kúrenie alebo klimatizáciu.

Distribuovať nehu

Držať za ruku, hladkať, objímať… akýkoľvek prejav nehy či slovko účasti je v tomto okamihu povzbudzujúce a prináša úľavu. Ale je dobré mužovi to aj povedať, niekedy mu to nenapadne alebo sa trebárs hanbí.

Čítajte tiež:

Komunikovať so zdravotníckym personálom

Vo vypätých okamihoch nemusíte nachádzať tie správne slová, nedokážete správne formulovať svoje priania týkajúce sa pôrodu, preto je dobré urobiť si z partnera akéhosi tlmočníka. Je však dôležité všetko s ním v pokoji prebrať ešte pred cestou do pôrodnice a oboznámiť ho so svojimi prianiami. Môže sa to týkať pôrodnej polohy, či chcete, alebo nechcete epidurál, aj prvých kontaktov s bábätkom.

Hrať sa na kouča

Držať sa po boku svojej ženy, dýchať s ňou, masírovať jej kríže, upokojovať ju, dodávať jej odvahu, podať jej talizman, pustiť hudbu, ak sa jej zažiada. A sem-tam odskočiť von a zatelefonovať blízkym, oznámiť im, čo je nové. Stačí si predstaviť, ako funguje športový kouč, a ujať sa tejto roly v pôrodnici.

Zostať vo forme

No aj kouč sa musí udržiavať vo forme, aby sa nevyčerpal ešte skôr, než dieťa príde na svet. Preto by nemal zabúdať dostatočne piť, niečo zjesť, sadnúť si a vypnúť, keď si potrebuje odpočinúť, alebo si odskočiť na čerstvý vzduch. Obaja partneri by si tiež mali uvedomiť, do akej miery chcú túto výnimočnú chvíľu zdieľať, rešpektovať isté medze intimity. Nie každý otecko túži vidieť, ako sa tlačí hlavička dieťaťa.

Prestrihnúť pupočnú šnúru

Pôrodný tím zvyčajne oteckovi ponúkne, aby prestrihol pupočník. Dobré je, keď si to premyslí vopred ešte pred pôrodom, preberie to s manželkou a obaja sa zhodnú, že to tak chcú.

Poskytnúť prvotnú starostlivosť

V niektorých zariadeniach sa môže otecko postarať o čerstvo narodené bábätko, napríklad ho zabaliť a pod. Informujte sa o tom, buďte pripravení.

Starostlivý aj po pôrode

Pôrodom by sa podporná rola otecka skončiť nemala. Naopak, žena je vyčerpaná, ubolená, plná emócií. Aj vtedy uvíta pomoc, stačí napríklad podať pohár vody, učesať vlasy, priniesť niečo malé na zahryznutie, pohladiť, pobozkať.

Zvečniť výnimočný okamih

Len čo sa mamička dá trochu do poriadku, môžete začať fotiť. Pár snímok na pamiatku, samozrejme, bez blesku, by malo stačiť. Žiadne horúčkovité fotenie. A nezabudnite ani na selfie v trojici. Aby všetci verili, že otecko bol naozaj pri tom.

2.11.2022 10:00| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist