Kedy ísť do pôrodnice alebo Päť základných situácií

Nejedna prvorodička si počas tehotenstva kladie otázku, či spozná, že jej bábätko sa už chystá na svet: Máme ísť do pôrodnice alebo je to len planý poplach? Naozaj je to už tu? Ponúkame vám päť základných situácií, keď je namieste vziať prichystanú tašku a vydať sa do pôrodnice.

28-shutterstock_1904409550-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Odtok plodovej vody

Prasknutím vaku blán sa ohlasuje zhruba každý desiaty pôrod. K odtoku plodovej vody dochádza väčšinou bez akýchkoľvek predchádzajúcich symptómov. Ženy často uvádzajú, že sa ozve „lupnutie“, inokedy spozorujú teplý príliv zo svojich útrob, ktorý na rozdiel od moču nemožno zastaviť zvieračom.

Plodová voda môže odtekať silným prúdom rovnako ako nepatrným pramienkom. Výnimočne sa môže stať, že odtečie pár kvapiek, potom sa situácia upokojí a k ďalšiemu odtoku dôjde až pri prudšom pohybe atď.

Odtok môže nastať aj v pokoji v noci, budúcu mamičku zvyčajne zobudí pocit vlhka. Po odtoku plodovej vody ešte nemusia nastať pravidelné sťahy, ale vždy je to dôvod na prijatie do pôrodnej sály. Hrozí totiž riziko infekcie bábätka.

Za normálnych okolností je plodová voda číra tekutina nevýrazného, mierne sladkastého zápachu. Môže byť aj belavá alebo mierne ružovkastá. V tom prípade stačí dopraviť sa do pôrodnice do dvoch hodín po odtečení. Ak je však skalená, zelenkastá alebo máte pozitívneho Streptokoka agalactie v pošve, vypravte sa do pôrodnice okamžite.

Odchod hlienovej zátky sa ohlasuje ružovým až krvavým hlienovitým výtokom a sám osebe nie je dôvodom na odchod do pôrodnice. Oznamuje iba, že dieťa sa už čoskoro narodí, spravidla najneskôr do dvoch až troch dní.

2. Pravidelné sťahy maternice

Bolestivo vnímané sťahy maternice, tzv. pôrodné bolesti, sú typickým príznakom pôrodnej činnosti, no nie vždy podľa nich žena spozná, v akej fáze sa jej pôrod práve nachádza.

Zhruba tri týždne pred pôrodom sa totiž často objavujú nepravé bolesti, takzvaní poslíčkovia. Prejavujú sa bolesťami v podbruší a v krížoch. Niekedy sú také bolestivé, že rodičky si ich pomýlia so začiatkom pôrodu. Poslíčkovia sú však sťahy nepravidelné a nezosilňujú svoju intenzitu. Zvyčajne trvajú krátko a opakujú sa.

Rozdiel medzi poslíčkami a pôrodnými sťahmi je v tom, že poslíčkovia nemajú otvárací efekt. Dobré je dopriať si teplý kúpeľ. Ak tieto sťahy v teplej vode zoslabnú alebo dokonca ustanú, netreba sa znepokojovať. Pokúste sa nevenovať im prehnanú pozornosť a odpočívajte. Nebojte sa, že niečo zmeškáte. Skutočný pôrod sa môže rozbehnúť napríklad až o niekoľko dní.

Pôrodné bolesti, ktoré majú otvárací efekt, sa začínajú pravidelnými sťahmi svalstva maternice. Budúce mamičky ich vnímajú ako nepríjemné tvrdnutie brucha. Zo začiatku sú sťahy celkom nepravidelné a rodička ich pociťuje ako ťahanie alebo kŕče v krížoch a slabinách.

Tiež je možné, že bolesti sa prejavia v okolí lonovej kosti a odtiaľ sa ťahajú cez slabiny do chrbta. Niekedy vystreľujú aj do stehien. Tieto sťahy trvajú 40 sekúnd v intervale 15 – 20 minút. Neskôr sa prestávky medzi nimi skracujú a dĺžka a intenzita bolesti sa, naopak, predlžuje.

Ak ste prvorodička, mali by ste vyštartovať do pôrodnice vo chvíli, keď sú kontrakcie pravidelné po piatich minútach a trvajú takto pravidelne aspoň dve hodiny. Ak ste už rodili, je vhodné vydať sa do pôrodnice, ak sú kontrakcie pravidelné a v intervale po 10 minútach.

Do pôrodnice sa zbytočne neponáhľajte. Zďaleka nie všetky pôrodnícke zariadenia sú prispôsobené poskytnúť rodiacej žene skutočne príjemné a intímne prostredie na strávenie prvej pôrodnej doby na neobmedzene dlhý čas.

Do pôrodnice si nezabudnite vziať tašku s nevyhnutnými vecami.

3. Krvácanie

Blížiaci sa pôrod sa môže ohlasovať aj slabým krvácaním a špinením. Treba však posúdiť silu a farbu krvácania. Nezľaknite sa, ak budete po bežnom vyšetrení u gynekológa mierne špiniť, je to normálny jav. Ak je to stará tmavá krv či svetlá hlienovitá, nič sa nedeje.

Problém by nastal pri krvácaní jasnočervenou krvnou, to by bol nutný okamžitý odchod do nemocnice.

Čítajte tiež:

4. Pochybnosti o pohyboch plodu

Od 22. týždňa už bábätko cíti väčšina mamičiek. Od 28. týždňa tehotenstva by už mali byť pohyby bábätka také zreteľné a časté, že lekár vás možno požiada, aby ste pravidelne sledovali, či sa dieťa hýbe.

Hoci vás o to nepožiada, môžete bábätko sledovať len tak pre seba. Sledovanie pohybov plodu je totiž jedným zo spôsobov, ako môže sama mamička zistiť, že niečo nie je v poriadku (nedostatočná výživa, ťažkosti dieťaťa v maternici atď.).

Vo chvíli, keď máte pocit, že dieťa sa nejako málo hýbe alebo že ho vôbec necítite, vypravte sa do pôrodnice ihneď.

5. Odoslanie gynekológom

V poslednom mesiaci tehotenstva navštevujete svojho gynekológa každý týždeň, ten vás pozorne sleduje a po vyšetrení môže ihneď odoslať do pôrodnice na hospitalizáciu. V tomto prípade neotáľajte. Lekár vie, čo robí, celú situáciu vám, samozrejme, vysvetlí a dá vám aj odporučenie, ktoré v pôrodnici odovzdáte.

15.12.2023 5:23| autor: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist