Placenta a jej komplikácie

Placenta alebo plodový koláč je pre plod najdôležitejším orgánom. Dodáva dieťaťu kyslík a živiny, chráni ho pred niektorými infekciami a odvádza z tela plodu odpadové látky.

placenta_jeji_komplikace-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Počas tehotenstva placenta rastie spolu s maternicou a najčastejšie býva uložená v hornej časti maternice na prednej alebo zadnej stene. Komplikácie nastávajú, keď je placenta uložená v dolnej časti maternice alebo sa predčasne odlučuje.

Vcestné lôžko

Vcestné lôžko znamená, že sa placenta nachádza v dolnej časti maternice. Buď iba siaha k vnútornej bránke, alebo bránku úplne prekrýva. Ak placenta bránku úplne prekrýva, stojí v ceste vstupujúcej hlavičke a znemožňuje pôrod vaginálnou cestou. Plod sa ukladá do priečnej alebo šikmej polohy. Hlavným príznakom vcestného lôžka je krvácanie. Prvé krvácanie sa môže prejaviť už na konci prvého trimestra.

Ak je krvácanie silné, môže dôjsť k potratu. V mnohých prípadoch sa však počas tehotenstva s rastúcou maternicou vytiahne placenta vyššie a nie je už prekážkou v pôrodných cestách. Ak sa tak nestane, prejaví sa vcestné lôžko častejšie krvácaním v druhej polovici tehotenstva. Zvyčajne nebýva silné, ale môže viesť u tehotnej k málokrvnosti. Pred pôrodom a pri začiatočnej maternicovej činnosti intenzita krvácania stúpa. Ak je krvácanie silné, jedinou možnosťou, ako zachrániť matku aj plod, je urobiť akútny cisársky rez.

Predčasné odlučovanie lôžka

Predčasné odlučovanie lôžka (abrupcia placenty) je stav, keď dôjde k odlúčeniu lôžka v posledných 3 mesiacoch tehotenstva alebo v prvej a druhej pôrodnej dobe. Častejšie sa vyskytuje u tehotných s vysokým tlakom, preeklampsiou, eklampsiou či po tupom úraze brucha.

Hlavným príznakom pri abrupcii placenty je bolestivé pošvové krvácanie. Bolesť je spôsobená zväčšujúcim sa krvným výronom medzi placentou a maternicovou stenou. Závažnosť stavu nemusí zodpovedať intenzite krvácania. Ak sa výron tvorí v strede placenty, žena krvácať nemusí a odlúčenie lôžka sa prejaví bolesťou brucha až šokovým stavom. Plod môže vykazovať známky nedostatku kyslíka.

Pri stanovení diagnózy hrá dôležitú rolu ultrazvukové vyšetrenie. Ak je krvácanie slabé a krvný výron malý, je možné sa pokúsiť o pôrod vaginálnou cestou. Pri ťažkom krvácaní či známkach nedostatočného zásobenia plodu kyslíkom je nutné vykonať akútny cisársky rez.

Čítajte tiež:

Zadržané lôžko

Do 30 minút po pôrode plodu by mali nastať kontrakcie, ktoré odlúčia placentu od maternicovej steny a vypudia ju do pošvy. Príčinou zadržaného lôžka môže byť dlhotrvajúci pôrod, viacpočetné tehotenstvo, predchádzajúci cisársky rez alebo opakované potraty s následným vyčistením maternicovej dutiny kyretou (revízia). Ak je maternica veľmi vyčerpaná, môže dôjsť k silnému krvácaniu.

Žene sa podajú lieky, ktoré podporujú stiahnutie maternice a odlúčenie placenty. Ak placenta nie je vypudená do 30 minút, pristupuje sa k operačnému vybratiu placenty (manuálna lýza placenty). Vykonáva sa v celkovej anestézii. Pôrodník rukou odlúči a vyberie placentu. Následne sa dutina maternice vyčistí od zvyškov lôžka nástrojom, ktorý sa nazýva kyreta.

13.2.2024 5:25| autor: MUDr. Radka Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist