Prenášanie a vyvolávaný pôrod

Potermínová gravidita, čiže prenášanie, patrí medzi najčastejšie dôvody vyvolávaného pôrodu. S prenášaním sa môžu spájať určité riziká pre plod i matku, bez rizík však nie je ani samotné vyvolávanie pôrodu.

pregnant-g45e2f7bef_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Kedy je prenášanie nebezpečné

Normálne tehotenstvo trvá približne 38 až 42 týždňov. O potermínovej gravidite teda hovoríme až vtedy, keď tehotenstvo trvá dlhšie ako 42 týždňov. Práve v tom čase začína placenta, ktorá vyživuje bábätko v maternici, rýchlo starnúť. Placenta je orgán, ktorý má svoju obmedzenú životnosť, a ak prestáva plniť svoju funkciu, môže to ohroziť plod.

Na tom, že je tehotenstvo po termíne (teda tehotenstvo po 42. týždni) už rizikové a je vhodné ho čo najskôr ukončiť pôrodom, sa zhoduje väčšina odborníkov. Nejednoznačne sa však lekári stavajú k obdobiu medzi 40. a 42. týždňom tehotenstva, niekedy označovanému ako predĺžené tehotenstvo. Viacerí z nich sa prikláňajú k aktívnemu prístupu, teda k vyvolávaniu pôrodu v prípade tehotenstva, ktoré prekročí stanovený termín pôrodu. Iní volia skôr vyčkávací prístup, nastávajúcu matku starostlivo sledujú a monitorujú zdravie plodu aj funkciu placenty.

Bežnou praxou je pristupovať k vyvolaniu pôrodu najneskôr na začiatku štyridsiateho druhého týždňa tehotenstva, tak, aby dĺžka tehotenstva neprekročila ukončený 42. týždeň.

Ako prebieha vyvolávanie pôrodu

Ak ešte pôrodné cesty nie sú zrelé na pôrod, je nevyhnutné na samotné vyvolávanie pôrodu (indukciu) pripraviť ženu pomocou preindukcie. Jednou z metód môže byť manuálne odlúpenie dolného segmentu vaku blán, teda Hamiltonov hmat. Ďalšia možnosť je zavedenie tyčinky do čapíka maternice, ktorá vlastne mechanicky roztvára pôrodný kanál a zároveň vyvoláva produkciu hormónov prostaglandínov, ktoré ovplyvňujú sťahy maternice.

Pri preindukcii možno použiť aj vaginálne tablety napomáhajúce dozrievanie krčka maternice. Samotné vyvolávanie pôrodu, teda vyvolávanie maternicových kontrakcií, možno dosiahnuť buď mechanickými metódami, ako sú pretrhnutie vaku blán, podávanie oxytocínu alebo prostaglandínov.

Riziká vyvolávania

Vyvolávanie pôrodu je zásah do prirodzených procesov tela. Plod, ktorý nie je na nástup pôrodných kontrakcií ešte pripravený, sa môže vinou indukcie dostať do tiesne. Pôrodné sťahy umocnené liekmi alebo vonkajšími zásahmi do pôrodu môžu mať iný priebeh, charakter a predovšetkým intenzitu ako prirodzené kontrakcie. Môže to viesť k tomu, že sa bábätko v maternici dostane do polohy, ktorá je pre pôrod nepriaznivá. To následne vyvoláva nutnosť ďalších zásahov do pôrodu, ako napríklad použitie klieští alebo ukončenie pôrodu cisárskym rezom. S vyvolávaným pôrodom sa spája napríklad aj riziko dystokie ramienok (plod sa zasekne ramenami pod lonovou kosťou a nemôže sa dostať von).

Čítajte tiež:

Umelo vyvolané kontrakcie pre matku často znamenajú vyššiu bolestivosť. Ak je pôrod vyvolávaný iba z dôvodov prekročenia vypočítaného termínu pôrodu, môže sa stať, že dieťa ešte na pôrod nie je zrelé. Nie vždy sa podarí termín vypočítať správne, napríklad preto, že žena ovulovala inokedy ako v polovici cyklu. Alebo bábätko jednoducho potrebuje o niečo viac času, aby dozrelo, ako mu určujú tabuľky. V takom prípade je dieťa ohrozené napríklad novorodeneckou žltačkou, sťaženou adaptáciou, neurologickými problémami a ďalšími ťažkosťami, ktoré sa týkajú detí narodených predčasne.

Prínosy musia prevažovať nad rizikami

Sú prípady, keď má vyvolávanie pôrodu svoje opodstatnenie, predovšetkým vtedy, keď to už plodu neprospieva. Ak je však bábätko v poriadku a jeho stav to priamo nevyžaduje, netreba sa snažiť urýchľovať jeho narodenie iba preto, že sa dĺžka tehotenstva nevojde do tabuliek. Niekedy stačí ženu len viac sledovať, vyčkávať a zvyšok ponechať na prírodu.

Každá intervencia do pôrodu na seba nabaľuje ďalšie zásahy, a to všetko môže vystaviť dieťa i matku väčšiemu nebezpečenstvu, ako predstavuje samotný fakt, že k pôrodu nedošlo na vypočítaný termín. Pri vyvolávaní pôrodu rovnako ako pri ďalších zásahoch do pôrodu vždy platí, že by jeho prínosy mali jednoznačne prevážiť nad rizikami.

Všetci sa životom pohybujeme inou rýchlosťou. Rovnako ako sa niektoré deti na svet ponáhľajú, iné trochu otáľajú. Ak na to nejestvuje žiadny závažný zdravotný dôvod, mali by naše deti mať už od počiatku možnosť zvoliť si svoje osobné tempo – pri príchode na svet i v živote.

8.3.2023 4:55| autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist