Znamená pôrod väčšieho dieťaťa aj väčšie poranenie?

Nečakane veľké dieťa? Nečakane veľké šitie? Dalo sa s tým niečo urobiť?

shutterstock_452177392-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pýtali sme sa našich čitateľov v súvislosti s príbehom, kedy bola pôrodná váha dievčatka (4 250 gramov) o viac než jeden kilogram vyššia než odhad váhy podľa ultrazvuku. Mamička mala veľko pôrodné poranenie i napriek epiziotómii.

Aký je Váš názor na súvislosť medzi pôrodnými poraneniami a veľkosťou dieťaťa?

Pôrod bol pravdepodobne zle vedený

Seknúť sa o kilogram je celkom dosť, ku koncu tehotenstva je bežná odchýlka niekoľko stotín gramov. Ale aj tak porodiť štyriaštvrťkilogramové dieťaťa nie je dnes nič výnimočné alebo nebezpečné. Vždy je to individuálne, drobná Vietnamka môže bez problémov porodiť štvorkilové dieťa, zatiaľ čo na pohľad statná žena môže mať problém s dvojapolkilovým. Predovšetkým ale záleží na veľkosti hlavičky; tu sú informácie, ktoré mám od svojej lekárky:

Osobne si myslím, že vaše poranenie nemusí byť spôsobené veľkosťou dieťaťa, ale vedením pôrodu. V pôrodniciach všeobecne nebýva vedenie pôrodu pomalé a šetrné, ale urýchľované liekmi, preto sa tkanivo nestihne roztiahnuť. Obyčajne sa to rieši preventívnym nástrihom, ktorý ale aj tak nie vždy dokáže zabrániť ďalšiemu poraneniu.

Pri mojom prvom pôrode som sa delila o izbu s mamičkou, ktorá porodila tretie a vcelku normálne veľké dieťa, nastrihli ju a ešte sa natrhla. Vám pôrod vyvolali, nerozbehol sa teda normálne, sťahy sa asi mali najskôr posilniť oxytocínom, sťahy sú potom inak neprirodzene silné a sú zbytočnou záťažou pre matku i dieťa, napr. sa mu nepodarí dorotovať hlavičku, čo môže mať na poranenie taktiež vplyv.

S najväčšou pravdepodobnosťou ste sa dozvedeli, že z dôvodu odtoku plodovej vody je nutné pôrod do 24 hodín vyvolať, ak nezačne sám, aby sa zabránilo infekcii. Zdravotník s prirodzeným prístupom k pôrodu by vám povedal, že to nebolo nutné; infekcii sa dá po odtoku PV zabrániť tým, že sa nerobí vnútorné vyšetrenie a sleduje sa teplota a ďalšie príznaky možnej infekcie.

Ešte by som dodala, že v pôrodniciach bežne zavedená poloha v polosede alebo ležmo s nohami v opierkach je de facto zárukou zbytočného rozsiahleho poranenia.
W.

Cisársky rez bola dobrá voľba

Aj ja som porodila veľké dieťa, aspoň pre mňa. Meriam 158 cm a malá mala pri narodení 3940 g. Vzhľadom k tomu, že môj gynekológ je odborník (robí aj súdneho znalca v obore), každú chvíľu mi robil ultrazvuk. Takže to, že čakám veľké bábätko, vedel už od 30 tt. Preto mi dohodol aj prehliadku u primára pôrodnice, ktorý mi veľmi pekne vysvetlil všetky pre a proti prirodzenému pôrodu.

Po všetkých prípravách na prirodzený pôrod som sa cítila zle, keď som na základe doporučenia súhlasila s cisárskym rezom. Cisarák sme naplánovali, ale malá išla nakoniec von o deň skôr, pretože mi začali kontrakcie po piatich minútach, takže z plánovaného rezu bol akútny. Narodilo sa nám zdravé krásne dievčatko, ja som hneď na druhý deň vstala, takže môžem povedať, že to bolo to najlepšie, čo sme mohli urobiť. Myslím, že je lepšie mať malú jazvu na bruchu, ako byť roztrhaná boh vie kam. Rozhodne doporučujem žiadať UZ čo najčastejšie, aby sa predišlo takýmto drámam.
V.

Čítajte tiež:

Tiež si myslím, že problém je najskôr v urýchlení pôrodu. Pri pôrode svojho tretieho dieťaťa – chlapčeka (4010 g) – ma ani nemuseli nastrihávať. Staršie deti – dcéry – vážili 4200 g a 3960 g. Pôrody boli veľmi rýchle a spontánne, bez akýchkoľvek komplikácií. Ale nebojte, všetko sa zahojí a vy si budete užívať len ten svoj darček.
K.

Nepresné ultrazvuky

U mňa bol ultrazvuk, ktorý mal určiť váhu, tiež nepresný. Deň pred pôrodom dvojčiat nám „navážili“ u jedného 2300 g a u druhého 2350 g. Na druhý deň sa narodili a jeden mal 2700 g a druhý 3000 g. A to sa mi zdá veľký rozdiel.
C.

25.1.2023 4:49| autor: z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk | zdroj: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist