Orgazmus pri pôrode

Vnímanie pôrodu máme v našej kultúre úzko spojené s bolesťou, nie so sexuálnym potešením či dokonca s extázou. No i konvenčné sexuálne zážitky sa často odohrávajú na hranici potešenia a bolesti. Bolesť a rozkoš nemusia nevyhnutne stáť na opačnom konci spektra. Rovnako ako pôrod a orgazmus.

shutterstock_431039377-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

„Z psychologického hľadiska je orgazmus prežitie príjemného pocitu na báze hormonálneho balansu a telesných zmien,“ vysvetľuje fyziologické pozadie fenoménu zvaného orgazmus klinická psychologička a spoluautorka knihy o pôrodnej radosti Michaela Mrowetz. „Na vyvolanie orgazmu a na jeho prežitie je potrebný intaktný centrálny nervový systém – limbické štruktúry a spazmy kostrových svalov panvového dna, ktoré sú zdrojom najvýznamnejších periférnych orgastických vnemov žien. Pri bezpečne prežívanom pôrode je limbický systém nerušený a sťahy svalov panvového dna prichádzajú vo vlnách. Oboje teda dovoľuje zážitok orgazmu i pôrodu.“

Hormóny lásky a orgazmus

Pri normálnom pôrode, ktorý nie je ovplyvňovaný vonkajšími medicínskymi zásahmi, sa v tele rodiacej ženy aktivujú rovnaké hormóny ako pri sexe, teda oxytocín (hormón lásky), adrenalín a noradrenalín (hormóny orgazmu). Tieto hormóny sa podieľajú na otváraní pôrodných ciest a prinášajú aj stavy čiastočnej zmeny vedomia, ktoré môžu viesť až k extáze.

Hormonálna situácia pri pôrode je natoľko unikátna,“ vysvetľuje Michaela Mrowetz, „že dovoľuje, aby žena vďaka tzv. retrográdnej algickej amnézii na prežité pocity bolesti zabudla, a teda si ich nevybavovala. Deje sa to práve preto, že mohla zároveň prežívať aj láskyplné pocity i veľmi príjemné, až sexuálne pocity. Tieto príjemné pocity nepodliehajú fenoménu zabudnutia, a ak je pôrod prežitý bez patologického strachu, vo vedomí zostávajú pocity lásky a radosti.“

Stimulácia sexuálne dráždivých miest

Počas pôsobenia hormónov sa zároveň stimuluje aj hlavička bábätka, ktorá postupuje pôrodnými cestami cez rovnaké miesta, aké sú stimulované aj v priebehu sexuálneho aktu. Práve preto sa orgastické pocity pri pôrode objavujú predovšetkým v okamihu, keď hlavička zostupuje do pošvy, kde dráždi sexuálne citlivé miesta – pošvový otvor a klitoris.

Ženy veľmi euforicky prežívajú situáciu, keď siahnu na hlavičku dieťaťa ešte v pôrodných cestách. A následne prichádza ďalšia fáza euforických zážitkov, a to pri iniciačnom kontakte pokožky na pokožku s narodeným dieťaťom,“ spresňuje Michaela Mrowetz.

Čítajte tiež:

Pokoj a bezpečné prostredie

Pocity orgazmu pri pôrode pritom ženy opisujú veľmi podobne ako pocity, ktoré zažívajú pri sexe. Na to, aby sa pocity vzrušenia a uspokojenia objavili, sú pri pôrode potrebné v podstate rovnaké podmienky ako na príjemné milovanie, pri ktorom dochádza k vyvrcholeniu. Teda predovšetkým pocit bezpečia a intimity. Vyrušenie, strach či hanba sú nepriateľmi sexuálneho vytrženia nielen pri milovaní, ale rovnako aj pri pôrode.

Pôrod ako súčasť ženskej sexuality

Akokoľvek je táto myšlienka pre našu spoločnosť zatiaľ ťažko akceptovateľná, pôrod je súčasťou sexuálneho života ženy. Zatiaľ čo o bolestivej stránke pôrodu sa žena počas tehotenstva dozvedá takmer všetko, o jeho zmyselnom, radostnom a sexuálnom aspekte sa väčšinou cudne mlčí.

Súčasťou prípravy na pôrod a odovzdávanej ženskej múdrosti by sa preto okrem iného malo stať vedomie, že pôrodná bolesť sa môže veľmi jednoducho spájať i s pôrodnou radosťou. Pôrodná bolesť sama osebe nie je škodlivá. Ak s ňou rodiaca žena spolupracuje (namiesto toho, aby s ňou bojovala) a ak pôrod prebieha v bezpečnom a intímnom prostredí, môže sa bolesť zmeniť na rozkoš, v extáze dokonca aj na orgazmus.

Kompetencie a podpora pri pôrode

Ak žena prežije pocity kontroly nad pôrodným procesom – a je pritom jedno, či to nazýva orgazmus alebo inak – hormóny a duševná rovnováha zabezpečia ten najlepší štart pre narodené dieťa a rozvoj materských kompetencií jeho matky. Je teda dôležité pristupovať k pôrodnej situácii ako k daru a je na každom z nás, akým spôsobom prejaví tomuto daru úctu,“ hovorí Michaela Morwetz a dodáva: „Verím, že postupne u nás budú pribúdať ženy aj sprevádzajúce osoby, pre ktoré budú láskyplné pocity pri pôrode a po ňom normálnou realitou liečiacou celú spoločnosť.“

28.12.2022 4:25| autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist