Spoločný spánok s deťmi – znamená to, že sa všetci tlačíme v jednej posteli?

Radi by ste vyskúšali spoločný spánok s deťmi, ale vlastne neviete, ako to doma zariadiť, aby ste sa vôbec vyspali? V nasledujúcom článku vám to objasníme.

otec_psici_s_ditetem-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Z pôrodnice si prinesiete voňavý uzlíček a najradšej by ste ho mojkali celý deň a v noci sa naň zbožne dívali, ako spinká? To sa práve prebudili vaše rodičovské inštinkty!

Neprehlušte ich kultúrnymi zvyklosťami a vyskúšajte spoločné spanie s deťmi – novorodené deti očakávajú, že budú ustavične so svojou mamou, tak im to doprajte a dovoľte im dať najavo svoju lásku k vám!

Ako však na to, keď ste v tehotenstve klasicky kúpili postieľku a so spoločným spánkom ste vlastne nepočítali? Možností je niekoľko:

KLASICKÁ MANŽELSKÁ POSTEĽ

Tento variant si asi väčšina ľudí predstavuje pod pojmom spoločné spanie s deťmi. Potom nie div, že sa im do toho nechce alebo že to odsudzujú.

Ide síce o najlacnejší a priestorovo najúspornejší variant, ale dospelí sa takto väčšinou veľmi dobre nevyspia. Zvlášť ak majú v posteli viac než jedno dieťa a ak majú posteľ vo voľnom priestore.

Už jednoduchým prirazením postele ku stene (a zaistením vzniknutej medzierky) sa vám zväčší spacia plocha – dieťa môžete bez obáv uložiť ku stene. Tento variant často volia kontaktní rodičia na cestách.

Dobrá pomôcka sú tiež zábrany nainštalované k posteli z oboch strán.

BALKÓNIKY PRI MANŽELSKEJ POSTELI

V tomto variante spia rodičia na svojej manželskej posteli a deti vo svojich postieľkach, ktoré nemajú jednu bočnicu. Vytvárajú akési balkóniky.

Toto riešenie je jedno z najčastejších, pretože zohnať postieľku a pripevniť ju k manželskej posteli (napríklad pomocou plastových zipsov) nie je nič ťažké. Nemusíte sa báť odmontovať bočnicu, rošt postieľky zvyšné tri steny dostatočne scelí.

Deti sú pri spánku priťahované naším dychom (pomáha im to dýchať v správnom tempe), takže vás nesmie prekvapiť, keď sa v priebehu noci premiestnia k vám do postele. Neuhýbajte im a doprajte im, čo ich telíčko potrebuje.

Čítajte tiež:

NIEKOĽKO POSTELÍ

Ak máte v spálni dostatok miesta, pokojne zvoľte variant niekoľkých postelí pritisnutých k sebe.

Je to veľmi pohodlné, ale priestorovo náročné.

Opäť sa môže stať, že ráno nájdete všetkých členov svojej domácnosti na jednej kôpke a zvyšok plochy bude nevyužitý. Nehnevajte sa za to na svoje deti. Za tie chvíľky pohodlia, keď každý spí na svojej časti, to iste stojí.

POSTEĽ NA MIERU

Ak s prírastkom do rodiny chystáte aj väčšiu renováciu svojho bývania, určite sa zamyslite nad rodinnou posteľou na mieru.

Môžete si vymyslieť ľubovoľné kombinácie matracov a roštov, rozmery sa dnes dajú zvoliť pri všetkom. Zvládne to každý stolár a v mnohých rodinách sa do toho pustili aj sami oteckovia.

Odporúčame premýšľať dopredu a vziať do úvahy aj budúci počet potomkov a že deti budú v priebehu rokov z vašej spoločnej postele postupne odchádzať. Z tohto dôvodu je skvelé mať posteľ čiastočne rozoberateľnú, zostavenú z viacerých častí.

Tento variant je síce ideálny, ale pre niekoho príliš drahý.

VAŠE INDIVIDUÁLNE RIEŠENIE SPOLOČNÉHO SPÁNKU

Tento výpočet, samozrejme, nie je úplný, variantov, ako si spoločne vytvoriť spanie, je mnoho a záleží len na vás, ktorý zvolíte.

Dajte tomu však šancu, i keď sa vám možno zdá, že mať v posteli ďalšieho spáča, je úplne sci-fi.

17.1.2024 4:32| autor: Lucie Machutová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist