Alkohol pri dojčení: Áno či nie?

Ženy sa často stretávajú s varovaním, aby alkohol nekonzumovali v priebehu tehotenstva, pretože sa dokázalo, že predstavuje vážne a zbytočné riziko pre ich nenarodené dieťa. O rizikách konzumácie alkoholu v priebehu dojčenia sa však až tak nehovorí a dojčiace matky často dostávajú protichodné informácie, ktoré namiesto jasných odpovedí plodia ďalšie a ďalšie otázky. Čo by teda mala matka, ktorá uvažuje o pití alkoholu v priebehu dojčenia, vedieť?

Do materského mlieka sa alkohol dostane prostredníctvom krvi z tela matky. V mlieku sa objaví približne za 30-60 minút od začiatku konzumácie. Ak žena pri pití alkoholu zároveň prijíma aj nejaké jedlo, tento čas sa predĺži približne na 60-90 minút.

Koncentrácia alkoholu v krvi je koncentrácia alkoholu v mlieku. To, koľko alkoholu sa do materského mlieka dostane, je však ovplyvnené množstvom faktorov:

  • „silou“ a množstvom alkoholu v nápoji – čím viac vypijete, tým dlhšie sa bude alkohol z mlieka odbúravať
  • zložením a množstvom jedla – keď budete počas pitia zároveň niečo jesť, alkohol sa bude vstrebávať v menšom množstve
  • vašou hmotnosťou – závisí od vašej hmotnosti, ako rýchlo budete alkohol metabolizovať (v tomto prípade sú vo výhode ženy mierne pri tele)
  • „rýchlosťou“ pitia

Účinky alkoholu na dojčené dieťa

Účinky priamo súvisia s množstvom alkoholu, ktoré matka vypije. Ako škodlivý alkohol nebol preukázaný v prípade, keď si ho dojčiaca matka dopraje iba príležitostne, prípadne vtedy, ak vypijete jeden štandardný alkoholický nápoj (2 dl vína alebo 2 plechovky slabšieho piva) za deň.

Ženy, ktoré rady vo väčšom množstve konzumujú alkohol, by svoje dieťa nemali dojčiť vôbec!

Nadbytočné množstvo alkoholu môže viesť k ospalosti, hlbokému spánku, slabosti a zníženiu lineárneho rastu dieťaťa. Štúdie tiež ukazujú oneskorený psychomotorický vývoj u detí, ktorých matka pije 2 a viac alkoholických nápojov denne. Najhorší dosah má alkohol na novorodencov, ktorí majú nezrelú pečeň a sú ním teda ovplyvnené najviac. Až vo veku 3 mesiacov dokážu deti metabolizovať alkohol asi o polovicu pomalšie ako my dospelí.

Čítajte tiež:

Množstvo alkoholu v mlieku zníži iba čas

Po tom, ako prestanete piť, začne množstvo alkoholu v krvi a následne v mlieku klesať. Podľa všeobecného pravidla trvá žene s priemernou hmotnosťou 60 kg 2 hodiny, než sa zbaví alkoholu z jedného štandardného alkoholického nápoja, 4 hodiny z dvoch nápojov, 6 hodín z troch nápojov atď. Čas sa počíta od začiatku pitia.

Približný čas potrebný na odbúranie alkoholu z materského mlieka (hodiny:minúty)

tabulka_alkohol.png

Chcete sa napiť? Plánujte

Najlepším variantom nepochybne je, keď sa matka pri dojčení alkoholu vyhne úplne. Ak si však predsa len chcete občas vychutnať nejaký ten pohárik vína alebo piva, je dobré plánovať dopredu. Na prípady, keď alkohol ešte nie je z mlieka odbúraný, je preto vhodné urobiť si zásobu materského mlieka – teda vopred mlieko odsať a uskladniť.

Ak budete cítiť, že v medzičase, keď práve svoje dieťa nebudete môcť nadojčiť, sú vaše prsia naliate a potrebujú uvoľniť, mlieko odsajte alebo odstriekajte, ale na ďalšie použitie ho už neskladujte.

Napriek tomu majte vždy napamäti, že materské mlieko je pre správny vývoj vášho bábätka veľmi dôležité a že niekedy je možno lepšie nadojčiť ho aj s malým množstvom zvyškového alkoholu v mlieku, než mu podať umelé mlieko.

Pri pití alkoholu by sme mali pamätať aj na jeho vplyv na znižovanie pozornosti, bdelosti a zvýšenie únavy matky. Je známe, že syndróm náhleho úmrtia dojčaťa je častejší v rodinách, kde matka konzumuje alkoholické nápoje, prípadne aj fajčí. Fajčenie a alkohol, dve najčastejšie drogy, ktoré môžu výrazne poškodiť dieťa ocitajúce sa v role ich pasívneho príjemcu, idú, bohužiaľ, často ruka v ruke.


Zdroj: www.llli.org, www.breastfeeding.asn.au

Článok bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom

19.5.2017 12:55| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist