Ako obliekať bábätko v zime?

Ak očakávate príchod svojho bábätka v zime, základom je správne ho obliecť. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako na to vyzrieť.

shutterstock_490721332-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Mráz, sneh, vietor a ešte omnoho viac. Všetky tieto vplyvy sa pokúsia na vaše bábätko zaútočiť. Vy však tomu môžete jednoducho zabrániť. Dôležité je svoje dieťatko správne obliekať, aby neprechladlo. U novorodencov je to celkom jednoduché, s tými sa neodporúča chodiť von vôbec.

A to ako v lete, tak v zime. Novorodenec si totiž skrátka ešte nezvládne udržať stále teplo, takže nejaké vianočné vychádzky rozhodne neprichádzajú do úvahy. A to aj v prípade, že by ste svoje dieťatko nabalili do niekoľkých vrstiev.

V každom prípade to, že bábätko nesmie von, neznamená, že budete celé dni len kúriť a mať večne zatvorené okná. To rozhodne nemusíte a navyše by ste tým bábätku skôr uškodili než pomohli. Potom totiž jeho telíčko bude zvyknuté na extrémne teplo a len čo vyjde von, prechladne.

Oveľa lepšie je pravidelne vetrať, ale vždy len nakrátko. Dieťa si tak zvykne na čerstvý a studený vzduch a potom mu vychádzky nebudú robiť problém.

VRSTVY OBLIEKAJTE CHYTRO

Keď už od narodenia dieťatka ubehne dlhší čas než dva týždne, nastáva čas na vašu prvú vychádzku. Ako na ňu vaše dieťatko správne pripraviť? Základom je vrstvenie oblečenia, v každom prípade je potrebné naučiť sa vrstviť oblečenie správne a efektívne.

Prvá vrstva je tá najdôležitejšia, tá má udržať bábätku teplo a pohodlie. Ideálne sú dupáčiky s dlhými rukávmi alebo pančuchy a do nich zastrčené tričko s dlhými rukávmi. Prvá vrstva by mala byť vždy z nejakého príjemného materiálu, aby to bábätku bolo príjemné. Ideálna je, samozrejme, bavlna, ktorá je šetrná k jeho pokožke.

Na prvú vrstvu potom oblečte vrstvu druhú. Odporúča sa teplejší svetrík alebo mikina, na dupáčiky potom ešte nejaké teplejšie nohavice alebo tepláky. Na nožičky nezabudnite navliecť ešte ponožky, hoci ich už má bábätko zakryté.

Pozor, bábätko by nemalo mať druhú vrstvu oblečenia príliš tesnú, bude sa totiž viac potiť a navyše mu bude robiť problém akýkoľvek pohyb. Voľte preto voľnejšie oblečenie.

No a na záver siahnite po teplej bundičke alebo kabáte. Môžete zvoliť aj otepľovačky, ale dávajte pozor na spôsob ich zateplenia. Ak budú vnútri až príliš „huňaté“, mohlo by sa vaše dieťatko začať potiť, čo by preň znamenalo riziko prechladnutia, keby ste ho z kočíka vybrali von.

NEPODCEŇUJTE ČIAPKY ANI RUKAVICE

Ďalší dôležitý doplnok, ktorý by vášmu bábätku nemal chýbať, je čiapka. Je to totiž jediná ochrana hlavičky, ktorú má. Niektoré mamičky sa spoliehajú na teplú kapucňu, ale to bohužiaľ nestačí. Siahnite po nejakej príjemnej čiapočke, čo sa dá napríklad zaviazať alebo zapnúť, aby bábätku skutočne držala.

Aj rukavičky by mali patriť do základnej výbavy. Ako vždy, poriadne preskúmajte materiál, aby bábätko neškriabal alebo mu nebol nepríjemný. Pred vychádzkou mu rukavičky nasaďte a najlepšie by bolo, keby ste mu ich zároveň schovali do fusaku. Bábätko by malo byť skutočne kompletne zabalené.

KONTROLUJTE JEHO TEPLOTU

A na záver musíte pravidelne plniť jednu zásadnú úlohu. Pravidelne kontrolovať svojmu dieťatku teplotu. Nemalo by byť studené, ale zároveň ani mokré od potu. Ani jeden z týchto variantov nie je správny a mohol by napáchať škody na zdraví vášho bábätka.

Keď ide o vaše prvé obliekanie bábätka v zime, je jasné, že zo začiatku to pre vás nebude úplne jednoduché. Určite si však z toho nič nerobte, nik predsa učený z neba nespadol.

Naopak, snažte sa poučiť z vlastných chýb a nabudúce sa im vyhnúť. Nie vždy je totiž dobré bábätko čo najviac nababušiť, ale na druhej strane je oveľa viac nebezpečné, keď mu bude chladno.

Za pár týždňov už budete istotne vedieť, v čom sa vaše bábätko cíti pohodlne a v čom, naopak, nie. Hlavné je dbať na správne vrstvenie oblečenia, nepodceňovať čiapky a rukavice a tiež si všímať, ako sa bábätko v oblečení cíti. Ak to všetko zvládnete na jednotku, nemusíte sa o zdravie svojho dieťatka vôbec báť.

25.11.2021 5:45| autor: Terezie Gáborová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist