Odstavenie dieťaťa

Keď sa rozhodnete pre odstavenie, nech už je to z akéhokoľvek dôvodu, treba počítať s tým, že takýto krok si vyžaduje čas a trpezlivosť. Rýchle odstavenie bude vždy náročné, pokoj a rozladenie dieťaťa väčšie.

Praktické rady pri odstavení

Dieťa by malo byť zdravé a v dobrej kondícii. Ak ochorie v období odstavenia, je lepšie sa na prechodný čas k dojčeniu znovu vrátiť.

Aby tvorba mlieka pomaly prestávala, môžete vynechať každé dva až tri dni jedno dojčenie denne.

Vynechajte najprv dojčenie, o ktoré má dieťa menší záujem a pri ktorom sú prsia menej naliate. Pri pocitu napätia v prsiach mlieko odstriekajte.

Počas nasledujúceho týždňa vynechajte ďalšie dojčenie, až postupne vynecháte všetky.

Ľahko sa to hovorí, ale horšie robí. Ani rada niektorých mamičiek, že najlepšie je na pár dní odísť a mrzuté batoľa prenechať manželovi so škatuľou umelého mlieka, nie je od veci.

Ešte určitý čas po odstavení sa môže z prsníkov uvoľňovať malé množstvo mlieka. To je normálny jav. Pri rýchlom odstavení sú problémy s naliatymi a bolestivými prsami oveľa väčšie. Neostáva iné, len časté odstriekavanie, kým sa vám neuľaví. Predtým je vhodné prsia prehriať. V medziobdobí prinesú, naopak, úľavu obklady studené alebo ľadové. Sťahovanie pŕs sa už neodporúča.

Na čo pri odstavovaní nezabudnúť

Intenzívny kontakt s dieťaťom, maznanie a prejavy lásky podporujú jeho dôveru a vedomie, že ho stále milujete rovnako a naďalej ste mu oporou. Obmedzovať kontakt s dieťaťom v období odstavovania nie je vhodné.

Je dobré odviesť pozornosť dieťaťa iným smerom. Pred obvyklým časom dojčenia, než si samo spomenie, že chce cicať, mu môžeme ponúknuť jedlo a pitie a zabaviť ho spoločnou hrou, čítaním, spevom…

Čítajte tiež:

Zmena prostredia môže pomôcť tomu, že dieťa na prsník zabudne. Deti často vyžadujú dojčenie na určitom známom mieste. Ak ho vyžadujú doma, buďte v tom čase s dieťaťom vonku na prechádzke či inde, kde ho zabaví množstvo nových vnemov. Niektoré deti však vyžadujú dojčenie, keď sú unavené. Pre také je lepšie, keď v období odstavenia viac odpočívajú.

Odložiť dojčenie sa darí len niekedy. Niektoré deti nevydržia čakať.

Skrátenie času dojčenia je ďalším pomocným prostriedkom pri odstavovaní.

Rodina je tu na to, aby vám pomáhala. Otec alebo niekto z blízkych môže byť s dieťaťom v čase, keď bolo zvyknuté pravidelne piť z prsníka. Môže pripraviť obľúbené jedlo a zabaviť ho inými činnosťami.

Dôvody, pre ktoré nie je nutné dieťa odstaviť

  • Matka je unavená
  • Dieťaťu rastú zúbky
  • Zápal prsníka
  • Choroba matky alebo dieťaťa (vhodné je poradiť sa s lekárom)
  • Tehotenstvo
  • Obavy z nedostatku mlieka alebo jeho nedostatočnej kvality
  • Vek dieťaťa
17.1.2017 12:12| autor: Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist