Môj osobný príbeh: moje druhé dieťa ma naštartovalo (úvodný blog)

Milé ženy, ako je život pred Kristom a po Kristovi, tak je pracovný život pred materskou dovolenkou a po nej. Nikdy už nie je tak, ako predtým.

Pre niektoré ženy znamená materstvo stopku na trhu práce a dieťa berú ako limit, niektoré ženy vnímajú materstvo pozitívne a materskú/rodičovskú dovolenku vnímajú ako jednu veľkú príležitosť a odrazový mostík pre skok do niečoho nového. A odporúčam všetkým ženám, aby materskú a „dovolenku“ vnímali ako príležitosť a jedinečnú šancu naštartovať sa a skúsiť niečo nové. Veď, čo najhoršie sa môže stať? Keby nič iného, tak len získate ďalšiu skúsenosť, ktorá Vás obohatí. Odporúčam určite skúšať rôzne veci, pretože čím viac skúšate, tým viac poznáte, tým viac sa dozviete (aj o sebe). Prídete napríklad na to, čo chcete a (alebo) na to, čo už určite nechcete – a aj to je dôležité vedieť.

Som toho príkladom. Moje druhá dieťa ma neskutočne naštartovalo (pre niekoho možno paradoxne) a ja som získala viac energie, chuti, sily a elánu do všetkých ďalších aktivít práve po druhom pôrode. Druhá dcéra sa mi narodila v mojich 38 rokoch, na začiatku posledného ročníka magisterského štúdia. Už v tehotenstve som si hovorila, že ak všetko klapne a dcérka bude zdravá, nebudem školu prerušovať a dokončím ju. Stalo sa! Terezka sa narodila 19. 9. a 8. 10. som už absolvovala prvý blok diaľkového štúdia s ňou. Zatiaľ čo som sedela v učebni, babička jazdila s kočíkom okolo budovy a vozila mi dcérku na dojčenie. (Pozn. red.: Prvú vysokú školu som študovala na svojej prvej materskej dovolenke so staršou dcérou Eliškou).

Keď mala Terezka 10 mesiacov, rozhodla som sa s kolegyňou založiť firmu, ktorá sa bude venovať diverzite a worklife balance politike a ktorá bude podporovať tiež ženy na trhu práce. Rada spomínam na „pôrod“ svojej firmy, rada spomínam na to, ako som prešla materskou aj rodičovskou dovolenkou a ako sa mi podarilo viac-menej vybalansovať čas s deťmi a časom, ktorý som venovala rozjazdu firmy.

Terezka má teraz 4 roky a 4 roky oslávim v lete aj ja – ako podnikateľka. V rámci svojej profesie sa tiež venujem vzdelávaniu žien a mentoringu a pomáham ženám na/po materskej/rodičovskej dovolenke otvoriť ráznejšie dvere na trh práce.

Prečo ráznejšie? Pretože ženy na trhu práce blokuje často ich nízke sebavedomie a ich osobná mentálna stena, vďaka ktorej ženy nevyhľadávajú také výzvy, aké by mohli a tieto ženy potom nie sú moc proaktívne. Je to škoda, pretože šancí a výziev a príležitostí je okolo nás toľko – len ich treba využiť.

Blogy, ktoré budem pre vás s radosťou písať, berte ako priestor pre zamyslenie sa nad sebou, ľahko edukatívne a ľahko zábavné. Berte moje blogy ako motivačné a nakopávacie texty, ktoré vás možno budú niekde inšpirovať a možno Vám dodajú energiu a silu pre to, skúsiť sa trochu viac predať a veriť si.

Odkaz pre vás: Berte materskú a rodičovskú dovolenku ako príležitosť!

Držím vám palce, Kateřina Kaňoková

Viac informácií na www.pracapomaterskej.cz

Viac o téme: dieťaženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist