Naučte svoje deti pravidelnej zubnej hygiene. Vieme, ako na to!

Vyrástli Vášmu dieťaťu prvé zúbky a vy neviete, ako sa o ne poriadne postarať? Zvádzate úmorné boje s predškolákmi, ktorí si ich pre zmenu odmietajú čistiť úplne? Ak si myslíte, že dodržiavanie správnej zubnej hygieny je u prvých zubov zbytočné, čítajte pozorne, pretože ste na veľkom omyle.

Krušné začiatky

Pri ústnej hygiene platí, čím skôr začnete, tým lepšie. Ideálne je začať už u dojčaťa, ktorému po dojčení vytrite ústa za perami vreckovkou. Odstránite tak prebytok mlieka a dieťa si navykne na pocit vyčistených úst. Keď sa začnú prerezávať prvé zúbky, nahraďte vreckovku silikónovou kefkou, ktorá sa navlieka na prst. Po prvých narodeninách sa tiež odporúča návšteva stomatológa, ktorý Vám s výberom kefky a ďalších pomôcok poradí.

K správnej starostlivosti o detské zuby patrí aj rešpektovanie niekoľkých pravidiel. Zubné kazy sú dôsledkom infekcie, preto každé dobre mienené olízania lyžičky, cumlíka alebo fľaštičky znamená ideálne podmienky pre rozmnoženie baktérií. Ďalším faktorom, ktorý má veľký vplyv na kazy, sú doslaďované príkrmy, sladené čaje a rôzne sladké šťavy.

Kľúčom je motivácia a správny pomocník

Ak chcete naučiť Vaše deti správnym návykom, musíte sa pre nich stať vzorom. Berte ich so sebou do kúpeľne a ukážte im, ako si čistíte zuby. Základným pravidlom je čistiť si zuby 2x denne najmenej 2 minúty. Čistenie môžete deťom spríjemniť aj voľbou pasty, ktorá im chutí. Ak si už Vaše dieťa začína čistiť zuby samo, pamätajte na to, že do 12 rokov nemá ešte úplne vyvinutú motoriku, a preto ho musíte kontrolovať.

hx6322_04-dpp-global-001.jpgAk chcete naučiť Vaše dieťa samostatnosti skôr, vyskúšajte elektrické kefky so šetrnou sonickou technológiou. Tie na rozdiel od klasických elektrických kefiek čistia zuby zotieraním, ktoré podporuje správnu techniku čistenia zubov u detí.

Skvelým pomocníkom pre tých najmenších je kefka Philips Sonicare For Kids, ktorú Vaše deti môžu používať už od 3 rokov. Tá odstraňuje až o 75% viac povlaku v ťažko dostupných oblastiach ako manuálne zubné kefky. Výhodou je tiež atraktívny dizajn a funkcia KidTimer, ktorá stráži čas 2 minúty, ktorú by malo dieťa stráviť čistením zubov.

 Ak Vaše dieťa neurobí krok bez tabletu, môžete s ním alebo s telefónom pomocou Bluetooth kefku prepojiť. Na zariadení sa potom spustí vzdelávacia aplikácia Sonicare for Kids, v ktorej ožíva postavička roztomilého Sparklyho. Tá monitoruje pokrok dieťaťa a zábavnou a interaktívnou formou ho odmeňuje za správne a pravidelné čistenie. Zubná hygiena sa vďaka tejto hravej aplikácii stane ľahšie a efektívnejšie. Ak budete trpezliví, Vaše dieťa si vybuduje zdravé návyky pre celý jeho život. Vďaka tomu sa pravidelné návštevy u zubára zaobídu bez väčších problémov. 

Viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach Philips.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist