Spoločenské hry a ich benefity pre dieťa

Význam spoločenských hier je v živote dieťaťa mimoriadne dôležitý. Ani si to neuvedomuje, ale neboli to počítače, play station či tablety, čo nám rozvíjalo sociálne, verbálne a kognitívne schopnosti. Spoločenské hry sú stále dôležité, avšak akosi na ne v dnešnom modernom svete zabúdame. Opäť ich objavujeme vďaka našim deťom.

Benefity spoločenských hier

Samotný pojem spoločenská hra hovorí o tom, že na aktivite sa zúčastňuje viac ľudí. Pre deti je to miesto kontaktu s viacerými členmi rodiny či inými deťmi. Pri hraní v kolektíve a navyše podľa pravidiel sa nebadane rozvíja množstvo inteligentných funkcií – dieťa sa učí komunikovať – rozprávať, ale aj počúvať, buduje svoje sebavedomie pri výhrach, cibrí si pozornosť, učí sa trpezlivosti a vyrovnať s prehrou. Spoločenské hry si vyžadujú manuálnu zručnosť, v prstoch a rukách detí sa prebúdza cit. Navyše, rôzne stolové hry majú aj edukačnú funkciu, dieťa sa učí rozpoznávať tvary, čísla ši písmena, rozvíja sa vizuálne vnímanie, zlepšuje sa koordinácia oko-ruka, apod.

Ako sa hrať s deťmi

Iste si pamätáte na chvíle, kedy ste hrali spoločenské hry so svojimi rodičmi a aj keď sa vám veľmi nedarilo – vyhrali ste. Áno, pocit radosti, hrdosti a šťastie z úspechu, o ktorom ste potom celý večer štebotali, boli pre rodičov väčšou odmenou, ako to, že by porazili svoje dieťa v hre. Aby si dieťa vybudovalo zdravé sebavedomie a pocítilo tú radosť z výhry, z toho, že pochopilo pravidlá hry, rodič ho musí nechať za čas vyhrávať. Naozaj na dvoj, troj či štvorročné dieťa nepôsobí dobre, keď zažije sklamanie z prehry.

Časom však jeho inteligencia vyzrieva a zakúsiť prehru jednoducho patrí k životu. Väčšie dieťa si neskôr osvojí pravidlá fair-play a hra bude pre obe strany záživnejšia. Kým sa tak stane, začnite s dieťaťom o tom hovoriť, niekedy má proste chuť silou-mocou vyhrať. Nuž, tak sa ho postupne pýtajte, či dnes budete hrať podľa normálnych pravidiel alebo podľa jeho pravidiel.

spolocenska-hra-sk.jpg

Hry pre najmenších

Spoločenskou hrou pre malé deti nemusí byť spoločenská hra v pravou slova zmysle. Môže ísť o väčšiu hračku, s ktorou sa zahrá viac detí a spĺňa dané predpoklady – rozvoj komunikácie, koordinácie a socializácie. Pre najmenších to môže byť stavebnica, kde musia deti operovať s takým pojmom, ako je „požičať“. Dieťa si uvedomuje, že stavebnica je spoločná hračka a môže sa s ňou hrať viac detí. Vynikajúco poslúži aj napríklad detská kuchynka, kde deti imitujú prácu rodičov, osvojujú si role, socializujú sa a vedia sa v nej zahrať chlapci aj dievčatá. Samozrejme najbežnejšími spoločenskými hrami pre deti do troch rokov je pexeso a domino.

Človeče, nehnevaj sa – od troch rokov

Približne vo veku troch rokov deti dokážu pochopiť aj náročnejšie pravidlá hier. V ponukách obchodov nájdete širokú paletu nových stolných hier od 36 mesiacov. Z tých klasických hier, ktoré sa hrajú už niekoľko generácií, môžete vytiahnuť Človeče, nehnevaj sa, Dostihy či Klobúčiky. Začína seriózny rozvoj logického myslenia a pravidlá týchto hier sú už pre dieťa pochopiteľné.

Nechajte sa inšpirovať širokou ponukou spoločenských hier, hier na osvojovanie rolí (detská kuchynka, detská pracovná dielňa), trojkoliek či detských domčekov. Tieto a mnohé iné tipy na darčeky pod vianočný stromček nájdete na stránke Mackoviahracky.sk, ktorý predáva hračky online.

Deti od päť rokov už myslia strategicky

Približne vo veku piatich rokov už môžete začať hrať podľa skutočných pravidiel, dieťa je už dosť veľké na to, aby dokázalo spracovať limity aj „stráviť“ prehru. Ideálne je začať s dámou, kde sa dieťa naozaj začína rozvíjať, jej pravidlá sú však jednoduché. Ak máte doma veľkého šikovníčka, do súboru vašich hier zaraďte aj cudzojazyčné hry. Dieťatko sa bude nenásilne a zábavným spôsobom učiť novému jazyku.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist