Štefan Hipp: Bežné štandardy pre nás nie sú dostatočné, my chceme niečo viac

Prečo sú BIO potraviny drahšie, ako tie, ktoré sú bežne dostupné v supermarketoch? Odpoveď je jednoduchá, platíte za kvalitu, prácu a tiež svoje zdravie.

Rovnako ako za BIO potraviny, si priplatíte aj za detské príkrmy v BIO kvalite. Dôvod je jednoduchý. Suroviny, ktoré sa využívajú pri spracovaní do takýchto detských príkrmov prechádzajú prísnejšími kontrolami, nesmú obsahovať ani štipku pesticídov a ich pestovanie podlieha oveľa prísnejším pravidlám ako v konvenčnom poľnohospodárstve. Na to, prečo je tak dôležité aby bolo jedlo pre deti kvalitné, sme sa opýtali jedného z najväčších výrobcov detskej stravy, nadšeného organického farmára, pána Štefana Hippa.

Prečo značka HIPP vsadila na BIO kvalitu a organické poľnohospodárstvo?

Viete, zdravá pôda znamená zdravé rastliny a tie znamenajú zdravých ľudí. Deti sú veľmi citlivé a potrebujú čo najkvalitnejšie potraviny, ktoré sa dajú dosiahnuť vďaka ich organickému pestovaniu, bez použitia akejkoľvek chémie. Naviac tento spôsob hospodárstva je cestou k udržateľnosti našej prírody a k tomu, aby sme našu planétu zachovali pre budúcu generáciu. Preto som hrdý, že naša firma prešla pred viac ako päťdesiatimi rokmi na organiku.

Čo vám dáva takú istotu, že vaše príkrmy obsahujú len to najlepšie?

Naše produkty prechádzajú až 260 kontrolami, ktoré sú veľmi prísne. Príklad: V našich laboratóriách by dokázali odhaliť i jedno zrnko pesticídov, ktoré by bolo rozptýlené v olympijskom plaveckom bazéne. Moja dcéra Carlota, ktorá má teraz jedenásť, jedla naše príkrmy 365 dní v roku a to preto, že som si istý tým, že obsahujú len to najlepšie. Za kvalitu naviac ručím vlastným menom.

hipp_2012_msp_vegetables_hipp_polen_0223_ea1c-1101x619.jpg

Prečo je pre vás dôležité mať až trikrát prísnejšie kontroly, ako je štandardné?

Chceme byť nad bežným štandardom, aby sme nesklamali dôveru matiek, ktoré si naše príkrmy vybrali pre svoje deti. Bežné štandardy pre nás nie sú dostatočné, my chceme niečo viac. Práve preto podstupujú prísnejšie kontroly nie len suroviny od všetkých pestovateľov a farmárov, ale tiež ich pôda a farma samotná. Všetkých dodávateľov, ktorí pochádzajú z 30% krajín z celého sveta si sami starostlivo vyberáme a priebežne tiež kontrolujeme.

Jednou z diskutovaných surovín je palmový olej, od ktorého sa v súčasnej dobe upúšťa. Vo vašich dojčenských mliekach sa ale stále vyskytuje, prečo?

Ďakujem za pripomienku. Možno vás to prekvapí, ale materské mlieko prirodzene obsahuje popri nenasýtených mastných kyselinách tiež množstvo nasýtených mastných kyselín a my sa tomuto vzoru snažíme priblížiť. Príroda sama zariadila, že v materskom mlieku je obsiahnuté veľké množstvo kyseliny palmitovej, ktorú detský organizmus najlepšie premieňa na energiu. A práve palmový olej je najbohatším zdrojom tejto látky. Naviac je zdrojom tiež phytonutrientov, ktoré majú pozitívny účinok na zdravie a ďalších látok, pretože malé deti potrebujú vyváženú kombináciu nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, snažíme sa im ponúkať v strave kombináciu rastlinných olejov. V prípade mliečnej výživy HIPP ide o BIO repkový, BIO slnečnicový a BIO palmový olej. Kombináciou iných olejov by sme nedosiahli tak podobný pomer, aký je v materskom mlieku. A priblížiť sa čo najviac zložením materskému mlieku, to je cieľ nášho 40 rokov trvajúceho výskumu. Každá šarža mliečnej výživy naviac prechádza 600 kontrolami, aby sme zaručili jeho najvyššiu kvalitu a bezpečnosť pre bábätko.

hipp_2005_erb_cattle_kaelber.jpg

Odkiaľ pochádza palmový olej, ktorý do mliečnej výživy dávate?

Ako zodpovedný výrobca detskej výživy a zároveň spoločnosti s viac ako päťdesiat ročnou tradíciou v ekologickom poľnohospodárstve, veľmi dbáme nie len na kvalitu, ale tiež pôvod našich surovín. Preto je pre nás neprijateľné podieľať sa na ničení životného prostredia. Do našich dojčenských mliek používame len certifikovaný BIO palmový olej pôvodom z Južnej Ameriky, ktorý je certifikovaný asociáciou Roundtable on Sustainable Palm Oil. Uvedomujeme si ale možné nedostatky tejto certifikácie, a preto je nami spracovávaný palmový olej certifikovaný tiež nezávislou medzinárodnou organizáciou Rainforest Alliance. Práve vďaka našim prísnym pravidlám môžeme zaručiť, že pri získavaní oleja nedochádza k ničeniu dažďových pralesov a pri pestovaní týchto paliem nie je používaná ťažká poľnohospodárska technika, nebezpečné hnojivá alebo postreky proti škodcom.

Vráťme sa k príkrmom. Koľko druhov ich značka HIPP ponúka?

V súčasnosti ponúkame celosvetovo celkom 800 receptov.

Zostáva receptúra príkrmov rovnaká alebo ju modernizujete?

Každoročne prejde inováciou zhruba 20% sortimentov. Pri niektorých výrobkoch pozmeníme výrobu, iným inovujeme receptúry a niektoré produkty úplne nahradíme inými. Každých päť rokov tak prejde celý náš sortiment menšou či väčšou obmenou. Sú ale produkty, ktoré nemeníme. Napríklad môj obľúbený mrkvovo-ovocný džús, chutí dnes rovnako ako pred 50.rokmi.

Vychádzajú tieto inovácie z moderných medicínskych štúdií?

Áno. Čo sa týka postupov výroby, ale tiež receptúr, vychádzame z nových nutričných štúdií, odporúčania pediatrov a tiež špecialistov. Na vývoji pracuje 70 členný tím v našej centrále. Snažíme sa byť tými, ktorí udávajú trendy v detskej výžive.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist