Vyhrajte gurmánsky zážitok a objavte chute Európy!

Pesto, foie gras, nutella, znojemské uhorky, kaviár, brusnicový džem, olivový olej, víno, grappa… Napáda vám, čo majú tieto dobroty spoločné, okrem toho, že sú na jedenie či pitie?

Zmienené lahôdky pochádzajú z rôznych miest Európy, niektoré sú sladké, ďalšie slané či kyslé, jedny bežne dostupné, iné luxusné. Už viete? Áno, všetky môžete kúpiť v sklenených obaloch.

Pokiaľ si ich chcete priviezť domov z dovolenky, je jasné, že vám to bude v kufri, či už cestovnom, alebo v aute, cinkať.

Koľko chutí poznáš?

babyweb22.jpg

Na základnej škole nás učili, že chute sú štyri – slaná, sladká, kyslá a horká. Ale už v materskej škole väčšina z nás prišla na to, že takéto jednoduché to nie je. Existuje nespočetne veľa kombinácií vyššie zmienenej štvorky. Čo napríklad taká chuť pikantná, či priamo pálivá, alebo, naopak, chuť taká neutrálna, že o nej nie je možné povedať, či je skôr sladká, alebo slaná?

Tajomstvo umami

Pred časom prišli odborníci s objavom ďalšej, piatej chuti. Hovorí sa jej umami, v japončine to znamená jemný či delikátny. Prvý pokrm, v ktorom sa človek s touto chuťou stretne, je materské mlieko – názov by sme teda mohli pokojne počeštiť na „u mamy“. Nie div, že umami nám chutí a radi sa k nej vraciame – najobľúbenejšie svetové pokrmy a kuchyne sú práve tie, ktoré chuťou umami nešetria. Bohaté sú na ňu napríklad paradajky a z nich vyrobený kečup či omáčka, parmezán, sušená šunka, hovädzie, sójová omáčka, víno, vývary a bujóny.

Najlepšie chutí zo skla

Ako sa líšia chute jednotlivých ľudí, líšia sa i chuťové preferencie národov a regiónov. Je to dané prírodnými podmienkami a podnebím – teda tým, čo kde rastie a žije. Zaujíma vás, aké chute preferujú jednotlivé európske národy, a chcete súťažiť o gurmánsky zážitok v hodnote 120 euro či balíček dobrôt v skle?

Pozrite sa na www.najlepsiechutizoskla.sk. Odpoveď na niektoré súťažné otázky, zaujímavosti o skle a tiež test, ktorý vám prezradí, aká chuť patrí práve k vám, nájdete na www.friendsofglass.sk.

babyweb3_0.jpg

Jedno je isté – nech už je vaša obľúbená chuť sladká, slaná, horká, jemná či kyslá, najlepšie bude, keď si svoju obľúbenú lahôdku vychutnáte zo skla.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist