Nepodceňujte chronickú bolesť chrbta. Môže signalizovať vážny problém

Znepríjemňuje vám bolesť chrbta život už dlhší čas, ale vy nad tým napriek tomu len mávnete rukou a nič neriešite? Veď prečo aj? Chrbát dnes bolí takmer každého. Lenže týmto laxným prístupom si zarábate na vážne problémy.

zada-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Podľa lekárov mnoho ľudí bolesť chrbta často podceňuje a ich ordináciu navštívia až vo chvíli, keď je problém akútny. A to je chyba. Nemali by sme to nechať zájsť tak ďaleko, ale radšej pátrať po príčinách bolesti chrbta ihneď.

BOLESTI CHRBTA TRÁPIA AJ ZDRAVÝCH ĽUDÍ

Bolesti chrbta patria k najčastejším zdravotným problémom. Aspoň raz za život sa s nimi stretne 80 % populácie a nevyhýbajú sa ani mladým ľuďom. Z lekárskej praxe vyplýva, že čoraz viac pacientov tvoria mladí a inak zdraví ľudia.

PRÍČINY BOLESTI CHRBTA

Bolesti v rôznych oblastiach chrbtice môžu mať celý rad príčin. Niektoré sú banálne, môže ísť o stuhnutie svalstva vinou nedostatku pohybu, preťaženia v dôsledku fyzicky namáhavej práce alebo o pricviknutý nerv. Môžu však signalizovať aj vážne zápalové ochorenia. Dať si zakaždým tabletku nie je riešením, iba potláčaním prejavov. Dlhodobé užívanie analgetík navyše škodí zdraviu.

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú nesprávne návyky životného štýlu a zlé držanie tela. Týka sa to až troch štvrtín všetkých prípadov. Spozornieť by mali predovšetkým tí, ktorí majú sedavé zamestnanie a väčšinu pracovného dňa trávia sedením na kancelárskej stoličke pred obrazovkou počítača. Hrbenie v neprirodzenej pozícii dlhodobo namáha chrbticu a vznikajú tak dlhotrvajúce bolesti. Najúčinnejšou prevenciou je, samozrejme, každodenný pohyb – aj pár minút cvičenia spraví s vaším chrbtom zázraky.

Vyskúšajte napríklad jogu pre zdravý chrbát a uvidíte, že vám bude oveľa lepšie.

KEDY NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

Niekedy je náročné odlíšiť bolesť chrbta z preťaženia od bolesti chrbta, ktorá je príznakom zápalového ochorenia. Alarmujúca by vždy mala byť bolesť chrbta v pokojovom režime či v noci počas spánku, zvlášť ak trvá dlhší čas a bolesť má progresívny charakter, stupňuje sa.

Charakteristické črty zápalových ochorení chrbta sú práve príčinou nevysvetliteľnej nočnej bolesti chrbta, ktorá sa spravidla zmierni po rozcvičení. Tzv. spondyloartritídy sú zápalové ochorenia kĺbov a chrbta a postihujú predovšetkým mladých ľudí. Súčasne s nimi sa objavujú ďalšie zdravotné problémy, ako sú zápaly očí a čriev.

MUSÍTE I DOBRE SPAŤ

Ak sa každý deň neprebudíte odpočinutí a svieži, ale máte pocit, akoby vás prešiel parný valec, niečo nebude v poriadku s vaším matracom. Matrace do postele sú jedna z vecí, na ktorej sa neoplatí šetriť. Bez zveličenia je v hre vaše zdravie. Pri výbere sa zamerajte na tvrdosť a prispôsobivosť. Nesmie byť príliš tvrdý, potom by totiž nekopíroval tvar tela, ale ani mäkký, pretože telo potrebuje pri spánku dostatočnú oporu.

Zhrňme si to: ak nebudete spať na vyhovujúcom a zdravotne neškodnom matraci, pri práci sa budete hrbiť na stoličke a pohyb pre vás bude tabu, o zdravom chrbte sa vám môže skutočne iba snívať.

9.10.2020 5:28| autor: redakce Babyweb

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist