Chôdza je najlepšie cvičenie

Viete, že aj krátka prechádzka prospieva nášmu zdraviu? Chôdza je tým najlepším a najprirodzenejším spôsobom, ako sa udržať v dobrej kondícii, zbaviť sa stresu a vyzerať dobre, šťastne a zdravo.

Na radu jednej svojej kamarátky som sa vrhla na chôdzu, pri ktorej vlastne „cvičím“ sama, kedy chcem, a v prostredí, ktoré si sama vyberiem. A výsledky nie sú najhoršie. Takže nepoľavujem, snažím sa si čo najčastejšie „uchmatnúť“ chvíľku, keď môžem vyraziť von a chodiť a chodiť.

Čo dokáže chôdza?

 • Zlepšuje celkovú ohybnosť a koordináciu – ľudia, ktorí pravidelne chodia, majú menšiu náchylnosť na úrazy a zranenia, a to vďaka silnejším kostiam, lepšej koordinácii pohybov a svalov.
 • Bojuje proti tukom – chôdza podporuje metabolizmus tak, že telo spaľuje tuky namiesto cukrov. Pomáha nám chudnúť bez toho, že by sme museli obmedziť svoj príjem energie.
 • Posilňuje kosti – pravidelná chôdza zvyšuje hustotu kostného tkaniva, čo pomáha pri osteoporóze a bráni vzniku osteoartritídy.
 • Chôdza produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú náladu: dopamín, betaendorfín, adrenalín a sérotonín. Desať minút chôdze teda stačí na to, aby ste sa uvoľnili, nabili energiou a pozitívne sa naladili.
 • Pôsobí proti stresu a depresii.
 • Zlepšuje činnosť mozgu – chôdza omladzuje tým, že okysličuje a prekrvuje mozog, čo zvyšuje našu pozornosť a mentálnu čulosť. Zlepšuje aj pamäť.
 • Znižuje pravdepodobnosť srdcových ochorení – chôdza znižuje krvný tlak, upravuje hladinu cholesterolu a je prevenciou proti infarktu.

Už po týždni pravidelného chodenia sa budete cítiť lepšie, po štyroch dňoch pocítite, že prekypujete energiou a určite budete chcieť v chodení pokračovať.

Aj pomalá chôdza prináša ovocie, záleží predovšetkým na vzdialenosti, ktorú prejdete. Ak chcete schudnúť, potom je najlepšia rýchla chôdza. Pri nej by ste mali zvládnuť 1,5 km za 10 až 14 minút a spáliť tak až 100 kcal. Dôležité je vaše pohodlie. Pri chôdzi zvoľte čo najrýchlejšie tempo, no nepremáhajte svoje sily. Urobte si „konverzačný“ test: Počas chôdze by ste mali byť schopná bez problémov hovoriť.

Čím ďalej, tým lepšie

To, koľko kalórií pri chôdzi spálite, určuje predovšetkým vzdialenosť, ktorú prejdete, a tiež vaša hmotnosť. Dobrá správa je, že čím ste ťažší, tým viac kalórií pri chôdzi spotrebujete – a tým rýchlejšie teda budete zhadzovať kilogramy. Tá zlá správa je, že ísť rýchlejšie neznamená vždy efektívnejšie. Neklesajte však preto na duchu – aj tak stále „dobíjate baterky“ a trénujete svoju vytrvalosť. A len čo dosiahnete rýchlosť 7 km/hod., rozbehne sa spaľovanie kalórií na plné obrátky. Pamätajte si, že prvých 15 až 20 minút chôdze je skôr zahrievacích a až po ich uplynutí začne telo siahať na tukové zásoby. Predtým čerpá energiu z ľahko dostupných cukrov. Nemáte sa preto kam ponáhľať.

Čítajte tiež:

Chôdzu uľahčuje správne držanie tela

 • Hlavu držte vzpriamenú, bradu rovno a dívajte sa pred seba.
 • Ramená majte uvoľnené, spustené a snažte sa ich tlačiť dozadu. Vypnite hruď.
 • Stiahnite zadok, vyrovnajte chrbát a mierne podsaďte panvu.
 • Paže mierne ohnite a rytmicky nimi pohojdávajte v tempe chôdze. Čím rýchlejšie budete hýbať pažami, tým rýchlejšie pôjdete.
 • Odrážajte sa špičkou chodidla, pokladajte na zem najskôr pätu a potom sa prehupnite na špičku.
 • Nerobte príliš dlhé kroky. Na zrýchlenie potrebujete kratšie, ale rýchlejšie kroky.
 • Pravidelne dýchajte – zhlboka a v rytme chôdze. Dýchanie je dôležité na okysličenie celého tela.

Chôdza je aj výborný prostriedok proti starnutiu. Okysličuje pokožku, ktorá tak zostáva svieža, lesklá a napnutá. Ak chodíte pravidelne, je chôdza prevenciou proti usádzaniu tuku na bokoch a stehnách.
A tu je tá najlepšia správa – výskumy odhalili, že aj desať minút chôdze denne vám môže predĺžiť život!

19.7.2018 3:25| autor: Táňa Václavková
Viac o téme: cvičenieovocie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist