Za bolesťami chrbta stojí stres i zlozvyky z detstva

V dnešnej dobe plnej stresu naše telo chátra a často vysiela varovné signály, ktoré my ignorujeme. Takým signálom sú práve bolesti chrbta rôznej intenzity, s ktorými sa aspoň raz za život stretne až 80 percent populácie.

shutterstock_1492613306-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zvýšený výskyt bolestí chrbta súvisí predovšetkým so životným štýlom. Väčšinou sa v zamestnaní vyskytujeme pred monitorom počítača a potom v sedení pokračujeme aj doma. Na druhej strane sa potom snažíme tento stav vyvažovať vo voľnom čase nárazovou fyzickou aktivitou, na ktorú organizmus nie je pripravený, a tým dochádza k preťaženiu.

S pribúdajúcim vekom potom klesá schopnosť organizmu kompenzovať záťažové situácie statického, dynamického charakteru alebo stereotypne sa opakujúce. „Statická poloha je typická pre profesie spojené s dlhotrvajúcim sedením a státím, ďalej s neprirodzenou polohou pri jemnej práci horných končatín napríklad u zubárov a tiež so záklonom hlavy u opravárov. K dynamickým aktivitám radíme športy, ako sú tenis, squash či loptové hry. Stereotypnú prácu vykonávajú pokladníčky či pracovníčky za priehradkami alebo výrobným pásom. V domácom prostredí si dajme pozor na neadekvátnu záťaž, na ktorú nie sme zvyknutí, spojenú s upratovaním, záhradou, sťahovaním a často aj dlhým čítaním. Sú tu, samozrejme, stále zamestnania, kde bolesti chrbta vznikajú preukázateľne v dôsledku veľkej fyzickej záťaže, ale tie sú v posledných rokoch skôr v menšine. Psychický stres je ďalší preukázanou príčinou vzniku ťažkostí, málokto je však ochotný v tomto ohľade upraviť svoj životný štýl včas,“ uvádza Mgr. Monika Grée, vedúca fyzioterapeutka z Polikliniky Palackého.

Kedy je čas navštíviť odborníka?

Ak sú bolesti intenzívne, trvalé, pridávajú sa bolesti v končatinách alebo dokonca vznikajú výpadky citlivosti, je nutné vyhľadať lekára. To platí najmä v prípadoch, keď s týmto typom bolesti nemáme skúsenosti. Zvyčajne sa však pacienti s problémami chrbta na odborníkov obracajú a zaznamenávajú rôzne dlhé obdobia pokoja a výskytu ťažkostí. „Ľudia už väčšinou sami zvládnu ohodnotiť mieru závažnosti ťažkostí na základe predchádzajúcej skúsenosti. Na ohodnotenie stavu je teda nutná schopnosť vnímať svoje telo bez vyvodzovania prehnaných záverov, ale taktiež príznaky nebagatelizovať. Samozrejme, platí, že ak si nie som istý, obraciam sa na odborníka,“ dodáva Mgr. Monika Grée. Pozor, za bolesťami chrbta sa môžu skrývať aj veľmi vážne ťažkosti. Mnoho ochorení vnútorných orgánov má projekčné zóny v okolí chrbtice. Ak ste v starostlivosti fyzioterapeuta, tieto signály väčšinou neprehliadne.

Na vine sú aj zlozvyky z detstva

Správny psychomotorický vývoj dieťaťa v prvom roku života je zásadným predpokladom vyváženého pohybového systému v budúcnosti. Sú tu položené základy správneho držania tela, a tým aj realizácia pohybu. Pre staršie deti je nutná pestrosť v pohybovej aktivite. Rodičia by však mali rešpektovať záujmy dieťaťa. Správne nastavenie pracovného prostredia doma je samozrejmosťou, rodičia ho môžu pri triednych schôdzkach skontrolovať aj v škole.

Medzi najčastejšie zlozvyky z detstva, na ktoré potom telo v dospelosti dopláca, patrí nosenie batoha na jednom ramene, hrbenia sa alebo chodenie v nevhodnej, často trendovej obuvi. Tá by mala byť priestranná, mäkká, skôr s tenšou podrážkou. Je dobré zostať často naboso. „V súčasnosti, keď deti priťahuje najmä zábavná elektronika, je pre rodičov skutočnou výzvou dbať na ich pohyb. Pohybová aktivita všeobecne má jednoznačne priamy vplyv na pohybový aparát, endokrinné žľazy, nervový systém, a tým aj na psychické ladenie. Sociálny rozmer športu je potom nemenej dôležitý. Vzťah k pohybovej aktivite sa formuje v rodine, rovnako ako je to so stravovacími návykmi,“ upozorňuje Mgr. Monika Grée.

Rizikový sedavý štýl života

Len veľmi málo ľudí vníma dlhodobejšie sed bezproblémovo. Nášmu telu je vývojovo bližšie chôdza alebo beh. Najčastejšie dochádza k preťaženiu šijového svalstva, oblasti lopatiek, bedrovej chrbtice, ďalej potom aj svalov predlaktia a ruky. Ak sa pridá stres, zlá korekcia zraku či prievan, tak je takmer isté, že sa čoskoro dostavia bolesti hlavy či chrbtice. Pri dlhotrvajúcom sede, samozrejme, trpí aj cievny a lymfatický systém. „Na prvom mieste je dobré preniesť ergonomické nastavenie pracoviska a zásady správneho sedu aj do domáceho prostredia. Je vhodné využiť každú príležitosť sa v rámci pracovného dňa odpútať od počítača, vkladať relaxačné či cvičebné chvíľky do pracovného dňa. Nesedieť v prievane, nadýchať sa čerstvého vzduchu alebo sa dokonca prejsť mimo pracoviska. Finančne náročnejším variantom kompenzácie dlhšie trvajúceho sedu je práca pri počítači v stoji pomocou výškovo nastaviteľných stolov,“ vysvetľuje Mgr. Monika Grée.

Čítajte tiež:

Čo dokáže fyzioterapia?

Fyzioterapia sa začína podrobným vyšetrením pacienta. Nehodnotí len aktuálny stav pohybového aparátu, ale dáva všetky možné príčiny ťažkostí do súvislostí. Pacient je oboznámený s hlavnou príčinou svojich ťažkostí. Väčšinou fyzioterapeut s pacientom nacvičí niektoré manuálne techniky a stabilizačné cvičenia so zvyšujúcou sa náročnosťou, nezabudne na prácu s dychom, chodidlami a držaním telav rôznych polohách. Postupne klient dostáva zásobník cvikov upravený na mieru.

Neoddeliteľnou súčasťou je rozbor a nácvik nových pracovných polôh a pohybových stereotypov využívaných vo voľnom čase, ktoré čo najmenej zaťažujú organizmus. Tým sa naštartuje zmena pohybového správania pacienta. „Úlohou fyzioterapeuta je sprostredkovať pacientovi kontakt s jeho telom a pomôcť mu nájsť cestu k jeho uzdraveniu, a tým mu odovzdať jeho diel zodpovednosti. Potom je schopný lepšie ohodnotiť závažnosť ťažkostí a často si pomôcť aj sám. V tomto uzdravovacom procese sa teda predpokladá aktívna účasť pacienta. Často sa vytvára medzi terapeutom a klientom dlhotrvajúci vzťah, keď fyzioterapeut pôsobí ako poradca, na čo je potrebná vzájomná dôvera a kompatibilita,“ dopĺňa Mgr. Monika Grée.

Nášmu telu ulahodí masáž

Masáž je nutné chápať ako jeden z možných nástrojov na liečbu bolestí chrbta. V prípade tráum a pretrvávajúcich ťažkostí s chrbtom je vhodné najprv navštíviť lekára a až potom vyhľadať terapeuta, ktorý vykoná masáž. Najčastejšie na zdravotnícke masáže dochádzajú ľudia, ktorí majú bolesti v oblasti krčnej a bedrovej chrbtice. K týmto bolestiam dochádza z mnohých dôvodov, typicky ide napríklad o degeneratívne zmeny na chrbtici, jednostrannú záťaž, zlé držanie tela, sedavé zamestnanie, ochorenia vnútorných orgánov atď. Ak máte nejaké ťažkosti, obráťte sa na zdravotníckeho maséra. „Zdravotnícky masér je erudovaný v otázkach spojených s ošetrovateľskou starostlivosťou o pacienta. Musí sa vedieť orientovať v lekárskej dokumentácii, komunikovať s lekármi, poznať ošetrovateľské postupy u imobilných pacientov, uvedomovať si napríklad pridružené ochorenia, ktoré by mohli byť kontraindikáciou pre masáž. K masérom, ktorí neabsolvovali certifikovaný kurz na prácu v zdravotníctve, by mali dochádzať len relatívne zdraví klienti hľadajúci prevenciu a regeneráciu,“ hovorí Petr Bruno Oliva, zdravotnícky masér z Rehabilitačnej kliniky Malvazinky.

Všeobecné preventívne odporúčania:

  • nezanedbajte dostatok vhodnej pohybovej aktivity najlepšie na čerstvom vzduchu, pre začiatok stačí vystúpiť o dve zastávky skôr;
  • doprajte si oddych a kvalitný spánok (bez elektroniky v spálni, dobré lôžko),
  • venujte pozornosť ergonomickému nastaveniu pracovného a domáceho prostredia,
  • dodržiavajte zásady ergonómie pri manipulácii s ťažkými bremenami, pri upratovaní a práci v záhradke, ale aj pri cestovaní, nakupovaní a starostlivosti o deti či rodinných príslušníkov (je vhodné poradiť sa v tomto ohľade s fyzioterapeutom);
  • noste vhodnú obuv (priestranná, mäkká, skôr tenšie podrážka), v prípade nutnosti ortopedické stielky do topánok, praktikujte chodenie naboso,
  • nenoste tesný odev a neprechladnite,
  • dbajte na kvalitnú stravu, dostatok tekutín,
  • udržiavajte si hmotnosť nepríliš vzdialenú optimu.

Dodržovanie všeobecných odporúčaní vás môže uchrániťod mnohých bolestí a komplikácií. „K dobrému psychickému ladeniu potom prispieva stabilné rodinné prostredie, obmedzenie stresu na pracovisku, pestovanie nejakého koníčka, udržiavanie kontaktov s priateľmi, ekonomická pohoda. Samozrejme, pri dlhotrvajúcich či neznámych problémoch neváhajte vyhľadať odborníka,“ uzatvára Mgr. Monika Grée.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist