KLUB tehuliek (42): Rituály sa menia

Nelka už zaspáva sama a Matejko potrebuje k mliečku knižku. Drobci rastú a maminy sa musia prispôsobiť.

Tehuľka Mirka: Mliečko len s obrázkami

Leto pokračuje s našou klasikou – ihrisko a pri horúčavách či daždi detský kútik. S Matejkom a kamoškou Zuzkou a jej Dankom sme tam opäť strávili nejaký čas.

No a čo tam tí dvaja drobci stvárali, to je už asi neopísateľné…

Otužovanie?

Keď je však fajn počasie, radšej chodíme von, naši divosi sa musia vybehať, aby potom pekne spinkali. Domov samozrejme Matejko prichádza celýýý špinavý.

Po jednom takom dni mi zrazu večer zazvonil niekto pri dverách a boli to muži z vodární a teplární. Vôbec ma nenapadlo, že sa môže niečo diať, až potom som šla vyskúšať kohútik a teplá voda nič. Napustila som preto kanvicu a aj veľký hrniec a šup rýchlo zohrievať vodu.

Matejko už totiž píšťal vedľa vane, že sa chce kupi, kupi. Potom som ešte odpúšťala vodu dlhšie a nakoniec mu trocha teplej a asi aj poslednej natieklo. Neviem, si predstaviť, že by mal ísť spať taký špinavý. Potom zaspal ako baránok, hneď ako dopil mliečko.

Do vody nie a nie

Ďalší deň sme mali plný upratovania. Teda aspoň ja. Ráno som si prezliekla obliečky, hneď som pustila aj práčku, potom sme boli s Matejkom vonku a v obchode, rýchlo som uvarila polievku a uložila ho spať. A potom ďalej upratovať…

Výsledok toho všetkého bola umytá chladnička, vaňa, umývadlo a záchod. Ale poviem vám, teda ma riadne boleli kríže. Hlavne večer.

To už sa aj Matej zobudil a my sme po rýchlej dohode so Zuzkou vyrazili na kúpalisko. No ale na môj podiv, čo Matej miluje vodu, tak tam nechcel do nej ani len vkročiť. Píšťal a plakal, že nie a nie.

Čo už, tak sa tam prechádzal okolo a pohral sa na hojdačkách a v piesku. Našťastie sme tam išli už po 16-tej hodine, čiže aj vstupné bolo lacnejšie. Asi mu bola tá voda studená, alebo mu bola zima či teplo.
Aspoň sme si však oddýchli a šli domov. Kebyže ale viem, čo ma čaká…

Čítajte aj:

Bylinkové tehotenstvo
Ako vybrať správnu knihu pre dieťa?

Polminútový spánok

Bo to des, takéhoto si Matej ešte ani nepamätám. Okúpala som ho, dala som mu mlieko a ukladala ho spať. Matej oči zavreté, ale stále sa prehadzoval. Každú chvíľu sa budil a tou chvíľou myslím po pol minútových intervaloch. Ani neviem, či ho bolelo brucho, alebo sa mu niečo snívalo, ale bolo to otrasné.

Bola som už hladná aj unavená, no malý chcel byť len so mnou. O jedenástej večer som ho dala tatinovi, lebo som sa musela najesť. Takto nám to trvalo až do pol noci, kedy sme potom obaja zaspali. Dúfam, že sa nám to už nebude opakovať nikdy…

Novinkou je náš ranný a večerný rituál. Už nevstávame s hudbou. Ale za to pravidelne, keď pije drobec ráno a večer mliečko, tak mu musím čítať obrázkovú knižku, ukazovať mu a rozprávať, čo tam je a veru sa učí rýchlo. Bez knižky a vysvetľovania ani nechce piť mlieko, čakám kým otvorím „čarovnú“ knižku.

S obrovským úsmevom vás zdraví vaša Mirka


Mirka je už v 23. týždni, malá v brušku rastie:)


Katka: Už nemusím strážiť cumeľ

Prázdniny u našich priniesli zmeny nám všetkým. Keď sa totiž mení život Nelky, mení sa aj ten náš.

Prvá novinka z ciest

Po výletoch po Slovensku, o ktorých som vám písala minule, som prišla na jednu vec. Nele sa prestáva páčiť cestovanie. Nevydrží v autosedačke viac ako pol hodinu. Pokiaľ nespí, tak škrieka. A ak spí, tak maximálne len hodinku.

Musíme niečo vymyslieť, nejako Nelu „okabátiť“. Podľa mňa ju to logicky prestalo baviť. Veď predsa rastie 🙂 a v sedačke sa už nudí.

Tak ako už nepoleží vo vaničke od kočíka a musí neustále kukať na svet, nosiť sa na rukách, tak logicky už neposedí len tak v autosedačke. Prestalo ju to baviť, veď kukať na tmavé sedadlo nie je žiadna zábava.

Po druhé – Nelka zaspáva sama

No po cestách nám ostala aj jedna pozitívna zmena. Kým som bola u našich, naučila som Nelu zaspávať samú.

Doteraz sme mali rituál typu: kúpanie, papanie, spoločné zaspávanie vo veľkej posteli a až keď tuho spala a nevypadával jej cumlík, preložili sme ju do postieľky. Úprimne, bolo to pohodlné najmä pre nás. Nela totiž zakaždým plakala, ak jej cumlík pri zaspávaní vypadol a nám sa nechcelo neustále behať hore-dole schodmi a dávať jej ho. Ostávali sme pri nej, kým nezaspala a potom ju preložili.

Už je tomu koniec. Keďže naši bývajú v paneláku, schody neboli prekážkou. Po kúpaní som ju nakŕmila a vložila do postieľky. Cumeľ jej naďalej vypadával, no už nebol problém rýchlo pribehnúť z obývačky a dať jej ho.

Tak ani neviem a Nela plakávala čoraz menej a menej. Nakoniec, som k nej nemusela chodiť vôbec.
Táto taktika sa už osvedčila aj u nás doma. Uložím ju rovno do postieľky a zaspí bez toho, aby sme pri nej boli a strážili jej cumeľ. Je to paráda.

Čítajte aj:

Fígle a rady pre gazdinky
S bábätkom v posteli

Tretia zmena!

Do tretice, zmena najviditeľnejšia – môj výzor. Dala som sa ostrihať, a to poriadne! Vedela som, že po pôrode začnú vlasy vypadávať viac, ale to, čo sa dialo mne ma vystrašilo. Pri každom kúpaní, pri každom zahrabaní vo vlasoch, mi vypadávali priam pramene vlasov. Vytvorili sa mi kúty na hlave a vlasy poriadne zriedili. Najhoršie bolo, že vypadávali aj s korienkami.

Bola som tak nútená ostrihať sa. Spravila som radikálnu zmenu a svoje dlhé vlasy skrátila po bradu. Ak sú vyžehlené, tak sú po bradu a ak sú pôvodné kučeravé, tak po uši.

Jasné, že priateľovi sa zmena nepáčila. No nemala som na výber. Vlasy potrebovali šok a poriadnu regeneráciu. Kúpila som si aj tabletky na vlasy, tak hádam pomôžu. Nerada by som musela preto k lekárovi.

Tour de lekár

Tých už máme totiž na pláne až-až. Musíme ísť na kontrolu k neonatologičke z pôrodnice, k ortopédovi, neurologičke a aj k našej pediatričke.

Ortopéd by nám mal konečne skontrolovať nožičky a povedať, či sú jadierka stále správne vyvinuté a na svojom mieste. Odporúčanie k neurologičke sme dostali zas z centra pre rizikové deti. A neminie nás ani pravidelná poradňa, kde by už bolo načase riešiť aj očkovanie.

V tom mám jasno a dám malej pichnúť základnú aj rozšírenú verziu očkovacej látky. Bola som zásadne proti tuberkulóze, ale nakoľko to už nie je povinné, nemusela som to viac riešiť. Avšak, s týmto nasledujúcim očkovaním súhlasím a plus, doplníme to aj o rotavírusy. Už len dohodnúť ten správny čas.

Hneď, ako bude malá zaočkovaná aj proti tetanu, začnem konečne riešiť aj náušnice. Veď už by aj bolo načase spraviť z Nelky krásnu princezničku so srdiečkami na uškách.

Stretnutie bábätiek a mamičiek–kamošiek

Nášho príchodu domov sa už nevedeli dočkať viacerí. Najviac asi priateľ, potom susedky a kamarátky. Logicky sa tak roztrhlo vrece s návštevami a stretávkami. Naplánovaných ich máme kopec. Najviac sa teším na stretnutie báb z pôrodnice. Boli sme tam skvelá partia mladých báb a tak som navrhla stretnutie. Všetky súhlasili a to ma potešilo.

Konečne teda uvidím Nelkiných spolubojovníkov. Rovnako som si dohodla aj stretnutie s tehuľkou Peťou, ktorú isto poznáte aj vy, keďže tiež písala na babyweb.

A v neposlednom rade, nás čaká aj návšteva kolegynky s jej synčekom. Ako to tak píšem, tak som si zrazu uvedomila, koľko mám nových kamošiek s bábätkami.

Teší ma to. Môj svet a priority sa zmenili a zmenilo sa aj prostredie, v ktorom momentálne som. Z pracovného prostredia sa stal svet mamičiek a detičiek. Mám možnosť deliť sa o radosti a starosti s ďalšími mamičkami.

Som vďačná aj vám drahé tehuľky a mamičky za vaše cenné rady cez babyweb.O tom, ako nám bolo, napíšem nabudúce.


Katka s Peťou ešte ako tehuľky, na bruško už len spomínajú…

Foto: Braňo Herchl

7.9.2012 6:56 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist