KLUB tehuliek (103): Očakávame príchod ťažkých i lepších období

Beátke ubiehajú dni veľmi rýchlo. Často myslí na to, aby jej bábätko bolo hlavne zdravé. Bohato stačia starosti so svojím vlastným zdravíčkom. Materstvo je náročná záležitosť. Svoje o tom vie Rudy. Hodil by sa nejaký návod ušitý Šimonovi priamo na mieru. Ešteže je blízko rodina, ktorá pomáha, ako sa len dá.

Tehuľka Beátka: Len aby bol zdravý!

Máme ďalší týždeň za sebou. Prežili sme ho krásne a v pohode. Čoraz viac a viac sa usmievať asi budem aj pri pôrode. To by bolo dobré, však? Vlastne, bolo by to výborné. Vidím to tak, že Maroš bude viac vystresovaný ako ja. A to bude určite. On sa strašne bojí o moje zdravie a všetko okolo mňa. Je úplne iný, ako som ho vnímala predtým. Je pozornejší, zodpovednejší, snaživejší… Bude to naj-naj takto. To viem. Možno to povedala alebo si myslela každá mamička, ale ja viem, prečo to píšem.

Počasie sa ešte ako-tak drží a prechádzky dodržiavam. Veľmi mi prospievajú. Dodávajú mi novú energiu a silu. Ešte pomáham aj pri preberaní/triedení zemiakov. Mám z toho zábavu, nie ako inokedy. Záchvaty smiechu dostávam, keď sa mám zohnúť, vstať zo zeme… že som taká „guľôčka“ a ide mi to ťažšie. O to je to zábavnejšie. Toto obdobie prežívam veľmi aktívne. Možno je to preto, že očakávam príchod ťažších období, dní, nocí, prebdených nocí, bolesti, nemotornosti… Prebdené noci mám už dávnejšie, nie je to bohviečo. Je to dlhá, až neskutočne dlhá noc.

Miláčik je zlatulinký, tak ako minulý týždeň, aj teraz mi veľmi pomáha. Nie je náročný a krásne sa točí, jemne kopká a dáva najavo, že o chvíľu bude medzi nami. Ten strach, aby bol zdravý, neprestáva. Myslím na to stále. Nie však intenzívne. Snažili sme sa aj cvičiť, no akosi ma to ešte stále nechytilo. A asi ani nechytí. No tie prechádzky, pomoc v domácnosti mojej rodiny a aktívne dni mi úplne stačia. Deň mi ubehne veľmi rýchlo.

Bruško rastie a rastie. Malý už asi priberá na hmotnosti. Vidno to každým dňom. Ja na nohaviciach, oblečení a ostatní na mne. Myslím, že reaguje aj na moje dotyky. Spätne reaguje. Ale či je to tak? To neviem isto. Možno to sú len materinské pocity. Vraj adekvátny prírastok na hmotnosti je plus-mínus 9 kg. No ja som pribrala 10 kg. Aj napriek tomu sa však teším, že som vôbec tak pekne pribrala.

Prečítajte si tiež:

Aké športy sú vhodné v tehotenstve
Tehotenské otázky zo zákulisia
Odpočinok a spánok

Moje zdravie je na tom veľmi kolísavo. Raz je dobre, inokedy zle. Ťažko sa to znáša. Mám chuť na hocičo, a to nemôžem. Takže jem v malom množstve a viackrát za deň. Napriek tomu jem málo. No viac do seba nedostanem. Bolesti sú čím ďalej, tým silnejšie. No prežijem to, no nie? Aspoň dúfam. Jóóój .

Vraj v tomto období – „druhom trimestri“ nastávajú problémy so zubami. No a je to tu. Stále poctivo chodím na prehliadky. Hneď ako ma niečo zabolí, utekám k zubárovi. Približne pred 3 mesiacmi sa mi odštiepil malý kus zo zuba. Dala som si ho spraviť a žiadala som, aby mi skontrolovali všetky zuby. Boli v poriadku. No a toto nastalo minulý týždeň. Na to tak skoro nezabudnem, ale ešte to nie je úplne v poriadku.

Celý stredajší deň prebehol úplne pekne a pokojne. Keďže tu Maroš ešte nie je, spala som u svojich rodičov. No to, čo nastalo v noci, bolo neskutočné a takmer na nevydržanie. Ja vydržím veľa, ale táto bolesť to dorazila. Celú noc som si nemohla ľahnúť ani sa oprieť. Len som sedela a vypila som tri litre studenej vody, ktorú som si prikladala na boľavý zub. Od bolesti mi vyhŕkli aj slzy. Konečne po tom dlhom čase nastalo ráno. Volala som svojej zubárke. Nanešťastie mala dovolenku a ja som mala pred sebou jeden deň pred predĺženým víkendom. Tak som išla úplne k cudziemu zubárovi. Poprosila som ho o pomoc.

Zistil, že mi odchádza nerv. Tak bez injekcie mi vyčistil jeden kanálik a neuveríte, že to bolelo menej, ako keď prestal. Bola som rada, že mám aspoň nejakú tú záplatu do konca predĺženého víkendu a v pondelok utekám k svojmu zubárovi. No čo čert nechcel, na druhý deň ráno mi odišla vložka zo zuba a bola to katastrofa. Zub bol taký ostrý, že mi dorezal celú ľavú časť jazyka. Vraj šušlem? No to áno, to z toho môjho zlatého zuba! 😀 Keby bol aspoň zlatý, ale ani to nie. 😀 Len veľká diera.

Nakoniec som vydržala do pondelka a šla som k svojmu zubárovi. Pekne mi to prečistil, upravil… a zase dal len vložku a budúci týždeň idem vyberať koreň a… jeden a pol hodiny v kresle. Aspoň že som človek, ktorému to neprekáža. Radšej vydržím a budem mať pekné a zdravé zuby. Potom som len počula, že každé dieťa stojí mamičku jeden zub. Dúfam, že to je prvý a posledný s takou bolesťou. Inak mi to je jedno. Tak, mamičky, tešte sa. Teraz viem, že ani prehliadka vopred asi nič nezmôže. 😀

Beátka

Beátka je práve ve 27. týždni tehotenstva. Prečítajte si viac o vývoji plodu a tehotenských zmenách v tomto týždni.


Mamička Rudy: Chápať dieťa nie je len tak

V nemocnici mi asi zabudli dať na Šimona manuál. Prečo to dieťa plače? Je hladné, je mu zima, teplo, má mokrú plienku? Pri každom plači skúšam všetky alternatívy, lebo vážne netuším, o čo ide. A vraj matka vie rozoznať plač svojho dieťaťa. Nuž priznávam sa, matka som, ale nerozoznávam vôbec nič. Surfujem na internete, hľadám odpovede v knihách. Pri každom článku, kde je napísané, že matka má vedieť, o čo dieťaťu ide, mám pocit, že som zlá matka, pretože ja nemám ani potuchy. Len pevne verím a dúfam, že sa to časom zlepší a budem teda tá „správna matka“, ktorá bude vedieť rozoznať hlasové cvičenia svojho syna.

Ďalšia zatiaľ nezvládnutá vec je rutina. Joj, ako by som ju rada mala! V určitú hodinu papať, v určitú spinkať a mať možnosť plánovať si život v prestávkach medzi tým. V realite je to skôr o tom, že moje dieťa nepochopilo informáciu písanú v múdrych knihách, že novorodenec má prespať 16 hodín denne. Pri tejto informácii ma chytá hysterický smiech. V noci sa budí každú hodinu a chce papať a cez deň nezaspí ani za nič. Ak sa mi ho podarí zakliať aspoň na pár hodín, tak si gratulujem a snažím sa vtesnať do tých pár ukradnutých chvíľ pre seba sprchu, varenie potravy či rýchlu komunikáciu s rodinou. No vraj sa to má po šestonedelí upraviť, som čítala na internete. 🙂 Tak čakám…

Pozitívna informácia je, že sa mi darí dojčiť, čo je veľký úspech. Dokrmovať musím iba raz denne umelým mliekom, lebo hladošovi nestačí to moje, ale pevne verím a dúfam, že i tento doplnok časom odbúrame a budeme už iba dojčiť. Zajtra máme ísť k detskej lekárke do novorodeneckej poradne, tak uvidím, čo nám povie, ako Šimon pribral. Tam sa ukáže, či mu stačí to, čo mu dávam ja, alebo budem musieť začať opäť dokrmovať viac. Ja pevne verím, že priberá dostatočne a umelé mlieko budeme môcť vysadiť.

Prečítajte si tiež:

Starostlivosť o prsia namáhané dojčením
Psychický vývoj dieťaťa počas prvých šiestich mesiacov života
Symbolické spoznávanie sveta

Ani neviem, prečo som si myslela, že materstvo bude pre mňa náročnejšie. Tie prebdené noci a denný plač, keď je človek niekedy až zúfalý z toho, že nevie, ako tomu dieťaťu porozumieť, nie sú až taký nápor na psychiku ako som si myslela. Čo je super. Pravdaže, musím povedať, že mi v zvládaní tohto kolotoča veľmi pomáha Quentin a aj celá rodina. Mamina varí, Quentin sa stará o poriadok v domácnosti a ja sa tak môžem plne venovať malému, čo je perfektné. Všetkým začínajúcim mamičkám by som dopriala takýto luxus, lebo niet nič lepšie, ako si môcť úplne vypnúť hlavu a sústrediť sa len na toho malého cvrčka a jeho potreby. A keď sa časom začneme navzájom aj chápať, tak to bude už úplný raj na zemi. 🙂

Prajem všetkým krásny jesenný deň.

Rudy a Šimon

5.11.2013 2:08 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist