KLUB tehuliek (105): O snení a nesnení

Je to veľká radosť, keď cítite pohyby svojho bábätka, opisuje svoju skúsenosť Beátka. Tá si užíva prítomnosť svojho partnera a krúti hlavou nad divokými snami, ktoré odrážajú jej emocionálny stav. Rudy si musí poradiť s novým doplnkom, kruhmi pod očami. Šimon skrátka odmieta spať dlhší čas a je neuveriteľné, koľko toho Rudy za hodinu jeho spánku stihne, len na ten vlastný spánok zatiaľ nedošlo.

Tehuľka Beátka: V noci mám živé a absurdné sny

Tak, Maroš, budúci tatko, je už konečne doma! Prišiel včera skoro ráno. Nemohli sme sa na seba vynadívať a navzájom vyobjímať. Je to krásny pocit. Ako na začiatku nášho vzťahu. Povedal mi, že som pekne pribrala, že som veľmi zlatučká. On schudol a ja som pribrala. 😀 Áno, pribrala, ale kvôli maličkému bábätku. A že vedel, že sa veľmi rada tak úprimne smejem, ale toto je vraj niečo úplne iné a veľmi krásne, zároveň aj nákazlivé. Ako sme sa nevedeli dočkať, kedy príde, nevedela sa dočkať ani dcérka. Tatko jej veľmi chýbal, ale už je to úplne v poriadku. Dnes sme mali krásny spoločný obed. Smiali sme sa, tešili sme sa… juj, ale bolo super!

Ako deň po dni ubieha, zisťujem na sebe, že dieťatko pozorujem, čo kedy ako robí. Kedy sa hýbe, otáča, možno aj kotúľa :-D, kedy kopká. Je to kedykoľvek počas dňa a aj počas celej noci. Viac však pociťujem pohyby v noci alebo nadránom. Počas dňa veľmi málo, pretože sa neustále pohybujem. Z toho všetkého mi vychádza, že keď si idem ľahnúť, malé sa zobudí a dáva mi jasne najavo, že je tu s nami a medzi nami.

Keď mi partner položí ruku na bruško, cíti, ako sa dieťatko hýbe, ba sem-tam mi povie, že cíti nožičku alebo ručičku. Prináša nám to neskutočnú radosť. Miláčik si pri týchto pohyboch naťahuje a ohýba končatiny. Ako to celé vnímam, v tomto období čoraz častejšie cítim jeho pohyby. Tie všetky pohyby u mňa vyvolávajú isté emocionálne reakcie. Všímam si, že aj radosť, vzrušenie, zlosť, stres, úzkosť alebo strach podnecujú tvorbu niečoho, čo prechádza k dieťatku.

Prečítajte si tiež:

Šoférovanie v tehotenstve – buďte v bezpečí
Zariaďujeme zdravú domácnosťKrvácanie v tehotenstve a jeho najčastejšie príčiny

Moje telo sa deň po dni mení. Boli sme v obchode a videla som krásne športové podprsenky. No teraz by mi boli perfektné, ale čo potom? To by som ich založila do šuplíka :-D. Takéto by sa mi však veľmi páčili, konečne by som nemusela používať len push-up podprsenky.

Dočítala som sa, že budúce mamičky majú krásne sny, no u mňa to ostalo len pri tom čítaní. Hneď ako zaspím, mám neuveriteľne živé a absurdné sny. Napríklad sa mi snívalo, ako som rodila sama, vzala bábo a potom, že ešte nie je ten správny čas, že je to skoro, tak som ho vložila späť do bruška. Jóóój! Počas dvoch-troch týždňov sa mi striedajú divoké dobrodružstvá, ľúbostné aféry, zvláštne príhody, a to všetko v jasných farbách.

Neviem, v čom to je, keď som čítala úplne niečo iné. Žeby to bol dôsledok toho, ako sa moja myseľ vyrovnáva s plejádou myšlienok a pocitov, ktoré práve prežívam? Nech je už dôvod akýkoľvek, užívam si to všetko, to celé krásne tehotenstvo, radosť, šťastie… Trošku ma to trápilo, no keď som si spomenula, že sa také sny vynorili kedykoľvek počas môjho života, prestala som sa tým zaoberať.

Beátka

Beátka je práve ve 29. týždni tehotenstva. Prečítajte si viac o vývoji plodu a tehotenských zmenách v tomto týždni.


Mamička Rudy: Chcem spaaať!

Tento týždeň začínam akútne pociťovať nedostatok spánku. Neviem, či to je tým, že som sa už skoro 6 týždňov, odkedy sa Šimon narodil, poriadne nevyspala, alebo to je tým počasím. Každopádne som to doteraz zvládala celkom dobre, ale tento týždeň mám pocit, že som chodiaca mátoha.

Začínajú sa mi robiť kruhy pod očami. Tie klasické mamičkovské, kde sa mi už muži nepozerajú do očí s komplimentom: „Slečna, aké máte krásne oči,“ ale: „Čo, malinký Vám nespinká?“ Nespinká. Ja neviem, či má koliky, alebo sa mu jednoducho nechce, každopádne nespinká. Všetci navôkol mi dávajú dobré rady a zaručené tipy, čo určite musia fungovať. Nuž, otvorene, nefungujú. Najviac milujem ženy postaršieho typu, ktoré mi uvedomelo vysvetľujú, že keď to „miminko“ budem brať na ruky, tak ho rozmaznám a potom nebude spať už určite a že nech ho nechám vyplakať, veď ho to prejde. Prosím? Mesačné dieťa sa dá rozmaznať? A nechať ho vyplakať? Úbohé dieťa, to naozaj robiť odmietam. A tak sa radšej snažím pochopiť Šimona a zistiť dôvod jeho problému so spánkom.

Podvečer zaľahne o takej siedmej, v noci sa zobudí tak tri-štyrikrát a o štvrtej je hore a neexistuje, aby ostal spať. Môžem ho čičíkať, vziať si ho k sebe do postele, nič nepomáha. Jednoducho je hore a chce vykukávať svet navôkol a tma v izbe mu to nedovoľuje. Tak sa náležite ozýva a ja chtiac-nechtiac musím z postele von. O večernom zaspávaní ani nehovorím. Snažila som sa ho udržať hore dlhšie ako do tej siedmej, vravela som si, bude dlhšie ráno spať, ale kdeže! Ak nezaľahne o siedmej, je už taký unavený, že sa začne strašne hnevať, a to je už potom neuspateľné bábätko. Chodí teda spať o tej siedmej a dúfam, že azda príde ráno, keď bude ochotný pospať si možno aj do takej šiestej.

Prečítajte si tiež:

Čo všetko dokáže novorodenec
Čo potrebujú bábätká, aby boli šťastné?
Nepodceňujte antikoncepciu po pôrode

Cez deň sa mi ho darí uspávať jednoduchšie, v každom prípade ho aj na tento spánok musím väčšinou presviedčať. Čítala som, že existujú bábätká, ktoré sa iba nadojčia a rovno zaspinkajú samy. To vážne? Ja neverím! 🙂 Na to moje takéto jednoduché veci nefungujú. Treba ho nakŕmiť, potom trošku pohojdať na rukách, potom, keď začne zaspávať, jemne, ale naozaj jemne ho preniesť do perinky a vsunúť do korby kočíka, čo má položenú na postieľke, lebo iba v korbe je ochotný spať. V postieľke nie. Po položení dieťaťa do kočíka treba rýchlo, ale jemne začať korbou v postieľke hojdať a tým simulovať vychádzku.

O poriadne vyvetranej izbe, do ktorej sa odvážim vkročiť len v zimnej bunde, ani nehovorím. Potom dieťa treba hojdať zo strany na stranu, spredu dozadu asi tak dvadsať minút, kým zaspí a je pokoj na hodinku, keď sa celý rituál môže zopakovať znovu.
Takže odporúčanie na riešenie spánkového deficitu pre mladé mamičky, že si majú pospať aj cez deň, keď bábätko zaspí, je dosť vtipné. Kým dieťa uspím, mám hodinu na navarenie, upratanie, vlastné jedenie, sprchu a iné nevyhnutné úkony, takže na spánok mi akosi neostáva čas.

A preto chcem spaaaať!

Vaša spavá Rudy a nespavý Šimon

19.11.2013 2:38 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist