KLUB tehuliek (86): Hlava domu a miestnosť pre bruškaté

Rudy prezrádza, ako vyzerá predpôrodný kurz v Dubline. Miestnosť plnú bruškatých žien si vyskúša aj je partner. Katarína si zas skúša, aké je to byť „hlavou domu“.

Tehuľka Rudy: Oteckovia pozor, žena má počas pôrodu vždy pravdu

Tento týždeň som začala chodiť na predpôrodný kurz. Quentin so mnou ešte na prvej hodine nebol, no na ďalšiu sa statočne chystá. Pozrie iné, ako on hovorí, „kačky“.

Dýchanie a krúženie

V Írsku zo zákona majú partneri prvorodičiek právo na uvoľnenie zo zamestnania na dva kurzy. Tak to pravdaže ideme využiť a už teraz sa teším, ako sa mu to bude páčiť.

Na predpôrodnom kurze v pôrodnici bola nás „bruškatých“ plná miestnosť. Pôrodnice tu tieto kurzy organizujú pre všetky prvorodičky zadarmo. Bolo to naozaj smiešne sledovať, ako sa všetky snažíme nájsť si aspoň ako-tak pohodlnú polohu na sedenie, či ako sa postaviť.

Preberali sme, ako sa uvoľniť pri pôrode rôznymi typmi dýchania a ako si uvoľňovať pôrodné kŕče krúživými pohybmi panvy. Všetky rady sme nacvičovali aj v realite, takže sa na malý okamih celá miestnosť „točila“ krúživými pohybmi našich pupkov za zvukov pravidelného hlasitého dýchania.

Bol to naozaj prekrásny pohľad, hlavne pre nezainteresovaných okoloidúcich 🙂

Epidurál, moja nádej…

Musím sa priznať, že ma rozprávanie pôrodnej asistentky trošku vystrašilo, hlave o intenzite kontrakcií.
Snažím sa však zachovať pozitívnu myseľ a všetky svoje nádeje dávam do epidurálky🙂

Je mi jasné, že je určitá časť na začiatku pôrodu, kedy to budem musieť zvládnuť sama (táto informácia ma na chvíľku odrovnala), ale ak je potom niečo, čo mi pomôže prežiť, tak hlasujem všetkými desiatimi za…


V ruke v ruke s Quentinom…a drobcom v brušku

Nadávky, plač a žiadne rady

Keďže sme sa s Quentinom dohodli, že na pôrod pôjde so mnou, tak som na prvej hodine naberala všetky informácie aj preňho. Veľmi som sa smiala, keď som mu referovala, že pôrodná asistentka všetkým pánom, ktorí plánujú byť pri pôrode, vysvetlila príjemne, no jasne, že žena počas pôrodu má vždy pravdu:)

Keď bude nadávať, nech nadáva, keď plakať, nech plače. Dobré rady si majú páni nechať pre seba, lebo ženu maximálne tak vynervujú a podráždia. Musím sa priznať, že začínam obdivovať chlapov, ktorí sa pre niečo takéto rozhodnú. Som na svojho muža naozaj pyšná, len to ešte pri zdravom rozume a zdraví aj úspešne spoločne zvládnuť:)

Prečítajte si aj:

Čo máme vedieť z predpôrodného kurzu?
Upokojujúce prostriedky

A čo na to všetko hovorí Quentin?

„Poviem vám, už teraz sa teším :). Keď mi o tom Rudy rozpráva, nestačím sa čudovať, čo všetko treba v tehotenstve absolvovať…

A to, že „žena pri pôrode má vždy pravdu“, neplatí len o pôrode. Chlapi, ak chcete mať príjemnú a ničím nerušenú domácnosť s „kačkou“ (ako sme interne nazvali požehnaný stav), tak má vždy pravdu a vo všetkom jej treba vyhovieť:)

Ono to zas až také náročné nie je – navariť, oprať, vyvešať, urobiť koláčik, naservírovať, nabrať dupľu, odniesť tanierik a začať variť ďaľší chod. Aha a pozorne a so záujmom počúvať, neprerušovať a občas vhodne umiestniť doplňujúcu otázku, ale nie moc často:)

Treba len dúfať, aby si na to Rudy nezvykla a nevyžadovala to odo mňa až do konca našich dní:)“

Kačkám zdar 🙂

Quentin

Majte sa, Rudy

Rudy je už v 27. týždni, drobec v brušku rastiee


Katarína: Sme jednoducho mazaná domácnosť

Ahojte maminky zabehnuté a aj tie začiatočníčky. Doma to stíchlo a okrem Bessynky, ktorá na mňa vyčítavo pozerá cez okno, pretože som jej ešte nestihla dať večernú dávku granúl, mám pokoj a vrhám sa na písanie.

Náááádych a nohavice sú zapnuté

Náš tatino opäť brázdi služobné cesty, uvidíme sa až v piatok a tak som sa opäť načas stala „hlavou domácnosti“ – starám sa o deti, psa a dom. V niečom som úspešná, v inom menej.

Uplynulý týždeň bol týždňom lekárov. Mňa čakala kontrola po šestonedelí, dopadla dobre a všetko doteraz zakázané už je povolené 🙂

Chcem sa dať ešte trošku dokopy a keď sa Tomášovi ustália služobné cesty, tak začať trošku behať. Síce kilá, respektíve gramy, idú pomaličky dole, stále je na čom pracovať a hoci už nosím veci, ktoré som nosila pred otehotnením, zapínam ich s veeeeeľkým nádychom a cez každý okraj sa mi čo to vyleje 🙂

Sme pekne namazaní 🙂

Dobre dopadla aj Kristínkina poradňa. Vo „veku“ siedmich týždňov má 57 cm a 4730 gramov. Jediný problém, ktorý sme s pani doktorkou riešili, boli malé vyrážky, o ktorých sme si pôvodne mysleli, že sú to potničky. Stále sa však zhoršovali.

A tak sme dostali rôzne voňavé aj nevoňavé mastičky a mažeme. A naozaj sa jej to lepší. Už sa jej tvár vracia zase ku krásnej detskej ružovej farbe.

No a posledná na rade bola Kubkova kontrola na kožnom. Jeho nožička sa taktiež lepší, no mažeme ďalej v inom režime a o dva týždne nás čaká ďalšia kontrola. Takže sme momentálne veľmi „mazaná“ domácnosť 🙂

Prečítajte si aj:

Šestonedelie? Buďte čo najviac s bábätkom
Ako rýchlo uspať dieťa

Hop-hop kazia len komáre

Vo štvrtok nás navštívila babka, ktorá sa opäť z Kristínky aj Kubka veľmi tešila. A Kubkovi nachystala obrovské prekvapenie – trampolínu. Dostal ju ako predčasný darček na meniny.

Tatino mu ju bol zobrať v obchode, lebo pre nás bola veľmi ťažká, zmontoval ju a Kubko skáče a skáče, až kým ho večer stadiaľ vyženú komáre.

Ku skákaniu sa pridáva často aj naša kamoška Sabinka, decká sa bláznia, kúpu v bazéne, alebo hrajú na pieskovisku. Občas sa nepohodnú, ale inak sú to veľkí kamoši.


Je to už „veľká baba“:)

Rastie za noc

Kristínka je už „veľká“ baba, veľa vníma, pozoruje veci a niekedy mám pocit, že keď sa ráno prebudí, je ako iný človiečik. Zrazu viac opätuje úsmev, vníma hračku a s hlávkou ako pštros všetko pozoruje – ako by za tú jednu noc podrástla o tri týždne.

Učím ju zaspávať samú, niekedy je to ťažké inokedy ľahšie. Napríklad včera ma prekvapila, dala som ju na bruško a bez cumlíka či kriku zaspala hneď.

Inokedy je to väčší boj a ja ju chodím pravidelne do izbičky utíšiť – cumlíkom alebo pohladením. Pre mňa je však nutnosťou naučiť ju to, keďže teraz idú týždne, kedy budeme sami bez tatina a ja musím uložiť nielen ju, ale postarať sa aj o Kubka.

Väčšinou sa mi podarí uložiť ju medzi ôsmou a pol deviatou a potom spinká až do štvrtej, napapá sa a spí ďalej až do rána. Inak musím sa pochváliť, že v piatok ma moje deti nechali spať až do štvrť na desať, som sa smiala, že tak dlho som naposledy spala, asi keď som dávno pradávno prišla nadránom v podnapitom stave z diskotéky 🙂

A to sú už časy naozaj dávno minulé. Držte sa maminky, ak ma moje deti tento týždeň nezruinujú, ozvem sa zas.

K+K (Katarína a Kristínka)

10.7.2013 9:55 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist