28. 4. 2017  |  Meniny: Jarmila

Ako rýchlo uspať dieťa

Odpoveď je ľahká! Ťažko. Každé dieťa je iné, v každom veku má iné nároky na spanie. Všeobecné recepty, ktoré môžu pomôcť, však neexistujú.
foto: istock.com

Na prvom mieste je potreba porozumieť potrebám dieťaťa a uspokojovať ich spôsobom, ktorý sa bude meniť čo najmenej. Pre malé deti majú nesmierny význam rituály, teda nemenné zvyky, ktoré vedú k uspokojeniu potrieb. Platí to pre jedlo, vylučovanie i spánok.

Rituály

V poslednom prípade je dôležité, aby deti vedeli, čo čakať. V podstate je jedno, ako bude uspávanie konkrétne vyzerať, o to dôležitejšie však je, aby vyzeralo stále rovnako.
Dieťa si poriadne všímajte a čoskoro zistíte, čo ho uspáva a čo nie. S postupujúcim vekom sa bude meniť aj rituál. Môžete doň pridávať nové prvky, môžete niečo vypúšťať, robte to však pomaly.

Správny čas

Ďalej je podstatné rešpektovať konkrétne podmienky. Snažte sa vystihnúť správny okamih, kedy dieťa uložiť na spánok. Predstava, že dieťa naučíte spať za akýchkoľvek podmienok od druhej do pol piatej a potom znovu od siedmej až do rána do deviatej, je, mierne povedané, nereálna.

Ak máte čerstvého novorodenca, pripravte sa na to, že bude o trochu menej rešpektovať denný a nočný režim a bude od vás chcieť, aby ste vstávali a kŕmili ho vo dne v noci. S postupujúcim vekom sa dieťa postupne naučí spať celú noc. Dvojročné dieťa to už väčšinou dokáže. Prispôsobenie podmienkam znamená aj to, že nebudete trvať na konkrétnej hodine, ale viac-menej sa prispôsobíte potrebám svojho potomka.

Nechce spať

Keď dieťa nemôže zaspať, môže to znamenať v zásade tri veci: je málo unavené, príliš unavené, niečo ho bolí.

Prvú možnosť spoznáte ľahko – očká má naširoko otvorené, hrá sa, vymýšľa, čo by vyparatilo, a tak ďalej. V takej situácii je najlepšie podvoliť sa – čítajte mu, hrajte sa s ním, skrátka, vymyslite niečo, aby ste svoju ratolesť unavili. Urýchliť to nemôžete.

Druhá možnosť je horšia a nedá sa robiť nič iné, ako vydržať. Skrátka sa stáva, že dieťa príliš uťaháte, nech už je to z akéhokoľvek dôvodu. To sa prejavuje rovnako ako u vás – jednoducho nemôžete zaspať a je to nepríjemné. U detí sa táto situácia prejavuje plačom. Ani s tým veľa nezmôžete.

Zhasnite, vezmite potomka do náručia a niečo mu zaspievajte, určite nakoniec zaspí. Urýchliť to nemôžete.

V treťom prípade by ste mali najskôr sanovať bolesť (teda postarať sa o spálenú ručičku, boľavé bruško alebo čokoľvek iné) a potom postupujte ako v druhom prípade.

Trpezlivosť

Ak chceme zodpovedne odpovedať na otázku z titulku, potom musíme prijať, že zhon uspávaniu neprospieva. Použite uspávací rituál ako vždy. Ak je dieťa zvyknuté zaspávať s vami, mohlo by byť užitočné tváriť sa, že zaspávate tiež (s tým nebudete mať problém, skúste to). Buďte trpezliví a odovzdaní, nakoniec jeden z vás zaspí – najskôr obidvaja.

Na Babywebe tiež nájdete:

Spánok dieťaťa
Keď bábätko stále plače
Zaspí len so svetielkom

17. 4. 2011 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázok používateľa lenka_samorin
lenka_samorin

Keď boli naše deti bábätká, úspávala som ich spievaním uspávaniek a teraz, keď majú 5 a 3 roky, tak im večer v posteli potme porozprávam rozprávku o dnešnom dni, aby si pripomenuli všetko pekné, čo cez deň zažili. Pri tom sa ukľudnia a sú pripravení na sladké sny.

Obrázok používateľa mimi2721
mimi2721

ahoj, nemate skusenosti s knizkou o uspavani dietata od Agnes Vida? Pripadne s radami na akouspatdieta.sk? Pomohlo? Ten moj chrustik nie a nie spat a neviem na koho sa obratit.

Obrázok používateľa

dobry den volam sa marcela mam prve dieta ma dva a pol mesiaca a mam problem zo zaspavanim vecer . cez den mi prespi aj 4 hodiny a uspim ju pomerne dost rychlo co sa neda povedat o vecernom zaspavani neviem co mam robit poradte mi prosim ... uz tri noci sme boli hore do 3 hod rana ... nepomaha ani natrasanie ... cez den mi zaspi hned ale vecer je to hrozne poradte mi co mam robit ...

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené