Ako môžeme ochrániť dieťa?

Okrem technickej ochrany, ako sú detské opatrovateľky a monitory dychu, chcú mnohí rodičia dopriať svojmu dieťaťu aj „duševnú ochranu“, či už v podobe talizmanu, amuletu, či lapača snov nad postieľkou, alebo ochranných symbolov nad vchodom do detskej izby. Je to nutné?

Nepokoj dieťaťa

Mamičky novorodencov sa často čudujú, že je ich dieťatko nepokojné a uplakané. Mnohokrát sú nešťastné, že sa dieťa často budí. „Hoci sa dieťatko už narodilo, je s matkou stále spojené psychickou pupočnou šnúrou. Ak má matka starosti a stres, všetko sa odráža na dieťati. Preto by nemala hľadať pomoc v talizmanoch a amuletoch, ale mala by sa pýtať sama seba, čo je pôvodcom jej strachu a stresu,“ vysvetľuje Ivana Vondráková.

Amulety pre najmenších?

Strach rodičov pred zlými duchmi teda nie je opodstatnený. Je to strach rodičov, a preto by na ňom mali pracovať oni. „Deti vôbec nepotrebujú talizmany a amulety– ani na ochranu, ani na splnenie akéhokoľvek priania, pretože sa samy nemôžu ani rozhodnúť a ani posúdiť, aký amulet či talizman by bol pre ne vhodný alebo ktorý by chceli,“ vysvetľuje Milena Živora, ktorá sa výrobou talizmanov zaoberá.

„To je veľmi dôležité, pretože ak nositeľ neverí v jeho silu, talizman ju stráca. Takýmto malým deťom úplne postačia ich medvedíky alebo bábiky a podobné veci. Okrem nebezpečenstva, že dieťa amulet či talizman prehltne, poškriabe sa ním či si nejako inak ublíži, je tu i výchovná stránka problému. Nepodsúvala by som deťom, že sa môžu spoľahnúť na amulet alebo talizman – mali by sa učiť samostatne rozhodovať a spoliehať sa na svoje vlastné sily a vôľu,“ dodáva Milena Živora.

Detská izba a jeho energia

„Deti vnímajú oveľa citlivejšie než dospelí. Po treťom roku života deti veľmi dobre vnímajú napríklad geopatogénne zóny, teda miesta, z ktorých môžu negatívne energie vychádzať,“ tvrdí Ivana Vondráková.

Niektorí rodičia preto nechávajú detské izby (či celý byt) premerať a zistiť, kde tieto zóny sú. „Škodlivé žiarenie možno rôzne minimalizovať. Do izbičiek môžete umiestniť napríklad soľné lampy – ionizujú a čistia vzduch.“

Talizmany dnes

Myslíte, že talizmany a amulety sa dnes už vôbec nepoužívajú? Spomeňte si, koľko vašich známych má „šťastnú mincu“, nejaký predmet pre šťastie na kľúčoch či nad posteľou „lapač snov“. Nedávny izraelský výskum preukázal, že amulety sa používajú i dnes viac, než by sa mohlo zdať.

Niekoľkým rodičom detí, ktoré boli umiestnené dlhšie ako dva mesiace v nemocnici na detskom oddelení, dali lekári vyplniť dotazník, v ktorom okrem sociálnodemografických dát odpovedali aj na otázky spojené s prírodnými liečivami, amuletmi či inými „metódami“ liečby. Ukázalo sa, že 30 % rodičov používa pri liečbe detí talizmany či amulety. Na prieskume sa zúčastnili aj zamestnanci kliniky. Z 19 zamestnancov detského oddelenia 14 zhodne vyhlásilo, že amulety a talizmany pomáhajú rodičom detí oveľa lepšie zvládať úzkosť. Sila viery je teda i dnes neprekonateľná.

Čítajte tiež:

Štvorlístok a zvončeky

Podoby talizmanov a amuletov v priebehu storočí sa veľmi odlišovali. Každý kmeň, neskôr národ, vyznával iné božstvá, a preto boli ich amulety a talizmany rozdielne. Často sa objavovali náboženské ochranné predmety, ako kresťanský kríž, egyptské Horovo oko či soška Budhu.

Egypťania mali na odháňanie zlých síl dokonca niekoľko talizmanov. Často sa v nich dal nájsť znak „ankh“, ktorý symbolizoval nekonečný život. Populárna bola aj soška skarabea. Škandinávci a Anglosasi zasa verili v silu run, ktorá ich ochraňovala pred zlými duchmi a silami.

Kelti verili štvorlístku, ktorý mal prinášať šťastie a všetko dobré. Podľa východných tradícií prinášajú sošky slonov šťastie a peniaze.

Dnes veľmi populárne zvončeky pochádzajú z Tirolska, kde sa verilo, že zvuk zvonka odháňa zlých duchov. Preto ich ľudia vešali na dvere či blízko okien, aby pri otvorení zlí duchovia nevnikli do obydlia.

Amulet by mal byť prírodný produkt, kým talizman je ručne vyrobený. Niekedy sa zjednodušene hovorí, že amulet ochraňuje a talizman prináša šťastie a ochranu svojmu nositeľovi.

18.1.2017 12:59| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist