Pomôžte deťom pochopiť život v súlade s prírodou

Vzdelávanie detí patrí k hlavným prioritám rodičov. Láska k prírode, starostlivosť o planétu a ochrana životného prostredia sú všetko pojmy, ktoré by si mali deti včas osvojiť, ak chceme vychovať novú generáciu s kladným vzťahom k ľuďom, zvieratám i rastlinám. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo môžeme našim najmenším do budúcna odovzdať. Hlavné je správne načasovanie a motivácia.

Od bábätka do dvoch rokov

Takto malé deti vnímajú svet hlavne podvedome, nie je teda na škodu začať využívať a rozvíjať ich zmysly práve s ohľadom na prírodu okolo nich. Bábätká sa v ranom veku najviac učia pozorovaním na blízku vzdialenosť. K tomu intenzívne vnímajú vôňu, reagujú na zvukové podnety a hmatom sa zoznamujú s predmetmi.

Najprv im môžete začať opatrne ponúkať a ukazovať voňavé kvietky, hrkajúce šišky, väčšie semienka, zvieratá na obrázkoch s pútavým rozprávaním a tak ďalej. Pri prechádzkach budú určite zvedavo pokukovať po potokoch i mlákach. Môžu vás pozorovať pri starostlivosti o kvety doma, o domáce zvieratá, ale aj u triedenie odpadkov. Väčšie dieťa už dobre vníma, že sa všetko nehádže do jedného vreca. Vždy však dbajte na bezpečnosť, obzvlášť u tých najmenších, čo chcú všetko chytať a „ochutnávať“.

Mladší škôlkari

Deti vo veku troch až štyroch rokov už majú veľa otázok. Buďte trpezliví a snažte sa im už v tomto útlom veku vysvetliť, že každý strom má inú šišku, každé zviera žije v iných podmienkach, že aj lúku obýva veľa zvieratiek, a aj keď sú malé, sú v prírode dôležité. Určite vám budú chcieť pomáhať pri sadení zeleniny či okrasných kvetín.

Nechajte ich zasadiť si svoj vlastný kvetináč, pomáhajte im potom s následnou starostlivosťou, ale nebojte sa nechať prvú zodpovednosť na nich. Vysvetlite im, že zvieratká majú svoje potreby, ktoré je nutné rešpektovať. Aj v tomto veku je hlavný podiel vzdelávania ešte na vás. Vaše ratolesti vás majú za vzor a snažia sa vás napodobňovať. Uvedomte si, akými činnosťami trávite svoj čas.

Čítajte tiež:

Predškoláci

V predškolskom veku už máme malých prieskumníkov, a ako sa hovorí, „rožkom ich neopijete“. Nebojte sa využiť ekologické centrá. Či už sa zúčastníte priamo špeciálne zameraných programov, ktoré vedú skúsení lektori, alebo sa deťom budete venovať vy a ako pomocníkov využijete miestne materiály, rozhodne pôjde o efektívne využitý čas.

Zabudnite však na dlhé rozprávanie, radšej ukazujte, skúmajte, hrajte sa. Skúste zostaviť hmyzí domček, vtáčiu búdku, navštívte dielničky. Možno vás pri ďalšej návšteve milo prekvapí, čo všetko si malý poslucháč zapamätal. Doma potom spoločne kompostujte – ide to v byte aj v záhrade.

Prvý stupeň

Všetci si iste spomenieme, ako výrazne škola ovplyvnila naše záujmy. Je jasné, že práve s výberom školy si láme hlavu azda každý rodič. Kvalitných programov pre školy existuje dnes veľa a škola by mala tak trochu prevziať vašu rolu, aj čo sa týka ďalšieho ekologického vzdelávania. Zámerne nepíšem plne prevziať, pretože podpora a správne vedenie by malo vychádzať vždy z rodiny. Nie je na škodu si dopredu zistiť, akých programov sa vami vybraná škola zúčastňuje, či organizuje prírodovedné vychádzky, výlety do prírody, ponúka tematicky zamerané krúžky, s akými inštitúciami spolupracuje a podobne.

V tomto veku môžu deti napríklad navštevovať chovateľské krúžky organizované v ekocentre aj na farmách, zúčastňovať sa akcií organizovaných ochrancami prírody, výstav… Vždy majme na pamäti, že nároky, ktoré na deti máme, musia byť primerané ich veku a schopnostiam.

Od druhého stupňa cez pubertu až k dospelosti

Na druhom stupni a ďalej zistíme, ako sa nám celé vedenie k záujmu o starostlivosť o našu planétu vlastne podarilo. Nemusíte doma mať práve víťaza prírodopisných olympiád, ale určite vás poteší, keď zistíte, že deti toho o trvalo udržateľnom rozvoji začínajú vedieť viac ako vy. A iste sa od nich radi priučíte novým poznatkom. Veď ony nás počúvali toľko rokov.

 

5.6.2017 1:03| autor: Gabriela Povýšilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist