Čo robiť, aby zadoček nebolel?

Každá mamička to pozná. Stará sa o pokožku svojho bábätka čo najlepšie, a aj tak k tomu dôjde. Zrazu sa objaví väčšie či menšie začervenanie, pokožka na kritických miestach je zvlhnutá, bolestivá. Bábätko je nepokojné a matka zúfalá. Čo s tým?

Či už používate jednorazové alebo látkové plienky, prebaľovať bábätko by ste mali pomerne často, pretože (zvlášť v teplom letnom počasí) sa môže zapariť zadoček a nožičky. Jemná dojčenská pokožka by nemala byť dlho vo vlhku a v kontakte s močom či so stolicou.

Zakaždým, keď dieťatko prebaľujete, nechajte ho chvíľku rozbalené, aby sa pokožka prevetrala. Deti voľnosť tak milujú! Stačí pod bábätko položiť nepriepustnú podložku a môže sa pretiahnuť, zakopať si nožičkami, staršie sa otočí na bruško a pokožka bude dýchať.

Zo všetkých záhybov a faldíkov dôkladne vytrite nečistoty, genitálie umyte (zvlášť dievčatkám) odpredu dozadu, aby sa do pošvy nezaniesla infekcia. U chlapčekov pozor na genitálie a všetky kožné záhyby. Nezabudnite na kožu pod mieškom a pod penisom, kde je veľmi citlivá pokožka a často tu vznikajú zapareniny.

Skvelým pomocníkom sú vlhčené obrúsky, ktorými ľahko, a pritom dôkladne omyjete dieťatku zadoček i jeho okolie. Pokožku po omytí starostlivo osušte, aby nezostala vlhká. Zadoček môžete ošetriť krémom proti zapareninám a opäť uväzniť do plienky.

Keď koža sčervenie

Keď sa napriek všetkej snahe zapareniny objavia, je dobré konzultovať starostlivosť s pediatrom. Zvlášť, keď nezaberajú osvedčené mastičky. Niekedy totiž nemusí ísť o obyčajné zapareniny, ale o pleseň. Väčšinu plesní u dojčiat spôsobuje pleseň Candida, takže sa infekcie všeobecne nazývajú kandidózy. Candida má rada vlhko, teplo, oslabenú imunitu či narušený povrch.

Čítajte tiež:

Keď je pokožka infikovaná v miestach, ktoré sa zaparujú, teda pri genitáliách, medzi faldíkmi a na slabinách, vznikajú červené miesta s bielymi pľuzgierikmi či pupienkami, ktoré praskajú a vytvárajú sa ďalšie a ďalšie.
Pleseň sa môže šíriť až na podbrušie a telíčko, u chlapčekov môže zasiahnuť i penis a predkožku.

Ak sa vám nebude pokožka vášho potomka zdať v poriadku, nehanbite sa navštíviť lekára. Predpíše antimykotické masti a krémy, niekedy odporučí vyšetrenie zo steru. Niekedy stačí genciánová violeť.

Plač i nechuť k jedlu

Pripravte sa na to, že ďalším sprievodným znakom „nepohody“ bábätka môže byť dočasné nechutenstvo alebo aspoň zhoršený príjem potravy, nepokoj a plačlivosť. Obrňte sa trpezlivosťou, kožné ťažkosti dokážu poriadne potrápiť, ale stav sa upraví a dieťa všetko dobehne.

2.3.2017 12:07| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist