3D a 4D ultrazvuk: Jedinečné stretnutie s bábätkom v brušku

Ultrazvuk poskytuje lekárom možnosť sledovať vývoj a zdravie dieťaťa v maternici a nastávajúcim rodičom šancu vidieť svojho potomka ešte predtým, ako sa narodí. 3D a 4D ultrazvuk dávajú tejto vymoženosti ďalší, ešte reálnejší rozmer.

2D, 3D a 4D. Aký je v tom rozdiel?

Aj keď by sa mohlo zdať, že nová technológia v podobe 3D a 4D ultrazvuku zatláča do úzadia klasický 2D ultrazvuk, nie je to pravda. Pre lekárov je 2D ultrazvuk stále hlavným a najdôležitejším diagnostickým nástrojom v prenatálnej starostlivosti – okrem odhalenia prípadných porúch plodu aj najlepšie vyhodnotí, či máte dostatočné množstvo plodovej vody i to, či je bábätko v správnej polohe.

3D a 4D ultrazvuk je pre vyšetrenie bábätka, samozrejme, tiež veľkým prínosom. Lekári majú možnosť vidieť bábätko omnoho detailnejšie – môžu sledovať nielen pohyb končatín, mimiku a srdcovú činnosť, ale aj v detaile vidieť prípadné povrchové anomálie, napríklad rázštep pery.

profimedia-0042275334-1101x619.jpg

Snímka z 2D ultrazvuku

Pri 3D ultrazvuku je séria klasických dvojrozmerných (2D) obrázkov rekonštruovaná do obrázka 3D a vy tak máte možnosť vidieť takmer reálny plastický obraz svojho dieťaťa.

profimedia-0041464571-1101x619.jpg

Snímka z 3D ultrazvuku

4D zobrazenie vzniká, keď sa k 3D zobrazeniu pridá ďalšia dimenzia – čas. Výsledkom rýchleho snímania 3D obrázkov je tak video v reálnom čase, čiže 3D snímky nie sú statické, ale dajú sa do pohybu a vy vidíte reálny pohyb bábätka.

Čo 4D ultrazvuk nedokáže, je určiť vám hmotnosť a veľkosť bábätka, čo v danej chvíli nie je pre rodičov až také dôležité. Hlavné je, že svoje dieťatko vidia. Počítajte však s tým, že za toto vyšetrenie si priplatíte, ide o nadštandardné vyšetrenie a zdravotné poisťovne ho nehradia.

Kedy je na 3D a 4D ultrazvuk najvhodnejší čas?

Pre zobrazenie celého tela bábätka je najvhodnejšie vykonať vyšetrenie v časnejšom štádiu tehotenstva, približne medzi 12. a 16. týždňom (potom je bábätko už príliš veľké a celé telo sa zobraziť nedá). Pripravte sa však na to, že zobrazenie bábätka v tomto čase nie je také detailné. To od 24. týždňa tehotenstva už môžete vidieť jednotlivé časti tela dieťatka, predovšetkým tváre, oveľa lepšie – vidíte detaily jeho tváre, mimiku.

Ako horná hranica pre vyšetrenie sa uvádza 36. týždeň, niektoré pracoviská však odporúčajú ako najvhodnejšie časové rozmedzie medzi 24. a 29. týždňom, keď je v maternici ešte dostatočné množstvo plodovej vody potrebnej na kvalitné zobrazenie bábätka.

Ako 4D ultrazvuk vyzerá, sa môžete pozrieť na videu. Lekár pri klasickom 2D ultrazvuku vyberie časť tela bábätka, ktorú potom „prevedie“ do 4D zobrazenia.

Ako dlho vyšetrenie trvá a ako sa robí?

Samotné vyšetrenie trvá o trochu dlhšie než klasický 2D ultrazvuk, približne 15 až 25 minút. Robí sa abdominálnou alebo vaginálnou ultrazvukovou sondou – ktorý typ sondy je pre vás vhodnejší, určí lekár.

Aby sa vyšetrenie podarilo, je potrebné mať vyprázdnený močový mechúr a vynechať byste mali i aplikáciu telového mlieka či krému na bruško. Prísť nalačno nie je nevyhnutné.

Čítajte tiež:

Aj napriek týmto opatreniam sa však môže stať, že sa vyšetrenie nakoniec nepodarí. To „hlavné slovo“ má totiž vaše dieťatko. A keď sa rozhodne, že sa nechce ukázať a neuvelebí sa do vhodnej polohy, ktorá je na zobrazenie nutná, alebo sa príliš pritlačí na stenu maternice či placenty, vaša snaha kladný výsledok neprinesie. V tomto prípade lekár vyšetrenie ukončí a ponúkne vám ďalší termín.

„Ja som bola u dcéry na 4D ultrazvuku a nič z toho nemáme. Je tam totiž taká malá podmienka. Bábo nesmie byť ,nalepené‘ na maternici. Ak je, nevyjde to. Pán doktor sa snažil, ako len vedel, aby sa malá trochu posunula, ale ona nemala záujem,“ 🙂 opisuje svoj zážitok mamička Alena.

U mamičky Pavlíny sa však vyšetrenie podarilo. „Ja mám 4-mesačného chlapčeka, a keď som bola v 25. týždni tehotenstva, bola som tiež na 4D ultrazvuku a máme nahraných asi 5 minút. Malý celý čas spinkal. Pohol sa akurát, keď doňho pán doktor štuchol. 🙂 Bol to však len taký nepatrný pohyb a hneď zase zarezával.“ 🙂

Video nenarodeného bábätka ako krásna pamiatka

Pre rodičov je 4D ultrazvuk skutočným zázrakom a nezabudnuteľným zážitkom. Vidia, ako sa ich bábätko usmieva, škľabí, cucá si palec alebo na ne vyplazí jazyk, a to všetko v priamom prenose, ešte v brušku. Budujú si už v tehotenstve k svojmu dieťatku silný vzťah. Už v predstihu sa môžu „podpichovať“, na koho sa ich potomok viac podobá, po kom má krásny nosík. Z vyšetrenia si navyše domov odnesú úžasnú pamiatku v podobe fotografie a niekoľkominútového videa ich dieťatka, ktorá im už navždy bude tieto neopakovateľné chvíle pripomínať.


Článok bol konzultovaný s gynekologičkou MUDr. Radkou Gregorovou
www.ld.cz

Zdroj fotografií a videa: Profimedia, www.youtube.com

16.2.2018 2:15| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist