Ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva

S ultrazvukovým vyšetrením sa počas tehotenstva stretne každá žena minimálne trikrát, zvyčajne aj viackrát. Výhodou tohto vyšetrenia je to, že ide o metódu, ktorá je neškodná tak pre nastávajúcu mamičku, ako aj pre jej plod, a môže sa preto opakovať viackrát.

shutterstock_594048134-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ďalšou podstatnou prednosťou je, že toto vyšetrenie vykonávajú samotní gynekológovia, často priamo vo svojich ordináciách.

Prvým vyšetrením sa po vynechaní menštruácie zisťuje, či je žena tehotná. Pre presnosť sa vykonáva ultrazvukovou sondou zavedenou do pošvy.

Správne uloženie zárodku v maternici sme schopní rozlíšiť už v piatom týždni tehotenstva, teda päť týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie. To, že je zárodok živý, sa dá rozpoznať asi o týždeň neskôr, keď na ultrazvuku vidieť pulzujúce srdce. Už teraz sa dá určiť aj počet vyvíjajúcich sa zárodkov v prípade dvojčiat, trojčiat, atď.

Druhým vyšetrením, ktoré by mala absolvovať každá nastávajúca mamička, je vyšetrenie v rozmedzí dvanásteho až štrnásteho týždňa tehotenstva. Primárnym cieľom tohto vyšetrenia je zistiť, či je plod živý. Ďalší zásadný význam tohto vyšetrenia spočíva v tom, že na jeho základe možno veľmi presne určiť skutočný vek vyvíjajúceho sa plodu. Ak sa bude tento výsledok výraznejšie líšiť od veku počítaného na základe dátumu poslednej menštruácie, mal by byť náležite upravený aj termín pôrodu. Už pri tomto vyšetrení je možné vysloviť podozrenie na niektoré vývojové poruchy. Zreteľné je aj uloženie placenty.

Tretie ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva v osemnástom až dvadsiatom druhom týždni tehotenstva. Overuje sa počet plodov, to, či je plod živý, množstvo plodovej vody a uloženie placenty. Toto vyšetrenie je navyše zamerané na zisťovanie vrodených vývojových porúch. Treba pripomenúť, že nie všetky vývojové poruchy sa dajú odhaliť práve ultrazvukom. Pri vyšetrení je plod postupne prehliadnutý „od hlavy po päty“. Pre zdarný priebeh vyšetrenia je nutný kvalitný ultrazvukový prístroj, dostatok času, pričom tridsať minút nie je žiadna výnimka, a pokojná atmosféra.

Čítajte tiež:

Štvrté vyšetrenie by sa malo vykonať v tridsiatom až tridsiatom druhom týždni tehotenstva. Zamerané je predovšetkým na monitorovanie rastu plodu, placenty, množstvo plodovej vody. Dajú sa zachytiť niektoré z vývojových porúch, ktoré ešte neboli pri predchádzajúcich vyšetreniach očividné. Pri tejto príležitosti sa niekedy vykonáva aj vyšetrenie takzvaným „Dopplerom“, pri ktorom počuť tok krvi cievami plodu, alebo pupočnou šnúrou, alebo sú tieto cievy farebne zobrazené na monitore ultrazvukového prístroja.

Pri normálnom priebehu tehotenstva už nie sú ďalšie vyšetrenia ultrazvukom nutné. Sú však i také situácie, keď sa ultrazvukové vyšetrenie vykonáva v pravidelných intervaloch až do pôrodu.

20.12.2022 2:55| autor: Miloš Velemínský | zdroj: Článok bol napísaný s lekárom UTZ.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist