Vracanie a nevoľnosť: Prečo tehotné ženy trpia?

Asi každá tehotná žena si niekedy položila otázku, prečo sa nepríjemné stavy nazývajú ranná nevoľnosť, keď u niektorých trvajú celý deň. Záhadnejšie sú však dôvody, prečo tehotenstvo sprevádza toľko nepríjemných stavov. Mnohé z nich sú totiž neobjasnené. V dnešnom článku vám prezradíme tých najnepravdepodobnejších vinníkov a pozrieme sa aj na dôsledky príliš silnej nevoľnosti.

Lekári namiesto pomenovania „ranná nevoľnosť“ používajú označenie „nevoľnosť a vracanie v tehotenstve“. Pre niektoré ženy sú symptómy skutočne najhoršie ráno a v priebehu dňa poľavia, ale väčšinu žien nepríjemné pocity sprevádzajú celý deň. Niektoré zasa majú tú smolu, že si svoje nevoľnosti vytrpia ešte aj na pôrodnej sále. Intenzita príznakov je pritom individuálna.

„Ranná nevoľnosť“ postihuje asi tri štvrtiny tehotných žien v prvom trimestri. Približne polovica trpí nevoľnosťou a vracaním, štvrtina iba nevoľnosťou a posledná štvrtina sa môže radovať z priazne osudu, pretože žiadne problémy nepociťuje. Nepríjemné stavy zvyčajne prichádzajú okolo šiesteho týždňa tehotenstva, ale môžu sa začať objavovať už po štyroch týždňoch.

Čo spôsobuje nevoľnosť a vracanie?

Príčina nevítaných stavov počas tehotenstva nie je úplne jasná. Pravdepodobne sú výsledkom hneď niekoľkých fyzických zmien, ktoré prebiehajú v ženskom tele. Možné príčiny sú:

  • Humánny choriový gonadotropín (hCG). Ide o hormón, ktorého hladina sa prudko zvýši v rannom tehotenstve. Je to jeden z prvých ukazovateľov, že je žena tehotná. Tento hormón sa tak pre svoje načasovanie stáva hlavným podozrivým, pokiaľ ide o rannú nevoľnosť.
  • Estrogén. Ďalší hormón, ktorý kulminuje v tele tehotnej ženy.
  • Zlepšujúci sa čuch a vyššia citlivosť na pachy. To je známa vec. Filmová hrdinka na rodinnej večeri zacíti pečené kurča a už beží na onú miestnosť. Niektoré vône okamžite a spoľahlivo vyvolajú dávivý reflex.
  • Stres. Niektoré výskumy naznačujú, že nevoľnosť a vracanie v priebehu tehotenstva sú odpoveďou a reakciou na stres. A naopak – neustále vracanie môže vyvolať stres.

Sú niektoré ženy na rannú nevoľnosť náchylnejšie?

O tom, že si zrejme počas tehotenstva „užijete“, svedčia nasledujúce faktory:

  • Čakáte dvojčatá alebo viacorčatá. Nie je to ale stopercentne isté. Niektoré ženy, ktoré čakali viac detí, nevoľnosť takmer vôbec nepostretla.
  • Trpeli ste rannou nevoľnosťou počas predchádzajúceho tehotenstva.
  • Zažili ste nevoľnosť a vracanie ako vedľajší efekt antikoncepčných tabletiek, čo mohlo byť spôsobené reakciou vášho organizmu na estrogén.
  • Na nevoľnosť vás predurčujú vaše genetické dispozície. Ak počas tehotenstva trpela vaša matka alebo sestra, je zvýšená pravdepodobnosť, že ju budete zažívať aj vy.
  • Trpíte migrénami a bolesťami hlavy.
  • Čakáte dievčatko. Jedna štúdia preukázala, že častá a dlhotrvajúca nevoľnosť v prvom trimestri môže znamenať, že sa vám narodí dievča.

Čítajte tiež:

Aký dopad má nevoľnosť na plod?

Mierna až stredne ťažká nevoľnosť a vracanie obyčajne vaše dieťa neohrozí, ak veľa pijete a udržíte v sebe aspoň časť toho, čo zjete, aj keď v prvom trimestri nepriberáte. Vo väčšine prípadov sa vám chuť jesť čoskoro vráti a vy začnete priberať.

Ak vám nevoľnosť bráni jesť nutrične vyváženú stravu, uistite sa, že dostanete živiny, ktoré potrebujete – napríklad formou vitamínov. Okrem toho je nutné viac dbať na pitný režim, pretože dehydratácia predstavuje veľký problém. Pri častom vracaní je potrebné snažiť sa aspoň niečo vypiť.

Ťažké a dlhodobé vracanie zvyšuje riziko predčasného pôrodu a nízkej hmotnosti dieťaťa. 

Ak netrpím nevoľnosťou, potratím?

To nebolo potvrdené. Aj keď niektoré štúdie ukázali, že u žien, ktoré v tehotenstve trpeli nevoľnosťou, sa vyskytlo len zanedbateľné množstvo samovoľných potratov. Potvrdzovalo by to teóriu o tehotenských hormónoch ako pôvodcoch nevoľnosti. Ak sa dieťa alebo placenta nevyvíja správne, organizmus obsahuje menej hormónov. A naopak – viac tehotenských hormónov v tele pravdepodobnosť nevoľnosti a vracania zvyšuje.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist