Keď imunita bráni počatiu

Terčom pozornosti imunitnej sústavy nie sú len choroboplodné zárodky, ale všetko, čo je pre telo cudzorodé. Pre lekárov vykonávajúcich transplantácie nie je najväčší problém prišiť pacientovi cudziu obličku, ale presvedčiť jeho telo, aby ju jeho organizmus prijal. O to záhadnejšie je prežívanie plodu v matkinom tele. Veď zárodok dieťaťa je spolovice zložený z otcovho, teda pre matku cudzieho „materiálu“.

A napriek tomu plod v matkinom tele nebýva imunitou zničený. Na jeho ochranu slúži dômyselná sústava riadiaca imunitné deje vnútri maternice. Ak všetko funguje správne, žena počne, donosí a porodí zdravé dieťa. Lenže ani príroda sa nevyvaruje chýb a zložitá regulačná sústava môže zlyhať.

Čo je to imunitný dozor

Imunitný dozor vnútri ľudského tela má mnoho povinností, ktoré možno zhrnúť do jednej podmienky – šetriť vlastné zdravé tkanivá a zároveň napádať a odstraňovať všetko ostatné.

To znamená nielen choroboplodné zárodky, ale i poškodené (zostarnuté, opotrebované, infekciou napadnuté alebo nádorovo zvrhnuté) tkanivá vlastného tela. Aby imunita rozoznala „svoje“ od „cudzieho“, vykonáva sa počas zrenia imunitnej sústavy (u človeka približne v čase narodenia) čosi ako „inventarizácia“ vlastných tkanív.

Kľúčovým orgánom tohto procesu je brzlík (detská žľaza) a výsledkom akýsi „súpis“ látok telu vlastných. Čokoľvek sa vo vnútornom prostredí tela objaví neskôr, sa považuje za cudzie a stáva sa terčom imunitných dejov.

Princíp zdanlivo jednoduchý však skrýva nejedno úskalie. Napríklad práve zrelé pohlavné bunky – spermie u chlapcov a vajíčka u dievčat – sa objavujú v tele až okolo puberty, dlho po ukončení imunologického zrenia. Imunitná sústava ich teda všeobecne vníma ako cudzie a vo vlastnom tele môžu prežiť opäť len vďaka mnohým zvláštnym ochranným opatreniam.
Stačí chyba v riadení a pohlavné bunky môže napadnúť vlastná imunita. Následky závisia od sily „útoku“ – od mierneho, len laboratórne zistiteľného poškodenia až po úplné zničenie zárodočného tkaniva, ktoré je, našťastie, vzácne.

Čítajte tiež:

Nádej pre neplodné páry

Neplodnosť je alarm, že v tele nie je všetko v poriadku. Málokedy má neplodnosť jedinú príčinu. Príčiny neplodnosti môžu byť anatomické, hormonálne či genetické. A aj imunitné.

Partnerský nesúlad tiel, ako sa poruchám párovej imunity hovorí, sa podieľa na vzniku sterility u každej piatej dvojice, ktorej sa nedarí mať deti. Ženy buď vôbec neotehotnejú, alebo opakovane potratia, i keď sú obaja partneri zdraví.

Nádej pre tieto „neladiace“ páry je reprodukčná imunológia. Je to mladý odbor, ktorý sa začal rozvíjať v posledných desiatich až pätnástich rokoch. Zaoberá sa vzťahmi imunitnej sústavy k zrelým pohlavným bunkám, k spermiám a vajíčkam, ale i tkanivom plodu.

V súčasnosti sú takéto pracoviská v Česku, kde sa zisťujú príčiny párovej neplodnosti – Imunologické laboratórium (IBL) v pražskom Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa a Poradňa pre imunológiu reprodukcie na Gynekologicko-pôrodníckej klinike lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Plzni. Na Slovensku sa touto problematikou zaoberá UPJŠ LF – tkanivová banka v Košiciach.

V pražskom laboratóriu stanovujú ako jediní bunkovú imunitu proti spermiám a u žien proti bunkám plodového lôžka (trofoblastu) – ktoré sa často spolupodieľajú na potratoch a neúspechoch pri pokusoch o mimotelové oplodnenie.

Asistovaná reprodukcia nezmôže všetko

Zoznámili sa pred šiestimi rokmi. Ich túžba mať čo najskôr deti, aby ich ešte stačili vychovať, bola pochopiteľná. Veď Jana mala už dve z prvého manželstva.

„Najskôr dlho nič, potom som otehotnela a potratila. Nechápali sme to, veď všetky výsledky boli perfektné,“ hovorí sympatická blondínka. „Na čas sme to hodili za hlavu, povedali sme si, že príroda si pomôže sama,“ doplňuje Ján.

„Potom sme sa pokúšali mať dieťa zo skúmavky, ale nevyšiel ani tretí pokus. Ani nám nikto nevysvetlil prečo,“ rozprávajú smutne. „A teraz je už asi neskoro.“

„Čoraz viac neplodných párov vníma svoju jedinú perspektívu v asistovanej reprodukcii,“ tvrdí imunológ Jindřich Madar z imunobiologického pracoviska Ústavu pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe-Podolí.

„O deťoch zo skúmavky sa veľa píše a hovorí, ale táto náročná metóda sa zďaleka nehodí pre všetky neplodné páry. Navyše si ľudia myslia, že skúsiť otehotnieť prostredníctvom asistovanej reprodukcie je tá najrýchlejšia možnosť, ako napraviť svoju neplodnosť. Mýlia sa. Tí, ktorí nemajú vyliečenú imunitu, sa môžu pripraviť o drahocenný čas.

Fáza vyšetrovania a liečby na gynekológii by však nemala trvať dlhšie než rok.
Ak nenastane náprava, treba poslať dvojicu na podrobnejšiu diagnostiku, kde zhrnú výsledky od mikrobiológa, genetika, endokrinológa a cytopatológa. Imunológ potom môže spresniť príčiny a navrhnúť liečebnú stratégiu,“ hovorí lekár.

S plodnosťou má problém približne 10 – 15 % dvojíc. Muži sa na sterilite párov podieľajú spolovice. Asi u pätiny párov, ktoré sa márne pokúšajú priviesť na svet potomka, sa vôbec neodhalí príčina. Tie páry sú zaradené do tzv. nevysvetliteľných (idiopatických) neplodností. A polovica z nich ide na účet nesprávne smerovanej imunity.

Na imunologické príčiny neplodnosti treba myslieť v prvom rade u žien trpiacich nejakou autoimunitnou chorobou (systémový lupus erytematodes, juvenilná artritída, niektoré poruchy funkcie štítnej žľazy, niektoré typy cukrovky). Aj autoimunitné poruchy tvorby a funkcie spermií sú častejšie u mužov trpiacich nejakou celkovou poruchou imunity.

Podľa MUDr J. Madara každoročne narastá počet bezdetných dvojíc, ktoré túžia po dieťati, asi o desaťtisíc. O ženu sa stará gynekológ, mužskú stránku veci zabezpečuje andrológ alebo sexuológ, ale ich súčinnosť niekedy viazne a cesta neplodného páru k nám je zbytočne dlhá.

6.10.2015 12:36| autor: Radka Borovičková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist