Zdravé prsia

Rakovina prsníka je na Slovensku najčastejším nádorovým ochorením žien. Preto by si mala každá žena aspoň raz za dva roky nájsť čas na vyšetrenie prsníkov. Bezbolestné vyšetrenie trvá iba niekoľko minút, ale môže zachrániť život. Čím skôr sa choroba odhalí, tým optimistickejšie sú vyhliadky na jej vyliečenie.

Rakovina prsníka postihuje väčšinou ženy po menopauze, v poslednom čase však stúpa počet ochorení aj u mladších žien. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných vyše dvetisíc nových prípadov. Pri skorej diagnostike je úspešnosť liečby až 95-percentná.

Samovyšetrenie

Na včasnom odhalení nádoru sa môže žena aktívne sama podieľať tým, že si raz mesačne, najlepšie hneď po skončení menštruácie, keď sú prsia bez výraznejších hormonálnych vplyvov, prsníky dôkladne prezrie a prehmatá. Všímať si treba aj zmeny farby kože na prsníku, jej zvráskavenie, uzlíky, zhrubnutie tkaniva, zväčšenie alebo zmenšenie jedného prsníka, výtok hnedastej alebo krvnej tekutiny z bradavky či vťahovanie bradavky.
„Ženy, ktoré si samy vyšetrujú prsníky, pristupujú k svojmu zdraviu zodpovednejšie a aj prípadná choroba je tak skôr odhalená a lepšie liečiteľná,“ hovorí doktorka Marisa Weissová z Pensylvánskej univerzity. Súhlasí s ňou aj Cliff Hudis, riaditeľ Breast Cancer Medicine Service v New Yorku. Tvrdí, že ide o dôležitú preventívnu a diagnostickú metódu. Doktorka Weissová dodáva, že približne 20 percent rakoviny sa objaví pomocou telesného vyšetrenia. Rovnaký názor má aj doktor Vladimír Bella, primár mamologického oddelenia Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. „Ak pacientka robí túto prevenciu pravidelne a pozná svoje prsia, vie si vyhmatať aj nádor,“ hovorí. Podľa neho však po objavení hrčky v prsníku netreba robiť žiadnu paniku. Väčšinou ide o cysty.

Prehmatávanie, mamografia a sono

Okrem samovyšetrovania by mal každej žene prsia pohmatom vyšetrovať aj gynekológ v rámci preventívnej prehliadky. Ďalšou vyšetrovacou metódou je sonografia, ktorá má svoj význam najmä u mladších žien do štyridsiatky, ktoré ešte majú v prsníkoch veľa hutného aktívneho žľazového tkaniva. Ním röntgenový lúč mamografu preniká v menšej miere a ultrazvuk tak má zvyčajne lepšiu výpovednú hodnotu. V prípade podozrivého nálezu je najspoľahlivejšia kombinácia oboch vyšetrovacích metód.
Po štyridsiatke má každá žena raz za dva roky nárok na preventívne mamografické vyšetrenie. Pri mamografii ide o šetrné röntgenové žiarenie. Mladšie ženy posiela lekár len na sonografiu. Pri vyšetrení si žena ľahne na lôžko, jednu ruku si dá pod hlavu. Lekár nanesie gél, urobí sonografické vyšetrenie oboch prsníkov a skontroluje aj uzliny v podpazuší. Celá procedúra trvá približne desať minút. Výhodnejšie je navštevovať vždy jedno zariadenie, ktoré má zavedený informačný systém a snímky sa archivujú. Tak je možné urobiť porovnanie vyšetrení a odhaliť aj tie najmenšie zmeny.

Optimizmus ako prevencia

Optimistický pohľad na svet vraj znižuje riziko rakoviny prsníka až o 25 percent. Štúdiu na túto tému robili izraelskí vedci. Skúmali 250 žien vo veku od 25 do 45 rokov, ktoré trpia rakovinou prsníka, a zisťovali, aký bol ich postoj k životu pred ochorením. Analýza ukázala, že medzi životným postojom a ochorením existuje súvislosť. Optimistky svojím postojom riziko znižujú až o štvrtinu.

Pomôže očkovanie?

Riziko ochorenia možno znížiť zdravou životosprávou. Ženy s nadváhou, najmä tie po prechode, sú totiž vystavené až dvakrát väčšiemu riziku ako tie, ktoré dodržiavajú správnu životosprávu. Svoju úlohu však zohrávajú aj gény. Ak sa v rodine rakovina prsníka vyskytla, prevencii je potrebné venovať zvýšenú pozornosť.
Najnovšie sa začína hovoriť aj o možnosti predchádzať rakovine prsníka očkovaním. Vakcína, ktorej klinické testy sa dokončujú, znížila úmrtnosť o polovicu. Stále však existujú isté otázniky. Už skôr boli testované vakcíny, pri ktorých sa predpokladal významný liečebný účinok. Klinické testy však ich prospešnosť nepotvrdili. Výskumný tím z Brooke Army Medical Center v San Antoniu v Texase pod vedením doktorky Lindy Benavidesovej sa zameral na pacientky, ktoré na rakovinu ochoreli a existovalo riziko, že sa môže vrátiť. Vakcináciu podstúpilo 92 žien, 71 nebolo experimentálnou vakcínou liečených. U očkovaných došlo k posilneniu imunity. Výsledky hodnotili po troch mesiacoch. Približne šestine pacientok sa rakovina vrátila, ale ich úmrtnosť oproti tým, ktoré očkované neboli, poklesla o polovicu.

Odporcovia samovyšetrovania

Odborníci však nie sú v názore na samovyšetrenie jednotní. Jeho odporcovia tvrdia, že je to nezmysel a stres, ktorý žena pri samovyšetrení prežíva, môže mať na ženy skôr negatívny než pozitívny vplyv.
Dáni o tejto téme robili dokonca štúdiu. Tá za negatívny vplyv považuje predovšetkým situácie, keď si žena nájde hrčku, ktorá však vôbec nie je rakovinou. „V Dánsku sa samovyšetrovanie prestalo odporúčať, pretože nikdy nebolo preukázané, že by malo na prevenciu rakoviny prsníka nejaký vplyv a na ženy mal predovšetkým negatívny vplyv,“ píše v magazíne ABC News Peter Gotzsche, riaditeľ Nordic Cochrane Centre a profesor medicíny na univerzite v Kodani.
So štúdiou súhlasí aj doktor David Euhus z University of Texas Southwestern Medical Center v Dallase.
„Mám veľa pacientok, ktoré mi povedali, že pri samovyšetrovaní mávali úzkosť,“ povedal.
Proti nim stoja lekári, ktorí sú presvedčení o tom, že jeho neodporúčanie je veľká nezodpovednosť.

Zdroj: Žurnál

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist