Unikátny zdroj

Pred pôrodom sa krvotvorné kmeňové bunky sťahujú do kostnej drene prostredníctvom krvného obehu, ktorého súčasťou sú aj žily a cievy v pupočnej šnúre. To je hlavný dôvod, prečo je pupočníková krv bohatá na mladé a vitálne krvotvorné kmeňové bunky.

zamrazovaci_vak-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Krv je pre život nevyhnutná. Dopravuje živiny a kyslík do celého organizmu a zároveň odvádza odpadové látky. Okrem iného transportuje bunky i rôzne chemické látky, napríklad hormóny, medzi tkanivami zabezpečuje výmenu. Zatiaľ čo jediným sídlom krvotvorby u detí i dospelých je kostná dreň, počas vnútromaternicového vývoja je to inak. V tomto období prebieha v tele plodu čulý ruch. Krvinky sa tvoria na viacerých miestach, okrem iného dokonca aj v pečeni či slezine.

Pred očakávaným pôrodom sa krvotvorné kmeňové bunky sťahujú do kostnej drene prostredníctvom krvného obehu, ktorého samozrejmou súčasťou sú aj žily a cievy v pupočnej šnúre. To je hlavný dôvod, prečo je pupočníková krv bohatá na mladé a vitálne krvotvorné kmeňové bunky.

Mnohostranné využitie

Pupočníková krv sa v súčasnosti používa na liečbu viac než 70 diagnóz, medzi ktoré patria akútne a chronické leukémie, neuroblastóm a iné nádory nervových tkanív, aplastické anémie alebo iné poruchy krvotvorby, metabolizmu či imunity. Primárnym cieľom jej liečebného použitia je obnova krvotvorby po zlyhaní kostnej drene, ale v rámci výskumu sa s pozitívnym výsledkom využíva už aj na liečbu diabetu I. typu, detskej mozgovej obrny či nedokysličení mozgu pri narodení. Existujú diagnózy, pri ktorých pomáha výlučne vlastná (autológna) pupočníková krv. Ale sú i také ochorenia, na ktoré sa aplikuje darovaná (alogénna).

Užitočný čin

Slovenskí lekári majú skúsenosti s realizáciou súrodeneckých transplantácií pupočníkovej krvi. Použili ju už pre malých pacientov s ochoreniami ako chronická leukémia, Blackfan-Diamondova anémia, adrenoleukodystrofia a aplastická anémia. Vlastná pupočníková krv pomohla päťročnému Andrejkovi z Levíc, ktorý aj vďaka nej vyhral boj nad mozgovým nádorom. Či sa už rodič rozhodne pre autológny odber pupočníkovej krvi, alebo ju daruje do verejného registra, učiní unikátne rozhodnutie na celý život.

V prvom prípade zabezpečí poistku pre vlastné dieťa, ktorá mu pri závažnom ochorení môže výrazne zvýšiť šance na uzdravenie. V druhom prípade posunie vzácny zdroj krvotvorných kmeňových buniek niekomu, kto na transplantát čaká. V súčasnosti je v medzinárodných registroch združených 107 baniek pupočníkovej krvi, pričom počet jednotiek pripravených na transplantáciu presiahol číslo 400-tisíc. V privátnych bankách je zamrazených vyše milióna jednotiek, ktoré čakajú na svoje využitie.

Pupočníková krv dosiaľ pomohla zhruba 20-tisíc ľuďom. Pritom nelieči len deti. Najnovšie údaje potvrdzujú, že viac než polovica jej príjemcov sú dospelí ľudia.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist