Bolí vás hlava? Skúste tantru

Mávate migrény? Cítite sa večne nespokojná? Vinníkom môže byť váš sexuálny život. Ako teda lepšie, hlbšie a duchovnejšie prežiť svoju sexualitu? Prežívať uspokojivé milovanie plné lásky a vzájomného obdivu? Jednou z ciest, ktorá nás môže doviesť k zlepšeniu nielen tejto stránky života, je tantra joga.

Na prvý pohľad sa to nemusí zdať jasné, ale práve sexualita v sebe ukrýva bohaté zdroje pre vnútorné sebapoznanie. Tantra sa zaoberá kontrolou nášho sexuálneho potenciálu, čo môže viesť k veľkému sebazdokonaleniu a nájdeniu zdrojov vlastnej vitality.

Sexualita na Západe i Východe

Na Západe, a teda i v našom kultúrnom prostredí, ktoré tradične vychádza z kresťanskej puritánskej morálky, sa sexualita považuje za niečo nečisté a odsúdeniahodné. I dnes, po dávno minulej sexuálnej revolúcii šesťdesiatych rokov, nás tieto postoje ovplyvňujú a kazia nám city a zážitky spojené so sexualitou. Všetko potlačené má však tendenciu nakoniec sa prejaviť, a o to silnejšie. Sme svedkami aj druhého pólu sexuality v našej kultúre, sexuality úplne neviazanej, odosobnenej a cynickej. Mnohí ľudia tak majú k sexualite skôr rozporuplný (ambivalentný) vzťah.

Sexualita ako akt ducha

Východ mal k sexualite iný vzťah. Považovala sa totiž vždy za prirodzenú súčasť života, bola však zároveň oveľa duchovnejšia, napriek tomu (alebo práve preto!) však nie tabuizovaná. V tantre sa sexualita uctieva v najvyššom zmysle tohto slova ako oslava, tvorivý akt, naozajstné umenie pozdvihnuté k absolútnu. Pohlavný akt sa stáva hlbokým milostným splynutím, formou meditačnej disciplíny. Obraz muža a ženy v milostnom spojení sa nepovažuje za nečistý. Naopak, je obrazom naozajstného kozmického rituálu.

Indovia ženu vždy hlboko uctievali a považovali sexuálne spojenie s ňou za najkrajšiu prax, za čistý duchovný akt. V tomto smere sú tantrické texty jasné: „Bez lásky nemôžeme nájsť Boha.“

Mužský a ženský princíp

Tantra pracuje so zákonitosťami dvoch kozmických princípov, mužského a ženského, ktoré na seba neustále vzájomne pôsobia, tvoria a neprerušovane vstrebávajú celé stvorenie. V každom z nás prevláda jeden princíp, zároveň v sebe však nosíme aj princíp druhý, ktorý môžeme rôznym spôsobom rozvíjať a cibriť.

Premena sexuálnej energie

Sexualita a milovanie, to je silný moment v ľudskom živote, pretože predstavuje maximálnu intimitu a zblíženie. Vďaka príťažlivosti dvoch ľudí sa uvoľňuje veľké množstvo energie a sily. Tak je zaistené pokračovanie ľudského rodu. Ale zároveň to predstavuje veľký potenciál energie využiteľný v individuálnom živote.

Tento potenciál sa postupne vyčerpáva prostredníctvom ejakulácie a menštruácie (každý muž má k dispozícii určitý obmedzený – i keď obrovský – počet spermií, každá žena sa už rodí s určitým počtom vajíčok, ktoré postupne v plodnom veku dozrievajú). Možno by stálo za zamyslenie, prečo muži bývajú po milovaní ospalí a unavení, ženy pri menštruácii podráždené a ubolené? Tantra ponúka techniky, ako sa s obidvomi naučiť šetrne zaobchádzať prostredníctvom viac-menej dokonalej „kontroly sexuálneho potenciálu“. Dochádza pri nej k sublimácii sexuálnych energií, respektíve ich zachovania a využitia na vyššie účely. To však nevylučuje neopísateľne krásny zážitok z intímneho styku.

Čítajte tiež:

Milovanie podľa tantry

Prospešné pre vitalitu muža i ženy je dlhšie, predlžované milovanie, so zadržiavaním mužského orgazmu. Keď sa muž naučí vyvrcholenie odďaľovať, bude postupne prežívať pri styku čoraz intenzívnejšiu rozkoš sprevádzanú pocitmi, ktoré sa budú podobať na ženský orgazmus, ktorý je o niečo hlbší než mužský. K ovládnutiu tohto umenia treba relatívne veľké úsilie, ktoré sa však vráti v podobe zážitkov dosiaľ nepoznaných.

Slávne osobnosti praktizujúce tantru

Na rozdiel od iných rockových hviezd Sting žiari na javisku i v každodennom živote. Od roku 1991 ho priťahovala joga. Veľkú časť svojej energie a času venoval spočiatku karmajoge – službe svetu. Po nejakom čase začal skoro každý deň praktizovať dve hodiny i hathajogu. S prekvapením zistil, že tak, ako mu hovoril jeho učiteľ, čas sa rozťahuje, aby obsiahol dobu týchto cvičení. „Ak praktizujem skoro ráno ásany a pránájámu, mám viac energie na celý deň. Dokážem viac vecí. Moja myseľ je pokojnejšia. Najzaujímavejšie je, že začínam poznávať svoje telo a chápať, že určité fyzické bloky sú výsledkom niektorých psychických problémov.“

Dopočul sa, že niektoré jogínske techniky veľmi pomáhajú aj v sexuálnej oblasti, keď umožnia kontrolu ejakulácie, tým predĺžia milovanie a umožnia využiť prebytok energie blahodarným smerom. Dlho neurobil žiadne verejné vyhlásenie o tom, ako dlho sa vie neprerušovane milovať jogínskym spôsobom, s plnou kontrolou sexuálneho potenciálu, aby zbytočne nevyvolával závisť. Nedávno však povedal, že keď mu čas dovolí, miluje sa osem hodín s prestávkou na jedlo po štyroch hodinách.

Pôvabná herečka Raquel Welchová je vo veku, keď väčšina žien je babičkami a už sa odváži snívať len o dobrodružstvách svojich vnukov. Pre ňu sa však čas akoby zastavil. Málokto vie, že jej dokonalé telo a žiarivá tvár, nedotknuté plastickou operáciou, a jej optimizmus sú rovnakého pôvodu ako u Stinga. Raquel sa pýta svojich obdivovateliek: „Ak je vaším cieľom ako ženy totálna krása a skvelá nálada, prečo nehľadáte zdroj tohto všetkého v joge? Niektoré ženy sa snažia zabudnúť, že majú telo. Ale ak sa o telo nestaráme, začne sa správať ako opustené dieťa.“

Raquel priviedol k joge obdiv nad mladistvosťou herečky Mae Westovej. Začala sledovať jej život a zistila, že praktizuje jednu východnú formu milovania, vďaka ktorej si udržiava svoju vitalitu a krásu až do veku, v ktorom sa väčšina žien cíti stará. Po dvoch rokoch sa stretla so svojím idolom a slávna herečka sa stala jej učiteľkou.

Raquel priznáva, že bolo dosť ťažké nájsť partnera, ktorý by chcel trénovať s jej pomocou, aby získal kontrolu nad svojou erotickou energiou, ale keď prišli prvé úspechy, jej prekvapenie nemalo hraníc. „Šťastie, ktoré cítime pri každej milostnej hre, rastie našimi nežnosťami a láskou k vrcholu oddanosti, ktorá je ťažko predstaviteľná aj pre ten najharmonickejší pár, ktorý nepozná tantru. Hodiny sme zostali ponorení v nekonečnej radosti, pri ktorej sme sa rozpustili jeden v druhom. Šťastie, ktoré sme cítili v takom stave, bolo opojné a my sme nevychádzali z úžasu. Objavovali sme jeden na druhom postupne blahodarné zmeny. Spojenie medzi nami a úprimnosť, s ktorou sme sa vyjadrovali, mimoriadne zväčšovali naše šťastie. Telepatická komunikácia medzi nami prišla sama od seba a vnútorne sme cítili, akoby sme sa stali jeden druhým.“


Zdroj: www.jogin.cz

8.9.2017 1:20| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist