Pupočníková krv v zahraničí

Každoročne sa vo svete uskutoční viac než 4 000 transplantácií pupočníkovej krvi. Za každou z nich je ľudský príbeh, nádeje na uzdravenie, plány do budúcnosti.

Situácia v Európe

Pozrime sa zblízka na náš kontinent. Práve tu, konkrétne vo Francúzsku, odvážni lekári pod vedením doktorky Eliane Gluckmanovej vykonali prvú transplantáciu pupočníkovej krvi. Paradoxne išlo o amerického pacienta Matthewa Farrowa, ktorý za život zachraňujúcou terapiou pricestoval spolu s rodinou. Darkyňou vzácneho zdroja krvotvorných buniek bola jeho malá sestra, vďaka ktorej sa chlapec vyliečil z Fanconiho anémie. Táto diagnóza je len jednou z 80 ochorení liečiteľných transplantáciou buniek z pupočníkovej krvi.

Zdravie sa týka všetkých

Prvá liečba vlastnou pupočníkovou krvou sa konala roku 1998 v Brazílii. Bola použitá pre dievčatko s nádorom mozgu. Európa si na takúto liečbu musela počkať do roku 2004, a zaujímavosťou je, že sa uskutočnila na Slovensku. Pacientom bol niekoľkomesačný chlapček s nádorom mozgu – meduloblastómom. Rovnakou diagnózou trpelo dnes už štvorročné španielske dievčatko Alba, ktoré túto terapiu úspešne podstúpilo pred dvoma rokmi.

Takýchto príbehov je veľa. Treba však spomenúť, že najväčší počet detí, ktoré boli liečené vlastnou pupočníkovou krvou v Európe žije v Nemecku. Lekári sa tu totiž v rámci klinických štúdií dlhodobo zaoberajú liečbou cukrovky 1. typu a neurologických porúch. V centre záujmu amerických špecialistov sú okrem juvenilnej cukrovky najmä detská mozgová obrna a traumatické poškodenia mozgu.

Medzičasom publikovali niekoľko štúdií, ktoré do budúcnosti môžu zmeniť pohľad na liečiteľnosť týchto stavov. V USA pôsobí niekoľko desiatok bánk i registrov pupočníkovej krvi a vykonáva sa tu vysoké percento transplantácií. Najprogresívnejšou krajinou v tejto oblasti sú však Japonci, kde je pupočníková krv preferovaná pred inými zdrojmi krvotvorných buniek, teda kostnou dreňou a periférnou krvou. O popularite tohto „elixíru“ svedčí aj fakt, že pupočníkovú krv svojho syna do verejného registra venovala aj samotná princezná Kiko.

Mimochodom, príjemcami nie sú len deti. Polovicu z nich tvoria dospelí pacienti.
V súčasnosti medzi najväčších „vývozcov“ pupočníkovej krvi na transplantácie podľa výročnej správy WMDA (medzinárodná asociácia odborníkov zaoberajúcich sa transplantáciou krvotvorných buniek) za rok 2009 štatisticky patrí Španielsko, Nemecko, Taliansko, Francúzsko a Belgicko. Najviac využívajú pupočníkovú krv z verejných registrov na transplantácie Spojené štáty americké a Francúzsko.

21.7.2011 10:32| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist