Očkovanie proti pneumokokom

Je očkovanie proti pneumokokom potrebné? Je povinná a plne hradená vakcína dostatočná? Na obidve otázky jestvuje jednoduchá odpoveď – áno.

Na druhej strane asi tieto odpovede potrebujú vysvetlenie. Pneumokok (odborne streptococcus pneumoniae) je baktéria, ktorá je bežnou súčasťou našich dýchacích ciest. Odhaduje sa, že v detských kolektívoch, napríklad v škôlkach, je približne každé druhé dieťa nositeľom pneumokokových baktérií.

Za normálnych okolností pneumokoky osídľujú len horné dýchacie cesty, možno ich teda nájsť najmä v nosových dutinách. Odlišná situácia však nastáva, ak sa pneumokokové baktérie dostanú do prostredia imunitne oslabeného. Tu sa mikróby pneumokokov začnú množiť v prínosových dutinách alebo v strednom uchu.

Vzniká zápal a tvorí sa nepríjemný hnisavý hlien. Agresívne mikróby prenikajú do krvi a šíria sa na ďalšie miesta organizmu, kde vyvolávajú viaceré závažné ochorenia. Výsledkom činnosti invazívnych pneumokokov môže byť napríklad zápal mozgových blán, zápal pľúc, sepsa (otrava krvi), ale aj ďalšie ochorenia. Najčastejšou pneumokokovou nákazou je akútny zápal stredného ucha (otitis media), veľmi bolestivé ochorenie, ktoré môže viesť aj k trvalému poškodeniu sluchu.

Väčšina ochorení spôsobených invazívnymi kmeňmi pneumokokov si vyžaduje hospitalizáciu a špecifickú starostlivosť neraz aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Niektoré pneumokokové kmene dnes majú zvýšenú antibiotickú rezistenciu, to znamená, že na ich vyliečenie nezaberajú antibiotiká, alebo ak, tak vo veľkých dávkach.

„Zavedenie plošného očkovania proti pneumokokom je významným preventívnym krokom v pediatrii s celospoločenským dopadom, či už prostredníctvom priamej ochrany očkovaných detí, ako aj nepriamej ochrany starších generácií v dôsledku zníženia cirkulácie vakcinálnych kmeňov obsiahnutých vo vakcíne,“ hovorí doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, z Kliniky detí a dorastu Jeseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

„Očkovanie výrazne znížilo aj počet zápalov stredného ucha, ktoré patria medzi najčastejšie a najnepríjemnejšie infekcie u malých detí a dojčiat. Tieto infekcie predstavujú zároveň aj rizikový faktor pri vzniku závažných invazívnych ochorení (zápal mozgových blán, sepsa, septický šok).“

Očkovanie proti pneumokokom prináša pozitívne výsledky v znížení výskytu závažných invazívnych foriem ochorení vyvolaných pneumokokmi. To je teda to prvé áno – chrániť sa proti pneumokokovým infekciám je užitočné a potrebné.

Rodičia si môžu v súčasnosti vybrať z dvoch vakcín, jedna vakcína – Synflorix – je plne hradená z prostriedkov zdravotných poisťovní, druhá vakcína je pre rodičov s doplatkom. Tu vzniká druhá otázka. Je plne hradená vakcína dostačujúca? „Otázka ohľadom dvoch dostupných vakcín je asi podobná, ako sa pýtať prečo máme dostupné viaceré antibiotiká z jednej skupiny. Keďže sú registrované a dostupné dve účinné pneumokokové konjugované vakcíny pre deti, tak nie je dôvod, aby sa nemohli používať obidve,“ hovorí doc. MUDr. M. Jeseňák.

„Obidve vakcíny sú z medicínskeho hľadiska účinné a bezpečné. Čo sa týka samotného porovnania, komparatívne vzájomné štúdie neexistujú, avšak na základe dostupných údajov majú obidve vakcíny účinnosť dokázanú epidemiologickými populačnými štúdiami. Zabezpečujú ochranu pred invazívnymi pneumokokovými infekciami, vyvolanými kmeňmi obsiahnutými priamo vo vakcíne, ale aj pred zápalmi pľúc a zápalmi stredného ucha. Do istej miery sa na účinnosti vakcín uplatňuje aj fenomén skríženej ochrany proti niektorým príbuzným kmeňom primárne vo vakcíne neobsiahnutými.“

9.2.2012 4:51| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist