Lapila vás viróza? Antibiotiká to nevyriešia!

Mnohí v našom okolí začínajú byť prechladnutí, kýchajú, kašlú alebo im stále tečie z nosa. Vyhnúť sa takej vírusovej nákaze je priam nadľudský výkon. Iba jedinci s veľmi dobrou imunitou nepodľahnú. Vírusové infekcie sa totiž prenášajú vzduchom, slinami či hlienami, čo sa dá veľmi ľahko dosiahnuť nedostatočnou hygienou.

Nádcha je najnákazlivejšia v prvý deň alebo dva vtedy, keď sa objavili prvé príznaky. Väčšinou ide o škrabanie alebo bolesť v krku. Neskôr k tomu pribudne kýchanie, objaví sa nádcha a pocit, že človek je chorý. To, že prechladnete, ju samo o sebe nespôsobí, môže to však zvýšiť vašu vnímavosť na infekciu, rovnako ako iný stres či oslabenie organizmu.

Najprv je sekrét z nosa čistý a vodnatý, neskôr sa zahustí a zmení svoju farbu na žltozeleno. Prechladnutie u mnohých ľudí sprevádza i mierny kašeľ. Väčšina príznakov sama zmizne v priebehu štyroch až desiatich dní, kašeľ však pretrváva aj dva týždne.

Napriek tomu každý prežíva príznaky choroby individuálne – niekoho bolí hlava, iný cíti pálenie za očami, ďalší môže mať mierne zvýšenú teplotu či horúčku. V každom prípade to netreba bagatelizovať a je vhodné si ľahnúť hneď do postele a odpočívať. V tejto fáze pomôžu lieky obsahujúce paracetamol či kyselinu acetylsalycilovú, ktorá má analgetické, antipyretické a protizápalové účinky. Z liekov možno odporučiť Acylpyrin C alebo Paralen Plus.

Možné komplikácie prechladnutia

Prechladnutie sa však môže predĺžiť v sprievode mnohých komplikácií. U ľudí s astmou môže vírusová infekcia vyvolať astmatický záchvat. U iných zas rozvinúť zápal stredného ucha alebo zápal dutín, teda chorôb, v ktorých pozadí stojí bakteriálna infekcia.

Najnebezpečnejšia a veľmi nepríjemná komplikácia prechladnutia nastáva v prípade, keď baktérie infikujú priedušky alebo pľúca. V tejto situácii by ľudia mali obzvlášť dbať na hygienu. V prvom rade ide o časté umývanie rúk, kýchať a kašlať by sa malo do vreckoviek.

Čítajte tiež:

Antibiotiká rýchle uľavia, ale spôsobia ďalšie problémy

Ak už ochoriete na chrípku, nebojte sa ísť za lekárom. Niektorí po zistení, že ide o bakteriálnu infekciu, predpisujú antibiotiká. Zaberú rýchlo a dostanú vás z najhoršieho von. Hoci ste vyčerpaní, máte pocit, že ste to zvládli, ale opak je pravda. Rýchle uzdravenie je síce príjemné, ale vaše črevá trpia. Antibiotiká likvidujú i baktérie, ktoré vaše telo potrebuje a sú súčasťou črevnej mikroflóry. Do hrubého čreva sa dostanú pri bežnom procese trávenia a vstrebávania.
Hovoríme o baktériách, ktoré majú napríklad tráviť zvyšky jedla a vytvárať vitamín K, významný pri zrážaní krvi.

Užívaním niektorých liekov sa síce hubia choroboplodné zárodky spôsobujúce ochorenie, ale ničí sa aj mikroflóra. Črevá obsahujú veľké množstvo rôznych druhov baktérií. Črevné baktérie nepotrebujú na prežitie vzduch, väčšina existuje v harmónii s ľudským organizmom a prospieva zdraviu. Narušiť prospešnú rovnováhu však môžu mikroorganizmy, ktoré svojím premnožením spôsobia najrozličnejšie tráviace problémy. Preto na zachovanie zdravej rovnováhy sa odporúča užívať prebiotiká a probiotiká.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist