Kliešte. Ako na ne!

Zima je už definitívne za nami, tak hurá do prírody! Začína sa nielen sezóna dovoleniek, ale aj kliešťov. Majte sa preto na pozore a buďte o krok vpred! Veď ako sa vravievalo: Buď pripravený, vždy pripravený. Prinášame vám preto zaujímavé informácie o tom, kde kliešte nájdete, o chorobách, ktoré prenášajú, očkovaní a tak diskutovanom vyťahovaní kliešťov, keď už sa vás prisajú.

Čo je to kliešť a kde žije?

Kliešť obyčajný je parazit, ktorý sa živí krvou zvierat aj ľudí. Nebezpečný je vtedy, keď je prenášačom chorôb – lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Jeho prirodzeným prostredím sú lesy a lúky, no aj mestské parky. Neplatí známa povera, že kliešte skáču zo stromov. Najviac ich žije v tráve a na kríkoch do výšky jeden meter.
Aktívne sú od konca marca do konca novembra, pričom ich aktivita závisí aj od teploty. Vyliezajú až keď je viac ako 7 stupňov.

Malý kliešť, veľké trápenie

Závažným ochorením je vírusové ochorenie kliešťová encefalitída. Túto chorobu má na Slovensku asi 2 percentá kliešťov.

Podľa máp výskytu kliešťov nakazených kliešťovou encefalitídou sú najviac zamorené oblasti Žilinského, Trenčianskeho a Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Príznaky ochorenia nastupujú asi po 10-tich dňoch od prenosu a pripomínajú chrípku. Potom má choroba bezpríznakové štádium a neskôr nastupujú vysoké horúčky, vracanie, bolesti hlavy, stuhnutosť šije a citlivosť na svetlo. Niekedy končieva obrnou, chronickou bolesťou hlavy a občas aj smrťou.

Ďalším ochorením tentoraz bakteriálneho pôvodu je lymská borelióza. Nakazených je asi 20 percent kliešťov. Ich výskyt nebýva ohniskového charakteru ako pri encefalitíde, takže sú zastúpené rovnomerne. Skoro na celom území Slovenska!

U viac ako dvoch tretín nakazených ľudí sa v mieste vpichu vytvorí veľká červená škvrna. Postupne mizne, takže, ak ju objavíte, neváhajte a navštívite lekára, ktorý spraví test zo vzorky krvi. Choroba sa lieči antibiotikami. Ak zostane neliečená dochádza k ťažkým poškodeniam nervov a kĺbov.

Novou chorobou prenášanou kliešťami je anaplazmóza. Podľa epidemiológov je už dosť rozšírená, ale jej príznaky sú tak podobné chrípke, preto býva diagnostikovaná len výnimočne. Lieči sa antibiotikami a jej priebeh nebýva vážny.

Ako na ne – prevencia

Najlepšou prevenciou je, aby sa kliešť na vás neprisal a ak už sa tak stane bezpečne sa ho zbaviť.

Keďže by ale bola škoda sedieť len doma, stačí, keď budete dodržiavať niekoľko zásad:

  • Ak sa vraciate z prírody a zvlášť, ak ste sa predierali porastom alebo ste chodili, či ležali vo vysokej tráve, prezrite si celé telo, či nenájdete kliešťa.
  • Ak ho nájdete, treba ho čo najskôr vytiahnuť. Najprv miesto vydezinfikujte napríklad aj alkoholom. Potom ho jednoduchým chytením pinzetou a priamym vytrhnutím odstránite. Kliešťa neduste krémom ani ním nijako netočte, tieto metódy vyťahovania používané v minulosti sa ukázali ako nesprávne. Po vybraní miesto znova dezinfikujte.
  • Ak tam ostane kúsok hlavičky, môžete ísť chirurgovi alebo necháte miesto tak a len ho natriete antibiotickou masťou.
  • Ak idete do prírody, je vhodné a býva to aj účinné, použiť repelent. Výhodnejšie je použiť repelent v spreji, ktorý aplikujete na odev. Tento repelent účinkuje dlhšie ako tie určené na telo. Dôležité je nastriekať si hlavne obuv, ponožky a nohavice.

Repelenty účinkujú rôzne dlhý čas, pozor pri kliešťoch býva asi o polovicu kratší ako komároch.
Existujú aj repelenty vhodné pre malé deti. Ak chcete zároveň použiť aj krém na opaľovanie, tak repelent aplikujte až ako druhý.

Očkovanie

Proti kliešťovej encefalitíde existuje aj očkovanie a verzia očkovacej látky pre deti. Počas roka sa musia vpichnúť tri dávky a ochrana trvá tri roky. Potom je nutné preočkovanie každých 3 – 5 rokov.

Jedna očkovacia vakcína stojí okolo 21 eur. Ak patríte medzi poistencov Dôvery, poslednú z troch vakcín vám poisťovňa uhradí. Poistenci zdravotnej poisťovne Union ušetria 50% z ceny každej vakcíny. Všeobecná zdravotná poisťovňa na vakcíny tohto druhu neprispieva.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nežiaduce reakcie na očkovanie
Hnisavý zápal mozgových blán
Dojča pod stanom?

11.4.2014 12:59| autor: Tomáš Ondrášek
Viac o téme: chorobaočkovanie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist