Baby LIVE! Šarlotka (8): Vyhrala som! Nie v lotérii, ale v dojčení

Píšeme na striedačku, dnes vám písmenkujem ja – mamina Mika. Mám totiž skvelé novinky. Podarilo sa mi vyhrať, síce nie v lotérii, ale pre mňa akoby aj áno:).

A čože som to vyhrala?

Boj s laktačnou krízou je, dúfam, na konci a ja som víťaz! Mliečko sa rozbehlo, je ho dosť!Prišla som na takú malú fintu, ako si spraviť malú rezervu na večerný vlčí hlad. Keď Šarlotka začne ťahať z jedného cicíka, automaticky sa z druhého začne rinúť prúdom mliečko a po chvíli kvapká. Doteraz som používala jednorazové vložky do podprsenky a tie sa o nadbytočné mlieko postarali.

Po dlhej laktačnej kríze, kedy som sa už skutočne lúčila s dojčením som si uvedomila, že také bohapusté plytvanie je proti mojim zásadám, a preto som začala počas dojčenia k voľnému cicíku prikladať pohárik.

No a aký bol výsledok?

V noci si “nakvapkám” 60ml materského mliečka a počas dňa ako-kedy, jedno kojenie 20ml, ďalšie 40ml. No a večer akoby sme našli! 🙂

Malý hladoš má chuť do jedla ako tatino a čo nezje ju, zje ona. Večer je to najdivokejšie. Vyťahá všetko v mliekarni a keď jej dám 80ml odstriekaného mliečka, tak „zdusí“ aj to ešte. Potom sa chichúňame na jej blaženom, polospiacom výraze tváre – vyzerá, ako keď Obelix zjedol desať pečených diviakov a ako dezert si dal jedenásteho.

Čítajte aj:

• Koniec dojčenia pre stres?
• Dojčením sa prsníky neskazia

Som vďačná aj za kvapky

Ale ten pocit, že nemusím dávať už ani kvapku umelého mlieka, to si neviete ani predstaviť. Netuším, čo mi pomohlo, hlavne že sa to rozbehlo.

Minulú sobotu bol posledný krízový deň, kedy som bojovala o každú kvapku a vtedy som začala s tým mojím “kvapkaním”. No a čítala som si rady laktačnej poradkyne na nejakom fóre, kde odporúčala v takomto prípade vždy po kojení si ešte ručne odstriekať aspoň pár kvapiek, vraj je to “motivácia” pre žľazy, že majú pracovať dlhšie a viac.

Okrem toho je dobré, ručne si odstriekať medzi kojeniami aspoň 10ml, tým sa vraj zvýši produkcia. Priznávam, nedarí sa mi vždy medzi všetkými kojeniami odstriekavať, ale po kojení potrápim cici ešte aspoň 5minút a aj keď idú len kvapky, som vďačná aj za ne.

A vidieť spokojnú tváričku nasýtenej Bombičky je najväčším motorom. Ďakujem týmto všetkým mojím kamarátkam, ktoré ma v psychicky náročnom období laktačnej krízy podporovali a verili mi.

Prečítajte si tiež:

• Homeopatia verzus klasická medicína
• Čo je to powerjoga?

Som hviezda. Spoznávajú ma na ulici 🙂

Viete, aké milé stretnutie na mňa čakalo u nás v lekárni? Kupovala som “prsťáček” na svrbiace ďasienka a vedľa mňa si jedna pani pýtala niečo pre svoju dcérku na kiahne.

Ako tak čakáme, odrazu cítim ako sa na mňa pani uprene pozerá a odrazu sa mi prihovorila: “Nepíšete vy na internete? Nie ste Mika?” Prehodili sme pár slov, dostala som pochvalu, že pekne píšem, vymenili sme si úsmevy a každá sme utekali za svojimi pokladmi liečiť ich boľačky.

Norko sa mi smeje, že som už šoubiznisová hviezda, že ma spoznávajú moji fanúšikovia na ulici. Týmto pozdravujem pani a dúfam, že kiahne majú pohodový priebeh.

Hryzni, hryzni…

Šarlotku začali svrbieť ďasná a je to asi dosť nepríjemné, lebo je nervózna a ukričaná. Všetko si pchá do úst, slintá, a keď sa jej podarí zdrapnúť môj prst, okamžite si ho strčí medzi ďasná a stíska a stíska.

Tak som jej kúpila takú kefku, čo sa dáva na môj prst a jej tým masírujem svrbivé miesta. Prvé použitia boli dosť zdržanlivé, nejako netušila, čo to je a čo s tým, ale už je s “prsťáčkom” kamoška a pomáha.

No a veľmi pomáha gél. Odporučila mi ho jedna kamarátka, ktorá má o mesiac a pol staršieho fešáka a oni na ňom “fičia” každý deň.

Tak som hneď po príchode z lekárne skúsila aplikáciu, keď sa Bombička začala pajediť, a efekt bol okamžitý. Nanášanie sa jej páčilo, lebo mi mohla schuti hrýzť prst a evidentne sa jej hneď uľavilo, lebo sa začala chichúňať, odrazu sa chcela hrať, rozprávať a upokojila sa. Vďaka za vymoženosti modernej doby!

Z kruh von

Laktačná kríza so sebou priniesla aj obrovskú psychickú záťaž a ja som veľmi rada, že som sa z toho začarovaného kruhu dostala. A viete čo si myslím, že mi pomáha? Joga. Každý pondelok (od skončenia šestonedelia) poobede chodíme na hodinu a pol pocvičiť a ja sa opäť cítim vo svojej koži.

Ponaťahujem chrbát, potrápim svaly a “vyvetrám” myseľ. Po niektorých cvikoch sa mi samovoľne spustilo mliečko a akosi ma to naštartovalo. Tak ako nám joga pomohla pri otehotnení, tak mi pomáhala počas tehotenstva aj pôrodu, tak som objavila jej čaro aj pri laktačnej kríze.

Možno si to len ja nahováram a zabrali napríklad homeopatiká, každopádne kombinácia mojej túžby, tvrdohlavosti, vytrvalosti a presvedčenia ma dostali do momentálneho stavu spokojnosti. Konečne sa opäť cítim ako plnohodnotná matka, ktorá dáva svojmu mláďatku maximum. A verím tomu, že to takto už bude stále.

Lebo fakt by som niekedy za ňu aj dýchala

Spokojná mama Mika

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist