Baby LIVE! Šarlotka (84): Oko za oko

Vo Švédsku sa jedna matka postarala o celoštátnu búrlivú diskusiu o vhodnosti „materinského porna”. Dovolila si totiž zavesiť na sociálnu sieť fotku, na ktorej dojčí svojho malého syna. A táto kompromitujúca fotka obsahovala jej nahý prsník, na ktorom bolo prisaté jej dieťa. Demokratickým aktom sprostredkovaným svojim priateľom a známym spôsobila škandál na republikovej, ba priam až celosvetovej úrovni.

Rozbehla sa nevídaná diskusia, ktorá rozbila čitateľov na dva tábory. Tých, ktorí sú zhrození z konania danej dámy a považujú jej fotku za vrchol nevkusu, dokonca bola označená novým pojmom „materské porno“ a odporúčajú podobné kúsky nezverejňovať s prihliadnutím na intimitu a žiadnu výpovednú hodnotu. Druhá skupina je, prirodzene, za a obhajuje čin mladej matky faktom, že fotku zverejnila na svojom súkromnom účte, kde majú prístup len jej priatelia a známi, a taktiež tým, že dojčenie je prirodzenou vecou a umelé potláčanie prirodzenosti komplikuje zdravý vývoj jedincov.

Ťažko sa mi súdi jednu či druhú skupinu ľudí, pretože mám svoj vlastný názor. Fenomén nahoty v súčasnosti v mnohých smeroch výrazne prekračuje medze znesiteľnosti na každej úrovni spoločnosti, preto dosť dobre nerozumiem tomu, prečo nepranierujeme šoubiznisové hviezdičky, ktoré sa často viac neoblečú, ako oblečú na spoločenskú akciu a divák či čitateľ, keď uvidí nahý prsník (či inú časť tela) omylom vykukujúci spod šiat, je nútený považovať takúto situáciu za štandard.

Je zvláštne vnímať viaceré úrovne spoločenskej morálky, ktoré dávajú priestor na viaceré názory a vysvetlenia. Otázkou však stále v mojej mysli ostáva fakt – kto vlastne stanovil hranicu spoločenskej morálky?

S najväčšou pravdepodobnosťou človek. A keďže je človek tvor subjektívny, ovplyvnený mnohými faktormi a nedokonalý, mám pocit, že prikazovať niekomu ako sa „má správať”, čo je slušné a čo nie je, môže byť kontraproduktívne. Pravidlá fungovania spoločnosti sú v prvom rade otázkou cti a názoru, a preto sa denne stretávame s nezodpovednými, ktorí bez mihnutia oka zabíjajú, kradnú, klamú a nerobí to s ich morálkou vôbec nič.

Pretože nevedia, čo je a čo nie je správne. Nikto ich to nenaučil, nikto im to nevštepil do svedomia, a preto to nikdy nebudú riešiť. A možno to aj chápu, ale benevolentnosťou okolností sa dostali do situácie, keď im bolo mnoho odpustené a zabudnuté a myslia si, že to takto môže byť a že je to všetkými akceptované.

Čítajte aj:

Dávky štátnej sociálnej podpory pre rodiny s deťmi
Ako sa stať milovaným starým rodičom
Nerobte poriadok. Udržiavajte ho!

Je smutné, keď masy ľudí radšej lynčujú mladú matku pre fotku odhaleného prsníka a neriešia skutočné problémy spoločnosti. Keď sa tvária, že práve táto nevkusná fotka ovplyvní vývoj ich dokonalých detí, ktoré možno vonku práve týrajú mačku alebo psa. Je priam nepochopiteľné, keď si prečítam, že práve rodič svojím nezodpovedným prístupom k vlastnému dieťaťu (nevhodnou stravou založenou na bielkovine kravského mlieka, nedostatkom vitamínových preparátov, užívaním liekov, jedením mäsa!!!) spôsobí svojmu pokladu leukémiu. Divné? Fakt som si to prečítala a na chvíľu som zapochybovala o tom, kde to vlastne žijem.

Zastaví sa mi dych, keď neodsúdia človeka, ktorý pod vplyvom alkoholu zrazil či nebodaj zabil niečie dieťa či lásku. Je mi zle, keď sa dozviem, že niekto prepadol a zbil starého bezbranného človeka, ukradol mu smiešnu sumu peňazí a jediné, čo mu hrozí, je súdne konanie. Ale keďže ten, komu bolo ublížené, nemá odvahu prísť osobne svedčiť (hoci dôkazy sú jasné a evidentné), proces sa zastaví, nikto nenesie následky, a potom si grobiani myslia, že ich konanie je ešte stále v medziach spoločenskej morálky, a konajú tak ďalej.

Pre mňa v pozícii matky už nie je dôležité, či niekde zarobím peniaze na dom, vilu, jachtu či dovolenku. Chcem dopriať svojim potomkom poznanie krásy bytia. A to, bohužiaľ, v mieste, kde sa zatvárajú oči pred skutočnými problémami a umelo sa vyvolávajú bezpredmetné na zalepenie očí priemeru, nikdy nepôjde.

Odjakživa som bola za trest smrti. Pretože človek, ktorý úmyselne niekoho pripraví o najcennejší dar, nemá právo viac dýchať kyslík. A keď sa niekto snaží pripraviť ma o môj majetok či zdravie či chce ublížiť mojim najbližším, mám právo sa brániť. Hocijakým spôsobom, bez hanby, bez strachu, bez výčitiek. Oko za oko, zub za zub. Udrieš, budeš udretý. Ukradneš, bude ti ukradnuté. Zabiješ, budeš zabitý.

Zdá sa vám to poburujúce? Mne tiež. Konám však tak, aby som nikdy nikomu neublížila, aby som nikoho neokradla, aby som nikoho nezabila. Som zodpovedná a to isté očakávam od môjho okolia. To isté vštepujem svojim deťom ako základ výchovy a očakávam, že moje okolie to pochopí.

Ťažká téma na tento týždeň, no úprimnosť je vždy lepšia ako slepá túžba nič nevidieť.

Doskakavenia, priatelia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist