Baby LIVE! Šarlotka (75): Výchova je najdôležitejším benefitom

Na svete sú dva typy ľudí. Ľudia, ktorí chcú, a ľudia, ktorí očakávajú. Rozdiel medzi týmito dvoma skupinami je taký obrovský, že ho mnohí vnímavejší dokážu rozlíšiť na prvý pohľad.

Ľudia, ktorí chcú, žijú svoj život podľa vlastných predstáv, plnia si svoje sny, sú so sebou spokojní, vedia povedať pravdu bez toho, aby niekomu ublížili, dokážu sa postarať o seba, svojich blízkych a pomôcť priateľom bez očakávaní. Manažujú si svoje šťastie a učia sa z vlastných chýb. Sú vďační za každú minútu svojho života a cítiť z nich spokojnosť a vyrovnanosť. Týchto ľudí mám rada, rada sa nimi obklopujem a chcem naučiť svoje deti rozoznávať ľudí s touto vlastnosťou. Lebo tá druhá skupina ľudí celý život čaká na niekoho alebo niečo, kto za nich bude žiť. Kto za nich všetko vyrieši, kto sa o nich postará, kto sa za nich rozhodne, kto im dá to, na čo „majú nárok“. Aj vás takíto ľudia dokážu rozčúliť? Mňa niekedy do nepríčetnosti. 🙂

Pamätám si na svojich starých rodičov. Vedeli, že keď chcú bývať vo svojom vlastnom dome, musia si ho postaviť vlastnými rukami. Vedeli, že keď chcú svojim deťom dopriať to najlepšie, musia ich naučiť zodpovednosti a samostatnosti a pracovať aj na dvoch flekoch, aby im mohli zaplatiť dobrú školu. Vždy bola však výchova tým najväčším a najdôležitejším benefitom pre nastávajúce generácie. A tou správnou výchovou boli zabezpečené celkový úspech mladej generácie, úspech krajiny, rast ekonomiky, sila spoločnosti.

Prečo celým svetom vládne kríza? Niektorí odborníci povedia, že na vine je nezodpovedné správanie bánk. Ďalšia teória je nezodpovednosť ľudí pri pôžičkách a následnej neschopnosti ich splácania. Alebo prehnané nároky na existenciu. Preľudnenie zemegule. Neschopnosť riešiť základné princípy. Matéria, ktorá ovláda každého „dvaapoltého“ človeka na svete. Ľahká dostupnosť všetkého nepotrebného. Nadprodukcia. A takto by sme mohli pokračovať možno aj celý deň. Stále len nejaké výhovorky, názory, vysvetlenia. Žiadne riešenia.

Čítajte aj:

Zaspí len so svetielkom
Máte doma ľaváka? Nevadí
Nielen mama a otec, ale aj partneri

Podľa mňa je jedným z veľmi zásadných riešení práve správna výchova generácií. Pretože keď moji starí rodičia reálne zhodnotili stav svojich financií a vedeli, že si môžu postaviť dom s rozlohou 70m2 s jednou spálňou, jednou detskou, kuchyňou a so záchodom v záhrade, nepostavili si vilu á la pani podnikateľka z východu. Neprecenili svoje možnosti a schopnosti a nešli do rizika pri hypotéke na tridsať rokov. Lebo nikto nemôže vedieť, čo sa udeje zajtra, o mesiac, o rok, o tridsať rokov. Čo ak o tridsať rokov už nebudem na svete a moje deti budú niesť zodpovednosť za moje hlúpe a neuvážené konanie pri extrémnej pôžičke? Svoje deti prinútim splácať niečo, čo už v reálnom čase nemá svoju hodnotu. Nezodpovedne na nich uvalím ťarchu svojho nesprávneho a nezodpovedného konania a vlastne sa tým už vôbec nebudem trápiť, lebo veď tu nebudem. Aké jednoduché, však?

Keby sme reálne vedeli, čo čaká v budúcnosti naše deti vplyvom neuváženého konania hŕstky nezodpovedných ľudí rozhodujúcich aj o smerovaní našej krajiny, určite by sme všetci pobalili kufre a zmizli. Trebárs aj na Mars.

Vždy keď si prečítam správy a nájdem tam niečo o nenávratnej pomoci pre neprispôsobivých občanov, lebo oni sa o seba nedokážu postarať, preto im musíme pomôcť, dvíha sa mi tlak. Alebo keď si prečítam, ako sa rozhadzujú naše poctivo zarobené peniaze. Uvedomím si, že ja tvrdo pracujem každý deň od rána do večera, pomedzi prácu sa venujem rodine, vychovávam dieťa, riešim každodenné existenčné problémy, teším sa z maličkostí a stále sa cítim šťastná, nemám záujem o to, aby moja snaha odišla do čiernej diery a aby som podporila niekoho, kto len očakáva.

Cítim hlbokú nespravodlivosť a nemohúcnosť a chcem sa postaviť niekde na obrovské pódium a konečne všetkým otvoriť oči. Chcem byť revolucionár, chcem sa biť za vlastné práva, chcem dať svojim potomkom krajší a plnohodnotnejší život.

Keby sa tak teraz všetko dalo vymazať a začať odznova… priala by som si vymazať zo sveta všetkých tých, ktorí očakávajú. Možno to znie tvrdo, ale vyriešilo by sa veľmi veľa. A svet by sa posunul možno o celú dekádu. Možno by sme opäť objavili koleso a začali ho používať.

Viva la revolución!

Mika

Viac o téme: detirodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist