Baby LIVE! Šarlotka (66): Posledný prázdninový týždeň

Opäť počuť naše obľúbené „jónapot“ a bruchá sa sťažujú na nedostatok času na vytrávenie. Už od jari sme sa tešili, že si doprajeme aspoň pár dní na Balatone. Očarení minuloročnými zážitkami sme sa vrátili do oblasti Badacsony, ktorá je viac vinárska ako turistická. Preto tu vládne božský pokoj, kde-tu nejakí turisti, samé vinotéky, reštiky a niekedy mám pocit, že sme sa ocitli minimálne 25 rokov naspäť a všade vládne komunizmus.

Tu, na juhu Balatonu, stretnete obvykle len starých nemeckých dôchodcov pamätajúcich berlínsky múr, ktorí odmietajú opustiť miesta, kde sa možno spoznali, kde zažili prvé lásky i sklamania. Preto sa všade dorozumieme po nemecky, s angličtinou to veľmi nejde. Bývame v nádhernej vinici, dom má viac ako 200 rokov, páni majitelia sú šikovní Maďari v strednom veku, ktorí myslia na všetko, a keďže vedeli, že prídeme s našou Šarlotou a Dolly, všetko bolo pripravené, ako keby sme prišli domov. Miska pre psíka samozrejmosťou, na každý deň čistá osuška, bazén na terase, lopta v povinnej výbave, detský príbor, stolička, misky, poháriky… príjemne ma to prekvapilo a potešilo. Takto si predstavujem spokojné cestovanie rodičov s deťmi.

Vždy ma udivuje, keď niekto lamentuje pri prechádzaní okolo salaša Krajinka, že je tam stále plno, kopa detí motajúcich sa popod nohy, samé zvieratá, turisti, rodinky, výletníci… jasné, že tam je plno, keď tam nájdete všetko čo potrebujete. Dobre a rýchlo sa najete, nakúpite skvelé domáce výrobky, deti spoznajú zvieratká, polietajú si, vycikajú sa, rodičia si oddýchnu a hajde pokračovať v ceste. Je super spoznávať miesta, kde sa myslí na všetky detaily a zákazník je najdôležitejším reťazcom vo „výrobe“. Presne takto sa cítime v našom vinárskom dome pri Balatone a určite sa sem budúci rok vrátime.

Od mnohých známych viem, že sa začína obnovovať Balaton-mánia a mladá generácia znovu trávi čas na miestnych plážach. Je pravda, že sem do južnej oblasti ich veľa nechodí, obvykle ostávajú všetci naši známi na severe, je to však podľa mňa len otázka času a vkusu. A verím tomu, že aj sem sa postupne vráti život, že o rok-dva nás nebudú obsluhovať len obstarožní tučnučkí ujovia, ale že sa sem vrátia aj mladí a budú hrdí na to, že pochádzajú z oblasti, ktorá bola jedinečnou súčasťou histórie a keby nebolo Balatonu, mnohé rodiny by sa nikdy nespoznali a mnohé by nikdy nevznikli. 🙂

Zobrali sme si bicykle a aj napriek kadejakým oblakom, vetru a pár kvapkám pekne-krásne brázdime cesty okolo sladkého mora každý deň. Nechcite vidieť, ako vyzerá naše dieťa, keď zaspí v cyklosedačke. Určite si mnohí okoloidúci myslia, že so sebou vozíme mŕtve dieťa, ale kto vymyslel cyklosedačku, asi nepočítal s tým, že hojdanie v nej je také príjemné… Šarlot zaspala počas bicyklovania doteraz každý deň a riešili sme to kadejako. Niekedy sme prišli na najbližšiu pláž, preložili ju na zem a nechali vyspať. Niekedy sme jej opatrne priviazali hlavu o opierku hlavy na sedačke a pokračovali sme v ceste. Vždy improvizujeme podľa možností, rodičovská improvizácia je najkvalitnejšie divadlo, aké poznám.

Čítajte aj:

Ako zapojiť otecka?
Za dieťaťom s jedlom nebehajme
Starí rodičia – pomoc alebo komplikácia?

Včera napríklad našla jedinú kaluž na pláži, ktorá sa nestihla vstrebať do zeme, a hádajte, čo sme jej museli po piatich minútach radosti z vodičky obliecť – moje cyklistické tričko. 🙂 rukávy slúžili ako nohavice, medzi nohami mala vetranie (otvor na krk) a na hrudi sme jej tričko previazali do vkusného uzla. Vyzerala, akoby mala moderné nohavice „háremky“. 🙂 isto mnohí takéto improvizovanie poznáte z vlastnej skúsenosti, pre nás je to zatiaľ veľká zábava, keďže je to nové a neznáme. Možno o rok už budeme takí dobrí, že si založíme firmu a budeme ponúkať rady, ako sa rýchlo a lacno vynájsť po útoku detskej nevinnosti. 🙂

Keď niekedy budete zvažovať dovolenku v rámci Európy s family-friendly prístupom, krátkou vzdialenosťou, výbornou kuchyňou a relatívne nízkonákladovú, skúste Balaton. Možno budete milo prekvapení tak, ako sme boli my. Fakt sa nám tu páči. 🙂

Užívajte posledné augustové okamihy. Nech nás jeseň nájde opálených a spokojných.

Bombičky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist