Baby LIVE! Šarlotka (98): Konzum vs. tradícia

Nájsť rovnováhu medzi konzumným životom a tradíciou je niekedy veľmi ťažké. Balans na hrane vyžaduje „silné stehná“ a dobrú schopnosť manévrovať, uhýbať, vymýšľať a improvizovať.

Aké ľahké je prísť z práce domov, po ceste nakúpiť v supermarkete, šťuknúť ovládačom, hodiť niečo predvarené do mikrošky a plytko hltať to, čo nám dnešná „jednoduchá“ doba prináša. Aké ľahké je deti odložiť na doobedie do školského zariadenia, na poobedie k babke a večer ich len uložiť do postele! Čo je jednoduchšie – trápiť sa s dojčením alebo kúpiť škatuľu mlieka a byť trendy s parádnou fľaškou so špeciálnym cumlíkom napodobňujúcim bradavku? Mať byt v centre mesta s jedným stromom v okolí alebo bývať na dedine a mať vlastnú záhradku a chovať si zvieratá pre vlastnú potrebu?

Veľmi často bojujem sama so sebou pri riešení pohodlia verzus plnenia svojich snov. Vždy som chcela mať aspoň tri deti. Teraz pri Izabele som skalopevne rozhodnutá, že ďalšie už nedám. Proste sa naň necítim. Som šialene unavená, zničená, nespokojná so svojím terajším životom. Moje telo mi dáva znamenia, že už ho mám len niekde položiť a nechať tak. Každý týždeň riešim nové a nové problémy a keď sa už začnem tešiť z toho, že mi je dobre, že ma nič nebolí, že mám dosť mlieka a viem sa relatívne dobre vyspať, tak ma zradí moja psychika a cítim sa ako stroskotanec. Pripadám si akoby som niesla ťarchu celého sveta na svojich pleciach. A pritom, keď si uvedomím reálne, ako mi všetci všetko uľahčujú, ako mi pomáhajú a ako dobre sa ja vlastne mám, závidím sama sebe. Stále som však nespokojná, uhundraná, nervná a… unavená.

Aj keď sa mi podarí celkom dlho a dobre sa vyspať, vstávam ako zbitý pes, otvoriť oči mi dá zabrať. Dúfam, že po šestonedelí tieto hormonálne búrky prehrmia a bude lepšie. Lebo ma to už unavuje, prekážam si sama sebe : -) a neviem si dosť dobre predstaviť, že by som si dobrovoľne takéto stavy navodila v živote ešte raz, pri ďalšej malej Bombičke, ktorá by ma demolovala. Volím radšej pohodlie.

Na našu minifarmu pribudli ďalšie zvieratká. Okrem sliepok, kačiek a pstruhov máme už aj ovce, kozy a prasiatko. Zatiaľ nás to baví a keďže všetky zvieratá sú len čisto do chovu na mäso, denná starostlivosť zahŕňa len ich vypustiť na pašu a večer pozbierať. No a prasiatku – voláme ho Ibrahim, lebo je celý čierny – len pozbierame v kuchyni zvyšky jedla a on sa tešíííííí a krúti chvostíkom a krochká…

Na Babywebe tiež nájdete:

Šarlotke sa ovečky veľmi páčia, ale kozy ju úplne dostali. Sú nebojácne a jej žlté gumáky im pripadajú veľmi chutné, tak ju stále naháňajú a chcú jej z nich odhryznúť. Nato ich ona mláti hrabličkami alebo lopatkou do piesku a keď si nedajú povedať, zvolí tvrdší prístup. Začne im nadávať, hroziť päsťou a skúšala už aj pevnosť ich hláv tak, že ich rukou drzo odtláčala preč od svojich gumákov.

Vyrastať na dedine v prírode, medzi zvieratkami a v prirodzenom prostredí je podľa mňa tradícia spájajúca komfort s diskomfortom. Na jednej strane si dopestujeme plodiny a dochováme zvieratá v kvalite, o ktorej sme presvedčení, že je nepoškvrnená, a na strane druhej nás to niečo stojí – námahu, odriekanie, každodennú starostlivosť, špinavé ruky…

Keď sa mám rozhodnúť, čo volím pre svoje deti – či pohodlie modernej doby alebo nepohodlie v modernej dobe, som za nepohodlie. Pretože keď pre nich bude prirodzené obklopiť sa prírodou, keď pochopia všetky zákonitosti existencie a budú si vedomé toho, koľko námahy stojí mäsko na tanieri, verím tomu, že ich hodnoty budú pevné a múdro nastavené. Dúfam, že z nich vyrastú silné osobnosti, ktoré budú vedieť, za čo sa oplatí bojovať a prečo žiť. Budú si vedieť uvedomiť hranice medzi komfortným konzumným životom a náročnejším, no intenzívnejším a krajším tradičným spôsobom existencie. My im ukážeme obidva spôsoby a je len na nich, ktorý si vyberú.

Pevne verím, že ten náročnejší. : -)

Azda ste všetci prežili besnenie počasia v poriadku, my len s nefungujúcou elektrinou, ale poradili sme si.

Vaše Bombičky


 Poznámka redakcie: Ospravedlňujeme sa, že príspevok Baby LIVE! výnimočne vychádza v pondelok, ale výpadky elektriny nedovolili, aby článok do redakcie dorazil včas.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist